Плаж на концесия - вече само за 20 г. и строги правила
Ключови думи:
Закон за концесии, плажове
Безкрайното отдаване на плажовете на концесия вече приключи. В бъдеще плажовете по българското Черноморие ще се отдават на концесия за срок от 20 г. Това реши парламентът днес с приемането на окончателните промени в Закона за концесиите на второ четене.
Когато възлагането, съответно предоставянето на концесия за морски плаж приключи след 31 април на съответната година, концесионният договор влиза в сила на първи януари следващата година.
Плажовете, които сега са отдадени на концесия, остават по старите правила до приключване на договорите им, а в случай на нарушаване на концесионния договор и прекратена концесия, за тях започва да действа новият закон.
Според промените широчината на прилежащата акватория, включена в обекта на концесия за морски плаж, не може да бъде повече от 200 м.
Задължения на концесионера
Новият закон задължава концесионера на морски плаж да осигурява спасители, здравно и медицинско обслужване, да чисти плажа и да обезопаси прилежащата акватория.
Концесионерът трябва осигурява свободен и безплатен достъп на морския плаж и да поставя указателни табели със схеми на отделните зони и условията на концесията.
Той е задължен и да предоставя плажни услуги при условията на концесионния договор.
Законът обхваща всички плажове, с изключение на дивите, които попадат в защитени територии – като Иракли и Карадере. Те няма да могат да се отдават на концесия.
Ако се стигне до казус, че концесия се забави, за да не остава плажът не поддържан, Министерство на туризма ще има право да го отдаде, но също в определен от европейските прагове срок.
А след приемането на Закона за концесиите и обнародването му в Държавен вестник отговорността за всички видове концесии, включително и на плажовете, ще носи кметът на общината. Досега тази отговорност беше колективна – на Министерски съвет или Общинските съвети. „Така наречената колективна безотговорност“, обясни част от промените в закона депутатът от Обединени патриоти Христиан Митев пред Флагман.
Край на вечната концесия
След два дни дебати по закона депутатите окончателно решиха срокът на концесиите да не е по-дълъг от 35 години.
Дава се възможност концесията да бъде удължена, а възможността за удължаване на срока с 1/3 от определения се предвижда в случаите, когато им наличие на определени предпоставки за това.
Според промените недействителен е концесионен договор, сключен без проведена процедура за определяне на концесионер и когато въпреки наложено спиране на процедурата са извършени действия по процедурата.
Депутатите решиха още при концесия за защитена територия изключителна държавна собственост 50% от паричните постъпления от концесионни възнаграждения да се превеждат от съответното министерство или на общината. Когато концесионната територия е в повече от една община, сумата се разпределя пропорционално.
Законът влиза в сила до 1 месец след обнародването му в Държавен вестник. Припомняме, че президентът Румен Радев наложи вето върху Закона за концесиите още в началото на мандата си с мотив, че е бил приет в последните часове на 43-тото Народно събрание с минимално мнозинство. А разпоредбите в него съдържали разпоредби, които поставяли под въпрос принципите на правовата държава и местното самоуправление, и въвежда широки граници на субективизъм и възможности за корупционни практики. Неприемането на закона заради ветото на президента обаче донесе на България наказателна процедура от Европейската комисия заради ненавременното въвеждане на европейски директиви.
1
Коментара по темата
1.
Местен
17.11.2017 08:30:55
Концесиите на плажовете са едно от двете най сгрешени решения в сферата на туризма(другото са бетоните) през последните 30 години,Бакърджиев и компания го измислиха за да лапнат по нещо и раздадат парчета от баницата на силовите групировки.Никакви поправки не могат да решат проблемите.Това дори не е кърпеж. Концепцията е сгрешена.