Шок! Балкон едва не се срути при саниране
“Проблемът излезе, когато започнахме да махаме старите открити и остъклени тераси” - обясни Павел Янев от фирма “ВС Инженеринг”, която санира обекта. Отдолу целият парапет на терасата бил изгнил. “Това е проблем не на една, а на всички тераси в блока. Сега тези парапети ги махаме и правим изцяло нова метална конструкция по терасите на целия блок, изолирана с 10 см стиропор, гипсокартон и вата. Върху нея поставяме дограмата”, обясни Павел Янев.
На последния етаж блокът също ще бъде ‘”опакован”, тук строителите монтират изолационни термопанели. Топлоизолация се поставя и в мазетата - показва Янев, - така е заложено по проект. Блокът на ул. “Вечерница” е строен през 1969 г. Явно още навремето тези сгради не били изпълнени качествено. И в следващите 20-30 години по тях не е правена никаква профилактика и поддръжка. Затова днес дефектите са налице. Някои от старите строежи са надеждни - казват строители и посочват като пример блоковете в квартал „Тракия” и по ул. „Лерин”. Само че не така стои въпросът с кооперацията на ул. „Вечерница”, тя спада към т.нар. линеарни блокове. Това са по-дълги, едрокофражни сгради с повече тераси. Подобни строежи днес се оказват по-опасни и са страшно много в целия град. Затова шефът на Строителната камара препоръчва да не подценява конструктивната им непригодност:
„Нека колегите своевременно да се консултират с конструкторите си, да преглеждат терасите и да са по-внимателни в работата си. Санирането не е само мерки за енергийна ефективност. Добре е строителите да преглеждат фугите, там, където има течове. Също проблемните елементи по покривите и козирките. Така своевременно ще могат открият всеки скрит дефект”. На проблемния строеж се отзовал и шефът на пловдивската Строителна камара - Пламен Иванов. „Веднага отидох на място и видях с очите се, че най-малко 40% от тези балкони в последно време са стояли на „честна дума”. Без да съм лош пророк, бих казал, че в случая при най-малкото освобождаване на напрежение щеше да тръгне да пада целият парапет. Това е риск и за хората, които живеят в блока, и за строителите, които работят на терен”, предупреди Иванов.
„Давам си сметка, че бях подценил проблема с оградните елементи по блоковете, в случая - в откритите тераси. Може би трябва да се върви към укрепване и затваряне на всички тераси, лоджии и балкони, защото живеещите в блоковете явно не са склонни да следят за конструктивната надеждност на тези елементи, изложени на атмосферни влияния, и явно няма механизъм, по който превантивно да се отстраняват конструктивни дефекти. Или за подобен тип блокове да се прилага немският модел, при който терасите са демонтирани и са изградени нови от метална конструкция, като така се прекъсва термомостът и терасите са независима, надеждна конструкция.” От началото на кампанията по санирането в Пловдив Камарата на строителите се ангажира да бъде медиатор и арбитър при евентуални спорове.
Обикновено те са между обитателите на блока и строителите. „В Пловдив санирането, в по-голямата си част, върви качествено и цивилизовано - твърди Иванов. - Не допуснахме намесата на случайни и некомпетентни изпълнители. Има ред и бригадите отговорно са си поели задачите. Макар че вече влизаме в едни малко по-тежки метеорологични условия.” През зимата строителите ще се опитат да не спират работа, като санирането продължава при възможностите на атмосферните условия. Някои от процесите са затруднени. Работата върху мокър стиропор и вата е недопустима, обясняват от гилдията. Важно е започнатите участъци да бъдат завършени с мазилка, за да могат да се монтират отново климатиците.
Добави Коментар