Той печелеше по 1 милион долара на ден, а сега го чака доживотен затвор
Тази пълна с обрати история започва със създаването в началото на 90те години на Черкизовският пазар в Москва – нещо като нашия Илиенци, но в стократно по-големи размери. Отначало Черкизон е недолюбван от московчани. Но пазарът, където по-бедните могат да се облекат от глава до пети за жълти стотинки, успешно съществува до 2009 година, когато е направен на пух и прах.
Години наред пазарът е основна база за макия бизнес от цялата европейска част на Русия – от Мурманск до Дербент.
Черкизон е своеобразно явление на своето време - държава в държавата със свои неписани закони, около която изниква цяла инфраструктура, призвана да удовлетворява нуждите на посетители и работници. Властите неведнъж се опитват да прогонят търговците или поне да облагородят територията на огромния пазар, но без особени успехи.
|
През 2009 година обаче настъпва обрат. Медиите изведнъж разгръщат масова кампания срещу Черкизон. Тв репортажи започват да разказват за злоупотреби, а появата на някои опасни стоки директно се свързват с името на човек, за който дотогава никой не смее да отрони една лоша дума. Това е основният екционер на пазара – олигарха Телман Исмаилов, чието състояние по това време Форбс изчислява на 0,6 милиарда долара.
Кой и защо започва атака срещу най-големия московски пазар и неговия собственик не е известно и до днес. Но тези, които могат да съберат 2 и 2 и да подреждат пъзели, си спомнят, че самият Владимир Путин, по това време премиер на Русия, има предвид точно Черкизон, когато говори за борбата с контрабандата. “На един от пазарите има контрабандни стоки за над 2 милиарда долара и техните собственици трябва да отидат в затвора”, заявява в прав текст Путин на правителствено заседание през юни 2009 година.
Според една от версиите, Исмаилов си навлякъл гнева на силния човек в Кремъл, тъй като през същата 2009 година открил в Анталия 7-звездния хотел “Мардан палас”. /този хотел се предлагаше и от нашите туроператори/ Той бе най-скъпият хотел на цялото Средиземноморие. За изграждането му са похарчени между 1,4 – 1,6 милиарда долара. За частния му плаж са докарани от Египет тонове специален пясък, който не пари и при най-жарко слънце. Части от бляскавия интериор са покрити със златен варак, парапетите са от истински кристал, а на гостите се предлагат вина от 4 хиляди долара нагоре за бутилка. На откриването присъства цяля плеада световни знаменитости, а церемонията се води не от Зуека и Рачков, а от самата Шарън Стоун.
|
Кремъл вероятно е възмутен и от това, че целият този разкош е направен с контрабандните пари на Черкизон. През 2009 година пазарът носи на своите собственици 1 милион долара на ден чиста печалба. Но особеният цинизъм се състои в това, че Исмаилов е вложил половин милиард долара /45 милиарда рубли/ на турския бряг във време, когато цяла Русия е впрегната да строи обекти за Олимпиадата в Сочи, която по официални данни струва на страната 214 милиарда рубли.
Така след медиите Черкизон е подхванат и от властите, което показва, че в Русия, както между впрочем и у нас, не можеш да правиш милионен бизнес, ако държавата тръгне срещу теб. На 7 юни 2009 г. разследваща комисия на прокуратурата докладва, че на Черкизовския пазар са открити опасни стоки. Отбелязано е, че група неидентифицирани лица са донесли и складирали повече от шест хиляди контейнери с дрехи, обувки и други стоки без документи. В 58 от контейнерите са открити детски дрехи и обувки, които не съответстват на санитарно-епидемиологичните нормативи и трябва да бъдат унищожени. Следствието образува дело за углавно престъпление и в края на юни Черкизон е закрит. Проверяващите оповестяват, че се натъкнали на лоша хигиена, контрабанда и публични домове. И това е заключителния акорд.
Скоро, след като с Черкизон e свършено, на 6 август 2009 година, следователи, оперативни работници и маскирани бойци от страховития Спецназ нахълтват в знаменития ресторант “Прага” на Арбат в Москва. Както и Черкизон, скъпарския ресторант по това време принадлежи на Телман Исмаилов. Те извършват обиск и изземат много документи.
Отначало олигархът храни надежди, че атаката срещу него идва от конкуренти и може да си уреди нещата с известно даване на пари, където трябва. Приближените му обаче усещат, че такава атака може да дойдесамо от най-високо място, разбирай Путин, и бизнесът на Исмаилов ще бъде унищожен, а самият той – вкаран в затвора.
