Кой влезе във „филмa на горската гилдия” за Югоизточното държавно предприятие
Софийският депутат от БСП Николай Цонков продължава да търси проблеми в Югоизточното държавно предприятие (ЮИДП). Земеделският министър Румен Порожанов обаче му препоръча да не влиза във филмите на „горската гилдия”. Диалогът между двамата се проведе на последния парламентарен контрол.
Припомняме, че Цонков по време на друг контрол в своя реплика изнесе скандални данни за предприятието, които обаче се оказаха груби спекулации. Министър Порожанов призова депутата да му зададе въпрос по същество, за да може да отговори на твърденията му. Николай Цонков тогава обвини ръководството на ЮИДП в злоупотреби с ремонти, че е купена яхта и т.н.
Както „Флагман” съобщи обаче, оказа се, че не било яхта, а малка лодка за 6000 лева. Ремонтите също излязоха оправдани и то на много по-ниски цени от изнесените от депутата числа.
Вероятно и затова Николай Цонков на последния парламентарен контрол пак не зададе въпроса си в конкретика, а поиска информация за финансово-икономическите показатели на ЮИДП.
Депутатът се обърна към министъра: „Вие посочихте, че Югоизточното държавно предприятие е с най-добри финансово-икономически резултати от всички предприятия в страната. Същевременно в устен отговор на въпроса, който аз Ви отправих, стана ясно, че очевидно има сериозни проблеми там, макар правените проверки до момента да не показват тези злоупотреби.
Също така знам, че има и множество жалби и сигнали на неправителствени организации, заинтересовани лица по отношение на самия характер на управлението на тези държавни предприятия и също така на Югоизточното държавно предприятие, защото се получава следното – приходите, да кажем, на това предприятие са малко над 67 милиона, същевременно разходите са почти същата стойност. За 2016 г. имаме една печалба само от 273 хиляди на такова огромно предприятие! Много странно звучи. Дивидентът също е прекалено малък.”
След това Цонков поиска от министъра информация за състоянието на дружеството – и по-конкретно за финансовите и икономическите показатели.
Румен Порожанов отговори, че Югоизточното държавно предприятие – град Сливен е в добро и стабилно финансово състояние, което е видно от отчетения положителен финансов резултат на предприятието за полугодието на 2017 г., който е в размер на 1 млн. 469 хил. лв.
Към края на третото тримесечие държавното предприятие отчита втори по размер положителен финансов резултат – малко над 2 млн. лв., като той е по-голям в сравнение с предходната година.
„Не обичам много такива стъкмистики, защото тяхната основна цел не е печалбата. Вие много добре го знаете. Те не са създадени да правят печалба, те са създадени да поддържат – да, в случая нямаме областните планове, но имаме 10-годишни лесоустройствени планове, на базата на които се прави цялостно годишната им програма както за дърводобив, така за залесяване и много други неща”, изтъкна министър Порожанов.
Той даде и конкретна информация според годишните финансови отчети на държавното предприятие за периода 2014 - 2016 г.
„През 2016 г. е отчетена печалба 174 хил. лв. През 2015 г. положителният финансов резултат е 916 хил. лв. През 2014 г. имаме отрицателен финансов резултат от 493 хил. лв., като основно отрицателният резултат е свързан с две причини.
Първата причина е счетоводна и тя е обезценка на вземанията в резултат на обявената в несъстоятелност КТБ.
Вторият основен резултат – извършени са много непланирани значителни разходи във връзка със засиления миграционен натиск по границата с Република Турция, което е било свързано с изграждане на довеждащи пътища до граничната полоса, както и осигуряване на дърва за огрев за Граничната полиция”, обясни Румен Порожанов.
Той отново подчерта, че основната функция на тези предприятия е управление на горските територии - държавна собственост, и изпълнение на предвидените мероприятия в горскостопанските и ловностопанските планове.
„Финансирането на всички тези мероприятия се извършва със собствени средства от стопанската дейност на предприятието. Вие споменахте за редица сигнали, редица нарушения не само в това предприятие, а и в други. Нормално е при управление на едни огромни територии да има засегнати, включително и икономически интереси, независимо от това дали са на сдружения с нестопанска цел, дали са на физически или юридически лица. Винаги в един процес има недоволни от едно или друго управленско решение”, каза още Румен Порожанов.
Той се обърна към Николай Цонков: „Продължаваме с проверката и с одита на база на констатациите, които Вие изнесохте предния път. Бих искал да Ви кажа, че числата не съответстват много, много на това, което казахте. Включително и въпросната яхта, която споменахте. Мисля, че знаете, че яхта няма. Има една лодка, мога да Ви дам и параметрите на тази лодка, но ще Ви я покажа после на снимка.”
Николай Цонков не отговори нищо за „яхтата”. Той се съгласи, че печалбата не бива да е водещ фактор в случая. Този тип държавни предприятия обаче управлявали национално богатство на България.
„Знам наистина за много експерти от гилдията, които са на мнение, че трябва наистина да бъде променен механизмът, по който се управляват тези предприятия, включително и посоченото”, обяви депутатът от БСП.
Също така стоял въпросът за обществения контрол и за това как този акумулиран ресурс се изразходва, тъй като „в момента този контрол някак си се губи”.
След това Николай Цонков пак атакува: „За да Ви помогна в проверката ще Ви дам още няколко обезпокоителни неща. В Котленския Балкан се оказа, че е силно обезлесен целият район. Не са предприети мерките за залесяване, знаете, както трябва да бъде направено. Също така има проблем с дървата за огрев на населението, които още септември месец са закупени, платени са, а още не са им доставени. Сега въпросът е този ресурс, който е акумулиран, за какво се използва? Защо не са им дадени дърва? С това очевидно, искам да Ви насоча вниманието, че има проблем с управлението на дружеството. Обърнете внимание. Не знам, някои от разходите правят сериозно впечатление – граждански договори и други подобни. Дали ходенията на някои публични фигури там не са също част от проблема.”
Румен Порожанов обаче опроверга новите твърдения на Николай Цонков: „Получавате информация, не всяка Ваша информация е точна – бъдете сигурен в това нещо. Дървата за огрев – неслучайно ежеседмично ми се прави справка, защото имаше тук-там проблеми, но най-вече в Северна България. В Северна България, където има интерес за износ на дървесина към Румъния от гледна точка на това, че в Румъния успя техният 10-годишен лесоустройствен план да го акумулира много по-бързо и в момента там има недостиг на дървесина. В момента има само и единствено изоставане леко в друго предприятие, затова и заместникът ми в момента е там, за да види в кои общини къде има някакъв проблем. Но точно в „Югоизточното предприятие“ подобен проблем със захранването, с обезпечаването на дървата за огрев, нямаме.”
Накрая Порожанов се обърна към депутата Цонков: „И аз, и Вие не сме част от тази „горска гилдия“, която е като едно ято. Те се познават много добре, както се казва „и много се обичат“. Затова и аз не бих искал да влизам в техния филм, бих препоръчал и на Вас. В края на краищата обаче това си е Ваше решение. Благодаря Ви много.” Добави Коментар