Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Дигиталната тъмна ера и как да предотвратим тоталната загуба на информация в 21 век

През годините има безброй примери за загубени знания, ето как да не повтаряме грешките от миналото
Ключови думи: дигитална, тъмна, ера, загуба, информация, предотвратяване, опасност
В ерата на дигиталната информация, все повече започваме да прехвърляме нашите знания от хартиен вариант в цифров. Това реално  е успешен начин за съхраняване на повече информация в значително по-малко физическо пространство, но въпреки това е нож с две остриета. Защо?

Тук влиза терминът „Дигитална тъмна ера“. Това е понятие, описващо хипотетична бъдеща ситуация, в която е изключително трудно или дори невъзможно записана преди години информация да бъде разчетена от модерните компютри. Причина за това е постоянната промяна на файловите окончания и неспирната евоплюция на технологиите в насока оптимизиация.  Примери за това има безброй, един от най-ярките обаче е видеокасетата.

На този носител бяха записани безброй филми, записи от сватби, купони и т.н.  Проблемът обаче е, че вече нито се произвеждат касети, нити устройства,с които те да бъдат възпроизвеждани. Това де факто значи, че милионите часове видеозапис, намиращи се върху видеокасетите, са загубени – тяхната информация е попаднала в дигиталната тъмница.

Този проблем вече застига и част от дигиталните носители на информация като CD, флашки, хард дискове и SSD. Всички си мислят, че когато запишат нещо на компютъра си, то ще стои там завинаги. На практика нещата не стоят точно така. Например животът на средностатитситческата флашка  е от 5 до 10 години, твърдите дискове издържат не повече от 5, преди да започнат да повреждат данните, а при дори най-добрата поддръжка CD-тата издържат не повече от 30 години. Картинката при хартиените носители е коренно различна, с примери за запазени книги от преди 2-3 или дори 4 хиляди години.

И ето, че достигаме до най-важната част. Оказва се, че български експерти работят усилено по проблема с дигиталната тъмна ера. Стартъп е започнал работа по него и вече предлага някои любопитни решения, с които всеки да може да запази информацията си от загуба. В момента същата тази фирма е реализирала няколко проекта в Норвегия.Това решението далеч не е сложно, но изисква съгласието на множество различни компании, които произвеждат софтуер. Друга опция, която вече е достъпна на почти всички хора по света е т.нар. Cloud, в който информацията може да се съхранява за неопределено дълъг период от време, защото инфраструктурата, която я поддържа се подновява и ъпгрейдва по не деструктивен начин.

Така както през 2008 г. в ЕС, от българи, бе предложена идеята всички зарядни за телефони на територията на съюза да са еднакви, така и днес може би е време да се замислим за унифициране на различните формати за съхраняване на дигитална информация. Защото все пак нашето бъдеще, бъдещето на нашите наследници и бъдещето на човечеството зависи изцяло от това дали занапред ще имаме достъп до знанията и ноухауто от миналото. Нека не повтаряме грешките на НАСА, които успяха да затрият оригиналните кадри от кацането на луната на Аполо 11 и се наложи да разчитат изцяло на записите от телевизията.
2
Коментара по темата
2.
ЛИНА до 1
22.11.2017 20:33:37
Шиши Пеевски ги е заразил сьс Свински Грип
1.
така така
22.11.2017 08:52:06
флагмен да не сте хванали вирус ? :D
  Добави Коментар
Арест след тик-ток заплаха Задържаха мъж, заплашил, че ще извърши атентат на коледен базар Няма да се оправим без внос на работна ръка, смята министърът на туризма Министерство на туризма застава зад сектора и бранша по отношение на по-ниска диференцирана ставка на ДДС.
Поморие ще посрещне 2025 с концерт на Стефан Илчев и оркестър Славяни Община Поморие осигурява безплатен транспорт за желаещите да се включат в новогодишното тържеството Дъщерята на президента получи нервна криза Това призна Дарина 
Гълъбин Боевски: От олимпийски шампион до защитен свидетел на DEA Измъква се от наркосделка за 50 млн. долара  Потвърдиха интереса на унгарската МОЛ към Лукойл Нефтохим Бургас Не се бъркаме в преговори и сделка, към каквато върви частния мажоритарен собственик на рафинерията, каза служебният министър на енергетиката
Откриха морска мина в Черно море Местните жители са видели подозрителен обект Раду от "Игри на волята" хвърли страшна бомба за жените в неговия живот  Със Силвия и Вики в Изолатора щеше да стане като с Чернобил, каза шеговито фенът на Челси пред „МачКаст“
Албания забранява "ТикТок" за една година заради убийството на тийнейджър Забраната, която е част от по-широк план за безопасност в училище, ще влезе в сила в началото на следващата година, каза албанският министър-председател Еди Рама Почина звезда от Умирай трудно Арт Евънс издъхна на 82 години 
Почина известна българка Проф. Божилова е една от най-известните европейски палинолози и палеоеколози Коледен рекорд: 174 заявки и над 2500 участници в празничната инициатива „Да украсим Бургас”2024 Инициативата „Да украсим Бургас“ отбеляза рекордна година с общо 174 подадени заявки, включващи над 2500 участници от целия град и околните квартали и села