Феновете показаха какво е състоянието на стадионите в Бургас. Гледката е потресаваща
Публикуваме го без редакторска намеса:
Детство мое, реално и вълшебно… Рефрен от песничка, която ни връща веднага в детството. Безгрижно, изпълнено с мечти и щастие. Един ще става космонавт, друг музикант, а трети футболист. Космонавтиката и музиката ще я оставим настрана. Нека да погледнем към сбъдването на мечтата на детето да стане футболист.
Какво правихме ние. След училище и домашните работи, ние се запътвахме към близкото училище, където заедно с приятели играем до късно и се връщаме с обелени колена и лакти в следствие на допира с асфалта.
Сега това е немислимо. Защо? Просто училищата се заключват. Т. нар. масов спорт за който се говори като приоритет на милата ни Община Бургас се унищожава още в зародиш.
От кой се пазят игрищата в училище? Може би всички трябва да се запътят към новопостроените спортни комплекси, които са или частни и ще трябва да се поровиш в джобовете за да се доближиш до мечтата си или са общински, но ще трябва да чакаш ред и да внимаваш да не се осакатиш от неподдържаната настилка.
Следващата стъпка за сбъдване на мечтата е да се запишеш да тренираш организирано. Има частни детски футболни академии и отбори, които развиват и мъжки спорт. Независимо от избора ти в един момент ще трябва да стъпиш на голям терен. За мъжки футбол. До тук чудесно. Но къде са тези терени в Община Бургас? И в какво състояние са?
Група приятели решаваме да проверим къде са тези терени и да видим качеството им. Започваме от Спортна база Ветрен. Пристигаме в ранния съботен следобяд. Търсим в хотелчето, което изглежда относително добре поддържано, но не намираме никой там.
Оказва се, че едната врата към терена е отключена и спокойно влизаме на терена. Докато стигнем до него обаче се натъкваме на няколко купчини пръст изровени от къртици. Снимаме около двете вратарски полета, където тревата постепенно изчезва, а точката за изпълнение на дузпа е „изядена“ от футболни бутонки. Последното валиране на този терен сигурно е бил преди години, а един метален скелет на подвижна 7 метрова врата ни подсказва, че някога тук е могло да има и професионални тренировки. Тръгваме си от тук с недоумението как една спортна база, която се намира в близост до болница и минерални бани се оставя без никакъв контрол и поддръжка.
Насочваме се към стадиона в гр. Българово. Там отново никой не ни посреща, затова влизаме необезпокоявани. Стадионът посреща мачове от Втора „ПРОФЕСИОНАЛНА“ футболна лига ( кавичките не са случайни).
Теренът е сравнително добре, но вече започнал да се амортизира, понеже освен от професионалния мъжки футбол, приема срещи и от юношеския футбол. А да! И тренировките са на него. Виждаме, че на места вече тревата липсва. Снимаме, но забелязваме, че наближават сиви облаци. И не говорим, че са надвиснали на футбола в Бургас, защото това отдавна е факт.
Потегляме към стадиона в кв. Долно Езерово. Още от пръв поглед се забелязва, че тук ще има доста да се снима. Проблем с влизането в спортната база ( силно казано) нямаме.
Сред терена местните жители си разхождат кучетата, а в страни от терена деца тренират мятане на чук, диск и гюле. Внимателно минаваме покрай тях, за да не пострадаме от някой случаен уред. Заприказваме се с тях и разбираме, че и при тях положението не е никак цветущо, но ние продължаваме със своята задача. Обикаляйки из терена и виждайки трагичното му състояние, започваме да се чудим, кое най-напред да снимаме. Ще има ли достатъчно памет във фотоапарата.
Всичко тук е спряло и унищожено. Вече не може да се ползва думата „терен“ за тази пародия.Започваме да се питаме: Кой ще дойде тук за да тренира? Какво ще тренира? Какви успехи искаме от нашите отбори? Какви качества ще развиват тези деца, които остават в Европейската столица на спорта? Вече не ни учудва нищо. Тук всичко е като в Припят ( градът на 3 км от Чернобил).
И ти става все по-тъжно и сиво. Обикновено в такъв миг си задаваш само един въпрос. Защо? Защо се допуска това? Защо никой от т.нар. управляващи не дойде да види в какво състояние са терените. Защо ние сме тези, които го правят? Защо, защо защо...
Твърде изтощени сме да продължим. Не физически, а емоционално. Остава само стадион Черноморец, но и там не ни очаква обнадеждаваща картинка. Скоро бяхме там на бургаското дерби между Черноморец и Нефтохимик от Елитната юношеска група до 19 години и състоянието на терена едва ли е подобрено. Ще използваме снимките от тогава, а ако някой има по-актуални снимки – да заповяда.
