Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

В България: Жените живеят със 7 г. повече от мъжете

Ключови думи:

България е на челните места в Европа с най-много хора над 65-годишна възраст.

"Демографска ситуация в страната през 2016 година е свързана с продължаващ процес на намаление в общия брой на населението. По данни на НСИ към 31 декември 2016 г. населението на България е било 7 101 859 души. Наблюдава се също така задържане на раждаемостта под нивото на просто възпроизводство, но все пак това ниво е близко до средната стойност за Европейския съюз", обобщи демографската картина в страната доц. Доц. д-р Елица Димитрова - ръководител на секция "Възпроизводствени процеси и структури на населението" към Института за изследване на населението и човека при БАН.

По думите й, през същата година в България са родени 64 984 деца. Средният брой живородени деца от една жена, или т.нар. тотален коефициент на плодовитост, е 1,54, което е близо до модела на възпроизводство, който се наблюдава в повечето държави в ЕС.

Коефициентът на общата смъртност в България обаче е много висок - 15%. За ЕС-28 този показател е 10,2%. Отчетено е и увеличение на средната продължителност на предстоящия живот, която за 2016 г. е 74,7 години. Предстои да бъдат публикувани данните за 2017 г.

"В страната е налице напредващ процес на застаряване на населението. Данните на националната статистика показват, че лицата на 65 и повече години са 21% от населението през 2016 г. За сравнение - децата под 15 години са значително по-малко (14,1%). НСИ посочва също така, че процесът на застаряване е по-силно изразен сред жените, отколкото сред мъжете. Относителният дял на жените на възраст над 65 години е 24,1%, а на мъжете – 17,2%. Тази разлика се дължи на по-високата смъртност сред мъжете и като следствие от нея на по-ниската средна продължителност на живота при тях.

Експертът отбелязва, че през изминалата година очакваната продължителност на живота при мъжете в България е 71,2 години, а при жените е със 7 години по-висока – 78,2 години. За сравнение - в съседна Гърция очакваната продължителност на живота при мъжете е 78.,5 години, а при жените – 83,7 години. Това означава, че в България е налице интензивен процес на застаряване на населението, но той е съпътстван от значително по-слабо увеличение в показателите за дълголетие и за двата пола.

Доц. Димитрова също така коментира данните от последното проучване на "Евробарометър", посветено на равенството между половете. То показва, че в България е налице един по-традиционен модел на разделение на ролите на мъжете и жените. Приема се, че основната роля на мъжа е да се грижи за материалната и финансовата обезпеченост на домакинството или, простичко казано, да печели пари.

"Докато домакинският труд и грижите за децата се приема, че са основно задължение на жената. Това не изключва участието на жените в сферата на платения труд. От десетилетия в България жените работят. По-скоро респондентите одобряват правото на избор на една жена да бъде домакиня, ако реши, че това е достатъчно удовлетворяващо за нея, отколкото подкрепят идеята за едно ретрадиционализиране на ролята на жената и превръщането й в домакиня.

Друг е проблемът е, че този традиционен модел на разделение на ролите между мъжете и жените в частната сфера и в сферата на платения труд води до двойно натоварване на работещите жени, които едновременно трябва да са равностойни участници на пазара на труда и да поемат основната грижа за дома и децата", отбелязва специалистът пред "Монитор".

Интересно е да се отбележи, че традиционните джендър стереотипи относно ролите на мъжете и жените са характерни най вече за страните в Източна Европа. В България, Унгария, Полша и Чехия, както и в прибалтийските страни над 70% от респондентите са на мнение, че най-важната роля на жената е да се грижи за дома и семейството.

Отново в България, Унгария, Словакия и Чехия, заедно с Литва, Латвия и Естония над 70% от анкетираните лица споделят мнението, че най-важната роля на мъжа е да печели пари. На противоположния полюс са страните, в които равенството между половете е постигнато в най-висока степен – Холандия, Дания и Швеция.

Под 20% от респондентите в тези страни подкрепят посочените твърдения за най-важната роля на мъжете и жените. Добре известно е, че в тези три западноевропейски държави политиките за баланс между работа и семейство, подкрепата на работещите майки, насърчаването на активното включване на мъжете в грижите за децата, както и равнопоставеността между половете в публичната и частната сфера стоят в основата и на по-високите равнища на раждаемост.

Доц. Димитрова коментира и прогнозите, че българите се топим и може да останем под 5 млн. души.

"Последните прогнози показват, че при различни варианти на развитие на процесите на смъртността, раждаемостта и миграциите, макар и с различни темпове, в бъдеще населението на България ще продължи да намалява. Поради това трябва да се търсят ефективни и навременни мерки за смекчаването на прогнозираните неблагоприятни тенденции в демографското развитие на страната".
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Той превъртя играта 6 от 6 победи в големи финали Чувствителният Виктор си пожела... Жена и поне 2 деца
Изключително грозна кражба в България Двама нападнаха 78-годишен Морковите се препоръчват, защото... Помагат на имунната система
Много българи се чувстват ощипани от... Увеличението на цената на хляба След резила срещу Барса: Модрич с показателна реакция Лука честити на каталунците
Димитър Бербатов тренира с... Пак е при ЦСКА, но с друга роля Ритуал в основата на успеха на "Приятели" Ето какво им помагало
Какво се случва с Урсула фон дер Лайен? От Брюксел внесоха светлина Взе тежко решение Отказва се от професионалния бокс
България загуби изключителен лекар Напусна ни проф. Ангел Боянов Много е важно да се наспивате, защото... Мозъкът ви ще работи на по-добри честоти