Лаборатория „ЛИНА” отвори врати за бъдещите медицински сестри от Университет „Проф. д-р Асен Златаров”
„Бъдещите медицински сестри трябва да познават правилата за вземане и транспорт на материали за микробиологични изследвания в условията на болничната и доболничната помощ. В „ЛИНА” им помагаме да добият представа какъв е ходът на самото изследване и какво се случва в лабораторията. Практическите упражнения допълват лекционния курс, който дава информация на студентите за водещите причинители на инфекции при човека”, обяснява доц. Михайлова.
Пробите, които медицинските сестри се обучават да вземат, са най-често постъпващите в микробиологичната лаборатория – носен, гърлен, конюнктивален и др. секрети. Те обаче трябва да познават и изискванията за материалите, които пациентът осигурява сам – урина, фецес и др., за да могат да го инструктират правилно.
„Има и проби, които изискват извършване на инвазивни процедури от лекари-специалисти. Например ликвор се взема чрез лумбална пункция, бронхоалвеоларен лаваж – при бронхоскопия и т.н. Но отново, в момента на приключване на манипулацията, медицинската сестра е тази, която попълва съпроводително писмо, контролира придвижването на пробата към съответната лаборатория, по-късно следи за постъпващи резултати. Затова трябва да познава детайлно процеса”, допълва доц. Михайлова.
Младите хора бяха повече от впечатлени от посещението си в „ЛИНА”. Те не са първите студенти, които получават възможност да се запознаят с диагностичната работа в реално време. Тук практика имат и студенти помощник-фармацевти от Университет „Проф. д-р Асен Златаров”.
Лабораторията е изключително отворена към младите кадри. Тя има акредитация от Министерството на здравеопазването като база за обучение на лаборанти и специализация на лекари по специалностите „Клинична лаборатория”, „Микробиология” и „Вирусология”. В момента в „ЛИНА” специализират четирима лекари.