500 българи измамени за работа в чужбина (ВИДЕО)
Около 500 българи стават официално идентифицирани жертви на трафика с цел трудова експлоатация за една година, по данни на Националната комисия. Неидентифицираните обаче са със сигурност много повече. Това каза ръководителят на националната телефонна линия за борба с трафика на хора Яна Стоянова в „Денят започва“ по БНТ.
Млада дама, която е една от измамените, разказа пред камерата как е загубила хиляди левове, след като попаднала в капана на фалшива обява за работа в Англия.
Преди две години тя решила да намери сезонна работа на острова и започнала да търси подходяща посредническа фирма, която да организира нейното заминаване.
„Разговарях с мои приятели, които вече са били в чужбина на летни бригади по полетата. Казах ми, че условията са добри почти навсякъде и реших да търся от сайтове и вестници обяви“, разказва измамената.
Търсейки работа в чужбина, тя е попаднала на посредническа фирма, която освен трудова заетост в Англия, предлагала да й съдейства и за квартира, и за купуването на самолетните билети.
„Изпратиха ми снимки от апартамента и бях много доволна. Общувахме по e-mail-a и по телефона с дама, която твърдеше, че е мениджър в Англия. Тя бе много убедителна“, добавя младата жена.
От нея се изисквало да внесе само определена сума пари по банкова сметка.
„Казаха ми да изпратя нужните документи в Пловдив, както и да преведа по банков път парите. Започнах да чакам обаждане, за да ми кажат датата, на която трябва да замина. Никой не ме потърси и започнах аз да ги търся. Номерът обаче бе блокиран. Тогава разбрах, че съм поредната ужилена“, добавя измамената.
„Един от признаците за измама е ако няма данни за работодателя и фирмата не е регистрирана. Информацията се намира на страницата на Агенцията по заетостта и всеки може да провери дали неговият работодател е легален и регистриран“, обясни ръководителят на националната телефонна линия за борба с трафика на хора.
„Нереалистични са сумите, които се споменават в обявите за работа в чужбина, става дума за хиляди евро на месец за работа тип детегледачка, например или безсрочен трудов договор“, добавя Стоянова.
„При пристигане на място се получава точно обратното - тежки условия на труд и лоши за живеене. Имаме случай на цяло село, което при експеримент, се обади при нас и каза, че е готово да замине по такава фалшива обява, защото там всички са безработни, т.е. голям е рискът определени групи да бъдат измамени по този начин“, каза още Яна Стоянова.