Пациенти на отделението по онкология в УМБАЛ „Дева Мария“ с първи впечатления
Един от тях е 73-годишният Атанас, който е с новооткрито онкологично заболяване на стомаха и е в средата на лечението си. Първите няколко вливания на медикаментите пациентът е направил в друг онкологичен център, но по съвет на дъщеря си, която работи в сферата на здравеопазването, пристига в УМБАЛ „Дева Мария“.
Атанас е в болницата заедно със съпругата си Кръстина, която преди години също е минала по пътя на онкозаболяванията. Семейството идва от 100 километра и е открило предимството всички необходими изследвания да бъдат направени наведнъж.
„Имаме поглед върху лечението, което до момента се правеше. Пробвали сме и на други места, но докато излезеш от единия кабинет и вече няма часове за следващия. Така необходимите изследвания, които трябва да направиш, се проточват във времето и вместо да свършиш за един ден, се налага да отделиш 2 или 3. За хора като нас, които пътуват от далече, това не е вариант.“ разказва перипетиите им Кръстина. На самата нея, вече 8 години откакто е открито заболяването ѝ, никога не ѝ е бил назначаван скенер.
„Не знам дали от икономия на средства, дали няма кой да го назначи или просто не им се е занимавало с мен.“ В университетска болница „Дева Мария“ намира отношението, което е търсила за себе си и съпруга си през цялото време и на много места. „Тук всички са усмихнати и внимателни- и доктори, и сестри. По други места те е страх да не се скарат, да не заключат вратите, да не ти направят забележка. Наред с лечението, това допълнително те подтиска.“ споделя впечатленията си съпругата.
Комуникацията, която лекарите имат с пациентите, е направила силно впечатление на Кръстина. В миналото ѝ се е случвало чак на четвърта процедура някой да я предупреди за какво трябва да следи и за какво лекарите трябва да бъдат незабавно уведомени. Атмосферата в отделението помага на Атанас да не губи бодрия си дух и той не спира с шегите, които разсмиват целия екип.
За разлика от други места, в университетска болница „Дева Мария“ графикът на контролните прегледи е индивидуален, в зависимост от вида и развитието на онкологичното заболяване. Това прави добро впечатление на семейството. Според началника на отделенито- д-р Филип Маринов, не е правилно различни видове рак да се контролират по един и същи начин и всеки пациент трябва да бъде преглеждан колкото пъти има нужда, спрямо спецификата на заболяването си.