Ситуцацията много напомня атаката срещу Корпоративна банка у нас. Първо медиите подхващат недосегаемия дотогава Цветан Василев, после го погва прокуратурата и той се спасява с бягство. По подобен начин милиардерът Исмаилов успява да избяга в чужбина, в случая Турция, малко преди да бъде закопчан. Там богаташът папозва хостъпки за получаване на турско гражданство. Така успява да се спаси от решетките, но не и от окончателния си икономически крах.
Неприятностите на Исмаилов продължават с нова сила през лятото на 2014 година. Тогава Окръжният съд на Никозия замразява негови активи за 135 милиона долара по искане на дружество, свързано с друг руски олигарх - Сергей Янчуков. Ищецът заявява в съда, че през 2010-2011 е сключил два договора за заем и предоставил на Исмаилов общо 100 милиона долара за срок от 1 година. По-късно и двата договора били удължени. През май 2013 година Исмаилов се ангажирал да изплати задълженията си заедно с лихвите, но не го направил.
Но и това не е всичко. През октомври 2015 г Исмаилов е атакуван за непогасени кредити и от Московската банка, която иска от Арбитражния съд да го обяви в несъстоятелност. От септември 2012 г до февруари 2014 г банката предоставила на компании, контролирани от Исмаилов, три кредита за общо 230 милиона долара, които той не е обслужвал. Така към 1 октомври 2015 г главницата с лихвите набъбнала до 286,4 милиона долара.
Банката настоява, че щом Исмаилов “в течение на дълъг период не изпълнява финансовите си задължения”, той е неплатежоспособен.
На 6 октомври 2015 г. Арбитражния съд на Москва се произнася по друг иск на същата банка и постановява да се изземат активи за 213 милиона долара от структурите, контролирани от Исмаилов.
На 2 ноември 2015 година Исмаилов се лишава и от своето 7-звездно бижу – елитния Мардан палас. Той е придобит от турската Halkbank. Покупката струва на финансовата институция смешните 123 милиона долара, като се има предвид, че към този момент той е оценяван на 246 милиона.
Други претенденти за хотела няма, а 76 милиона долара от получените пари веднага отиват за погасяване на дългове – структурите на Телман Исмаилов дължат около 200 милиона долара на местни банки и строители на хотела, като най-крупен кредитор се явява именно Halkbank.
|
След продажбата разкошният хотел, подобно на собственика си, е постигнат от незавидна съдба – от него бяха отмъкнати част от позлатените части в огромното фоайе и кристалните перила. Според турски медии, причината за безнаказаните грабежи се корени в това, че заради дългове е спряно електричеството в хотела, а с това излязла извън строя и алармената инсталация. Хотелът лукс категория спира да посреща гости миналия август, персоналът напуска и тук започват да върлуват крадци.
На 9 март 2017 г започва разпродажбата на цялото имущество на Исмаилов. Към този момент разореният бизнесмен притежава два парцела в подмосковието за 500 милиона рубли, апартамент 349 кв.м. в Москва, вила на Лазурния бряг за 25 милиона евро, заложена в Дойче банк. А кредиторите търсят от него общо 157 милиарда рубли.
На 21 ноември 2016 г е обявено, че родният брат на Телман Исмайлов – Рафик е заподозрян за разстрела на двама московски бизнесмени. Няколко месеца по-рано, на 30-я километър на Новорижското шосе, в джип Toyota Land Cruiser 200, са намерени застреляни двама предприемачи – собственика на няколко търговски комплекса Владимир Савкин и създателя на «Люблино-Моторс» Юрий Брилев. По данни на СМИ, Савкин е гръмнат заради финансови спорове с Исмаилов-брат, а Брилев е случайна жертва.
|
Разследването стига до извода, че екзекуцията е поръчана от Телман Исмаилов. На 11ноември московски съд арестува задочно бившия олигарх по обвинения в организиране на двойното убийство и незаконна търговия с оръжие. Исмаилов е обявен за международно издирване и го заплашва доживотен затвор.
Криминалната история с участието на някогашния милиардер набира скорост. Следователите разполагат с показания, че той е съпричастен към шест поръчкови убийства. Оперативни работници обаче смятат, че на сметката на Исмаилов лежат минимум 25 мокри поръчки.
Така човекът, който някога се къпеше в пари, загуби всичко, включително и свободата си, когато по някаква причина стана неудобен за Кремъл.
Текст и снимки: Лента.Ру
Превод и редакция: Флагман.Бг Добави Коментар