Психолог: Взривяването на банкомати не е епидемия, не са много престъпните групи (ВИДЕО)
Взривяването на банкомати не е като епидемия от случаи, в които един дава пример и спонтанно се организират групи да взривяват банкомати. Изисква се много подготовка, кураж и осигуряване на нужните средства. Не са толкова много хората, които имат възможността да изготвят такива устройства. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ психологът Росен Йорданов.
Не са много престъпните групи, които могат да взривяват банкомати, добавя той.
Според него, следователите от МВР вървят с грешна логика в разследването. „В престъпленията с банкомати има някаква икономическа логика на престъпниците, защото тези пари и устройства са застраховани от банките. Другата превантивна роля е да се изискват много по-сериозни мерки за безопасност на самите банкомати. По-добро заснемане трябва на хората, които се опитват да манипулират тези устройства”, коментира Йорданов.
По думите му вчерашната акция на МВР за залавянето на поредните обирджии е изглеждала „малко рекламна”.
На въпрос дали е възможно и тези престъпници да са имали покровители в полицията, подобно на наркогрупата от Стражишко, Йорданов коментира, че системата на МВР е разложена.
„Няма как системата да боледува толкова отдавна и да не говорим за хора, останали без мотивация. Голяма част от тях са хибридни полицаи и за тези, които искат да работят наистина, са останали без пространство. Моралният им компас се уврежда и минават на директно разпределение на печалбите”, каза психологът.
Йорданов допълни, че топката „не е само в двора на МВР”, а в цялото правораздаване, тъй като става въпрос за рецидивисти.