Страшна далавера набира сила в България! Туристи лапат 40 бона от фалшиви обири
Туристите се възползвали от евтините нискотарифни полети до София и Черноморието ни. Обикновено правели няколкодневни турове по морето, след което повтаряли процедурата в столичните барове. Ден преди полета за родината им, те отивали в някое районно управление и заявявали, че чантичката им с голяма сума пари, всичките им документи, кредитни карти и смартфон е открадната. С бележката от полицията отивали в посолството на своята страна, откъдето взимали друг документ, удостоверяващ, че са без лична карта или паспорт, за да могат да излетят безпроблемно, и се прибирали в родината си.
След това с тези документи те измъквали от застрахователите между 10 и 20 хиляди евро. "40-50% от заявените грабежи от чужденци на практика са фалшиви сигнали", коментират криминалистите. Обикновено сигналите идват от англичани с индийски произход, чистокръвни скандинавци с име Мехмед, Мохамед, Мустафа и т.н. или подобни "германци". Такова поведение имали и българи, които обаче не искали обезщетения от застраховките, а просто да скрият, че са си изгубили пистолета или личната карта в нетрезво състояние.
Фалшивите сигнали се подават в интервала между полунощ и 4-5 часа сутринта в петък и събота. След подаването на сигнала полицаите били длъжни да търсят извършителя, а потърпевшите от своя страна не уведомявали полицаите, ако са си намерили "откраднатата вещ". Така се стигало до комична ситуация, в която служителят от районното звъни на откраднат смартфон и от другата страна вдига собственикът му.
Обикновено при инсценираните грабежи жертвите разказвали, че са били нападнати от 3-4 души. "Казват, че престъплението е станало на едно място, а ние разбираме, че по това време той е бил на съвсем друго място. Тогава следва промяна на показанията, изведнъж се сеща, че са го ограбили на трето място", коментират разследващите.
Сред комичните инсценирани нападения били и кражбите на пистолети. Охранител излязъл да пие с компания, установил, че оръжието му го няма и в нетрезво състояние подал сигнал, че е задигнато. Впоследствие то било намерено в касата в дома му.
Добави Коментар