Проф. Митев: Границите трябва да отпаднат, защото са във вреда на българите от Западните покрайнини!
Ключови думи:
Лозан Митев, граници, Сърбия, Западните покрайнини, Ньойския договор, Валентин Янев, скандал,
Трябва да живеем без граници. Между България и Сърбия през 21 век няма проблеми, а съществуването на една изкуствена граница поражда проблеми за нашите сънародници в Западните покрайнини. Това каза „Тази сутрин“ по бТВ проф. Лозан Митев от НСА.
„След случката с арестуваните българи в Западните покрайнини има нов подобен случай за хора, тръгнали на протест по повод 98 години от Ньойския договор. Те не са успели да преминат българо-сръбската граница. Сред тези десетина души е и проф. Митев“, поясни водещият Антон Хекимян.
„Проблемът със затварянето на границата бе заради изключване на електронната система за обмен на данни между двата гранични пункта. Стана ясно, че той няма да може да бъде решен бързо и поради тази причина бяхме посъветвани да се върнем на българска територия. Час след протеста в Босилеград е възстановена системата“, заяви професорът.
Според него Ньйоският договор е вече само един символ. „Прекратено е неговото действие след Парижкия договор през 1947 г., но е символ на една крещяща несправедливост, с която се завършва процесът на преразпределението на света. Първата световна война представлява колосален сблъсък на интереси, а в тази ситуация сърбите използват случая, за да могат да реализират своите амбиции на Балканския полуостров“, припомня Митев.
„Цяла Европа се освободи от този договор. Създава се комплекс на малоценност за българите. Там не е подходящо да се наричаш българин“, добавя той.
Там ги владее страхът, добавя д-р Валентин Янев, който бе сред арестуваните български лекари в Босилеград.
„Когато се съберем в центъра на Босилеград пред паметника на Васил Левски, се оказва, че местните хора са по-малко от нас. На този ден винаги има засилено полицейско присъствие. Създава се напрежение, поради което нашите сънародници не смеят да излязат свободно“, каза още д-р Янев.