Комисията за конфликт на интереси: Филип Тефтерчето е невинен
През същата година избухна скандалът с прословутото тефтерче на Златанов, в което бяха открити записки кои противници на ГЕРБ да бъдат ударени. Той подаде оставка и беше обвинен от прокуратурата. Скоро след това напусна и друг член на комисията - Сабрие Сапунджиева, а парламентът не попълни състава.
Сигналът срещу Златанов е подаден през 2013 г., докато той все още е начело на комисията. В него се казва, че година по-рано шефът на КПУКИ е участвал във вземането на решение да се прекрати сигнал срещу президента Росен Плевнелиев, въпреки че е трябвало да си направи отвод, тъй като е в конфликт на интереси - като министър Плевнелиев урежда майка му за управител на пернишкото ВиК.
Бившият шеф на КПУКИ е поканен за изслушване през февруари 2014 г., но не се явил. Няколко дни по-късно комисията се събира на заседание, за да установи конфликт на интереси, но не успява да постанови решение. Следва дълга пауза от над три години и половина, през което време явно се е чакало да изтече давността.
Филип Златанов получи 3-годишна условна присъда за престъпление по служба. Той беше признат за виновен, че не е качил в интернет две решения - за прекратяване на производство за конфликт на интереси срещу президента Росен Плевнелиев и за установяване на конфликт на бившия зам.-шеф на финансовия регулатор и бивш президентски съветник Димана Ранкова. В първия случай Златанов е прикрил държавния глава, за да не стане известно, че срещу него има сигнал, а във втория е попречил на Ранкова да обжалва решението и това й е попречило да заеме висока длъжност в БНБ. Ранкова спечели дело за обезщетение. Срещу Златанов няма второ дело за инициалите в тефтерчето му, за които прокуратурата твърдеше, че доказват изпълнението на политически поръчки, защото то мистериозно изчезна. Добави Коментар