Размразяват проекта за изграждане на АЕЦ „Белене“?
Има ли бъдеще проектът за изграждане на АЕЦ „Белене“, след като проучване на БАН показва, че нова централа може да донесе ползи, но при строго определени условия?
Според анализа на Българската академия на науките проектът за АЕЦ „Белене“ би могъл да е финансово успешен при 2/3-ти от общо 90 сценария, разработени от академията.
От Министерството на енергетиката се надяват да постигнат консенсусно решение за проекта и платеното вече оборудване. Затова предстои разчетите на учените от БАН да бъдат подложени на обществено обсъждане.
До момента в проекта на централата са вложени над 3 млрд. лева.
Проектът за изграждане на АЕЦ „Белене“ най-вероятно ще бъде размразен, като отново ще се търси стратегически партньор на държавата.
Ръководителят на проекта към БАН проф. Александър Тасев каза, че най-лошият вариант би бил, ако нищо не се прави по този въпрос, т.е. ако наистина се реши, че това, което е взето дотук просто го заравяме и приключваме.
Като най-негативен вариант от БАН определят страната ни да се опита да продаде реакторите, които вече сме купили от Русия. Според изчисленията на учените, бихме били на загуба.
Според изчисленията на БАН централата би била печеливша, ако е на стойност, по-ниска от 10,5 млрд. евро, а собственият капитал, инвестиран от държавата и стратегически инвеститор, е до 30%. Останалата част трябва да се финансира от заем с лихва не по-висока от 4,5%.
Според експертите токът от втората АЕЦ би струвал между 57 и 84 евро за мегаватчас, което е повече от два пъти в сравнение с цената на АЕЦ „Козлодуй“.
Друга причина да бъде поискано строителството на централата е нуждата от нови мощности, която би възникнала след 2030 г. Добави Коментар