И така. Тази детска мечта се преобразува във фантазия. Футболист? Не. Тук такова нещо не верее. Но има начин да я постигнеш. Стягай багажа и дим да те няма. Терминал Юг те очаква.
14
Коментара по темата
14.
*********
05.12.2017 09:05:20
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
13.
Срамота!
04.12.2017 15:28:25
Созопол и Чипровци имат общински стадиони, Бургас няма! СРАМ!
12.
До 11
04.12.2017 15:25:06
Абсолютно съм съгласен! Крайно време е общината да стегне ст. Черноморец + тренировъчните игрища, да го прекръсти на ст. Бургас и там да се готвят (срещу разумен наем) всички бургаски отбори. Нека стадиона не е за един отбор, а за цял Бургас! Както ще е новата спортна зала или новият басейн. Може също да се направят и терени с изкуствена трева за мини футбол, които да се отдават на граждани за масови футболни прояви, на принципа на Спортна София - общински спортен комплекс, който държи най-високата цена/час в София и въпреки това е винаги пълен! Да не говорим, че така е в много големи градове по света - Сан Сиро в Милано, Олимпико в Рим и т.н. А който иска да си развива професионален футболен клуб със стадион само за него - да си го построи и поддържа със собствени средства!
11.
За Бургас
04.12.2017 15:13:33
Хубав анализ, за жалост истински! Аз израснах с Нефтохимик, но не пропусках мач и на Черноморец, които тогава бяха в Б група. Голяма част от града също ходеше и на ст. Нефтохимик и на ст. Черноморец. Спомням си, че диктора редовно обявяваше резултатите от мача на другия бургаски отбор (тогава програмите все съвпадаха - когато Нафтата е домакин, Черноморец гостува), и публиката избухваше в аплодисменти и скандирания при всеки гол на бургаския отбор! Каква е тази измислена вражда между шепата фенове на две подобия на славните Нефтохимик и Черноморец? Запомнете едно - БУРГАС ВИНАГИ Е БИЛ ЕДИНЕН!!! Колкото и 5 трола и шепа наркомани да се опитват да ни убедят в различното!
10.
ЪЪЪ
04.12.2017 07:45:44
3 милиона се раздадоха за заплати , лагерчета , служебни колички за да се изживяват шефченцата като футболни босове . Тези средства защо не си ги инвестирахте в терените в Камено и Българово ? То трябва малко и да се мисли !
9.
кво се ваЙкате бе ТЪПАНАРИ
03.12.2017 21:59:06
КАКТО НЯМА БЕЗПЛАТЕН ОБЯД ТАКА И ФУТБОЛ "ТОПСЕРСЕМИТЕ "ДА СИ ВАДЯТ ПАРИ ОТ ДЖОБОВЕТЕ И ДА СИ ПЛАЩАТ УДОВОЛСТВИЕТО –БЕЗ ДА БЪРКАТ В ДЖОБА НА ГРАЖДАНИТЕ КОИТО НЕ ГИ ИНТЕРЕСУВА ЗА ВАШЕТО ХОБИ
8.
Do 6
03.12.2017 21:11:03
Ей дражев,ти го с обратни налклонности.затворник долен
7.
gradski
03.12.2017 20:01:12
Това са частни клубове. Не желая с мойте пари да се плаща на една група тарикати и 50 наркомана, които са решили да живеят на мой гръб. Има достатъчно отбори и игрища за да играят децата.
6.
Акула
03.12.2017 19:55:54
Kakви игрища поддържал 1919 , Каква връзка има между това измислено нищо на Порточановия паж Тома Томов и Черноморец..ако не беше Дражката ...този стадион щеше отдавна да е застроен с кооперации , игрищата и стадиона са негово дело , а тези сегашните са престъпници ....
5.
Запознат
03.12.2017 19:10:28
Това е тендеционна статийка.терените на ст.Черноморец в момента са класи над българово и лазур.
4.
до 3
03.12.2017 19:02:37
Пълен мишо си ти, нафта ли еми няма нафта аи дърпай.
3.
*********
03.12.2017 18:45:14
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
2.
1
03.12.2017 18:43:58
Абсолютна гавра е град като Бургас, да е единствения от 4-те големи без футбол.
1.
бург
03.12.2017 18:43:31
Черноморец 1919 вече работи успешно -няколко от помощните игрища в Акациите са в чудесно състояние-показват го и резултатите на деца и юноши!Очаква се пробив при мъжете ,които да се завърнат най-после на домашния си стадион!Ръководството се справя умно с малкото средства!Къде са дадените 3 милиона на Нефтохимик-потънаха в тъп проект за мъжки тотоотбор!