Морето не дава риба за Никулден
“Прекалено бедна бе тази година на паламуд”, коментира несебърският капитан. Според него, това се дължи на атмосферните условия и храната. Тази пролет е била студена и затова, минавайки край нашите брегове, рибата не е хвърлила хайвера си, а го е задържала. “Тя има такова свойство – да задържа хайвера”, обясни Красимир Вангелов.
Така, при положение, че хайверът е хвърлен късно, не е чудно, че сега рибите са малко и маломерни. Няма и паламуд, който да изтиква рибата към брега. По принцип паламудът “пътува” край нашите брегове с 22 мили в час или с 44 км/ч, направо е като бърз скутер. Той избутва рибата към мрежите и сам пада в тях, но тази година просто го няма.
Интересен факт е, че преди няколко дни именно паламудът е направил така наречения “девер”. Това няма нищо общо с роднинското понятие.
Тъй като водата в Черно море все още е топла, понякога “царят на морето” решава да се върне. В това време пък другата риба, примерно барбунът, тъкмо да влезе в Мраморно море, и е принуден заради идващия насреща с бясна скорост паламуд да се върне обратно. Ситуацията се нарича “девер”. Паламудът естествено е малък- 500 грама, а на това движение, предизвикано от него, се дължи фактът, че последните дни рибарите са наловили доста барбун.
“Както върви, ще си правим курбана за Никулден от замразена риба”, оплакаха се преди броени дни риболовците от Ченгене скеле- рибарското селище край Бургас. Шаранът в момента на рибната борса “Краснодар” е 5-6 лева килото.
“Важно е колко люспи има рибата, която се приготвя за Никулден”, разказа Димитър Янчев – Брадата, кмет на селището. Колкото люспи има – толкова пари ще имат банкерите. За рибарите пък обратното. Колкото люспи – толкова кръпки по панталона на рибаря. Това било проклятието на рибата – задето я лови морският вълк, разказва Брадата.
За миналата паламудена есен, всички рибари си спомнят с носталгия. Тогава мрежите и касите преливаха от чернокоп и паламуд. Чернокопът бе толкова много, че по едно време цената му на пазара стана рекордно ниска – стигна 2 лева.
Традиционната риба на Никулден – шаранът, се очаква да поевтинее от 7 лв на 6 лв/кг. Търговците се надяват да завъртят от него по-добър оборот в сравнение с друга година заради сегашния слаб морски улов, но винаги по-предпочитан от местните на трапезата. Цената на прясната риба пълзи нагоре срещу наближаващия празник.
Тези дни чернокопът поскъпна от 5 и 6 лв. на 8 лева. Черноморският сафрид гони цена от 9 лв./кг, а гръцкият върви по 4 и 5 лв за килограм. Турската трицона се предлага по 3 лв., а родната цаца по 2 лева. Прясната ципура струва 16 лв., а заргана е по 15 лв. Кефалът е по 5 лева, охладен паламуд от Южното Черноморие върви по 10 лв. на килограм. Едрите попчета, известни още като лихнус, удариха цена от 8 лв/кг. Най-деликатесната риба – калканът, вече се предлага по 30 лв. Замразената скумрия от Норвегия държи твърда цена по 6 и 7 лв.
Търговците са заредили щандовете с различни видове сладководна риба, като най-евтина е таранката – по 3 и 4 лв., толстолобът по 3.50 лв. , щуката по 8 лв., пъстърва по 12 лв., а моруната е 20 лв. В хипермаркетите пуснаха шаран по 4.50 лв./кг , но интересът е по-голям към живия на пазара.
6
Коментара по темата
6.
Рибар
02.12.2017 17:53:24
Турска трицона НЯМА. НЕ ПИШЕТЕ ГЛУПОСТИ.
5.
Сашко
02.12.2017 13:58:14
Рибата стачкува заради зелената зона.
4.
*********
02.12.2017 13:15:10
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
3.
Славчо Жеков Ярето
02.12.2017 13:06:49
Аз ще ям чурки като няма риба.
2.
bai ui
02.12.2017 11:53:56
Kato nema ribs I take e mida
1.
*********
02.12.2017 11:30:28
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.