Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Лаборатория „ЛИНА” отвори врати за бъдещите медицински сестри от Университет „Проф. д-р Асен Златаров”

Младите хора бяха повече от впечатлени от посещението си
Ключови думи: ЛИНА лаборатория, Бургас, мастна обмяна, метаболитен скрининг, фитнес старт
22-ма студенти, специалност „Медицинска сестра” от Факултета по обществено здраве и здравни грижи на Университет „Проф. д-р Асен Златаров” – Бургас, имаха възможност да се запознаят с реалната работна среда в медицинска лаборатория. Посещението на първокурсниците в „ЛИНА” бе част от обучението им по дисциплината „Микробиология, паразитология и вирусология”, водено от микробиолога на лабораторията доц. д-р Сашка Михайлова, д.м.


Бъдещите медицински сестри трябва да познават правилата за вземане и транспорт на материали за микробиологични изследвания в условията на болничната и доболничната помощ. В „ЛИНА” им помагаме да добият представа какъв е ходът на самото изследване и какво се случва в лабораторията. Практическите упражнения допълват лекционния курс, който дава информация на студентите за водещите причинители на инфекции при човека”, обяснява доц. Михайлова.

Пробите, които медицинските сестри се обучават да вземат, са най-често постъпващите в микробиологичната лаборатория – носен, гърлен, конюнктивален и др. секрети. Те обаче трябва да познават и изискванията за материалите, които пациентът осигурява сам – урина, фецес и др., за да могат да го инструктират правилно.


Има и проби, които изискват извършване на инвазивни процедури от лекари-специалисти. Например ликвор се взема чрез лумбална пункция, бронхоалвеоларен лаваж – при бронхоскопия и т.н. Но отново, в момента на приключване на манипулацията, медицинската сестра е тази, която попълва съпроводително писмо, контролира придвижването на пробата към съответната лаборатория, по-късно следи за постъпващи резултати. Затова трябва да познава детайлно процеса”, допълва доц. Михайлова.

Младите хора бяха повече от впечатлени от посещението си в „ЛИНА”. Те не са първите студенти, които получават възможност да се запознаят с диагностичната работа в реално време. Тук практика имат и студенти помощник-фармацевти от Университет „Проф. д-р Асен Златаров”.


Лабораторията е изключително отворена към младите кадри. Тя има акредитация от Министерството на здравеопазването като база за обучение на лаборанти и специализация на лекари по специалностите „Клинична лаборатория”, „Микробиология” и „Вирусология”. В момента в „ЛИНА” специализират четирима лекари.
Продължава ли затоплянето на времето? Максималните температури в четвъртък ще бъдат между 7° и 12° Силно земетресение удари... Централната част на Филипините
Ще дърпа ушите на охраната си? Куриозна случка с Дуа Липа Скандалът с него продължава Коцето е обект на критики 
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи