Как да се топлим 7 пъти по-евтино през зимата
Най-голямата грешка, която може да направи човек с жилище с централно отопление е да изключи цялото си парно. В този случай се плащат на месец през зимата минимум 50 лв. за сградната инсталация. Това са грешни пари. Добре е да се включат поне половината от наличните радиатори. По този начин ще плащате не по 50, а по 80–100 лв. месечно за двустайно жилище, но няма да ви се налага да включвате допълнителни електроуреди. Имайте предвид, че една духалка, която работи по 1 час дневно, ще изгори 40 лв. на месец, а няма да има никакъв ефект.
Предлагаме ви да оставите включени радиатора в банята и този в хола. Отворената врата на хола ще даде възможност температурата в спалнята да не пада под 18 градуса, което е достатъчно за здравословен сън.
Независимо колко радиатора ще включите, трябва да спазвате три основни правила при използването им. На първо място е добре да изключвате радиатора посредством термовентила, когато отваряте да простирате или проветрявате.
Значително по-важно е да се въздържате да използвате радиатора, като простор за сушене на пране. Ако сложите дрехи отгоре, или върху главата на термовентила, уредът ще отчита значително повече за времето, в което радиаторът е покрит с дрехи. В същото това време той няма да има пълен капацитет за отопление на помещението.
Същото се отнася и за пердетата, завесите, декоративните решетки, всякакви мебели наоколо – ако покриват или ограждат радиатора, те пречат на топлообмена между радиатора и въздуха в помещението, а сметката си се трупа.
Не сменяйте старите електромери
Тези, чиито стар електромер не е сменен, в никакъв случай не трябва да правят постъпки пред съответното енерго дружество за подмяната му с нов. Специалистите са единодушни, че новите електромери са по-качествени, но в наш ущърб. Те ловят всички слаби токове, като функцията „стенд бай" на телевизори и DVD-та, зарядните за телефони, апаратчета за комари и за електрически миризми. Това води до увеличение на сметките. Самите ЕРП-та признават, че новите уреди „ловят" и слабите токове.
Ако имате някакво съмнение, че старият ви електромер не отчита правилно, извикайте специалист. Услугата е между 5 и 10 лева, ако не се налага ремонт. Чак след като се убедите, че уредът наистина е повреден и отчита много, тогава може да го смените с нов. По принцип и трите електроразпределителни компании са длъжни да подменят старите електромери с нови за своя сметка.
Не бързайте с топлоизолацията, запушете дупките
Лошо направената топлоизолация на сградата няма голям ефект, може да ви донесе конденз и ужасен мухъл. И не се случва рядко. Затова не трябва да бързате да се топлоизолирате, особено ако външната ви стена е дебела над 45 см и дограмата е ПВЦ.
Ако все пак сте в панелен апартамент с множество пролуки, добре е да се замислите за топлоизолация. Тя задължително трябва да се направи на цялата сграда, за да има ефект. Освен това е важно да е качествена и поставена от съвестни майстори. Не на последно място е и цената, защото много хора не могат да отделят по 45 лева на квадратен метър за да си изолиран панелката. По-важно е обаче да се запушат всички дупки и процепи през които излиза топлото. Тази операция е почти безплатна.
Например външната врата. Ако входната ни врата е без праг и отдолу зее 1,5 см, ще губим по около 170 киловатчаса за сезон. В зависимост от метода на отопление, това би ни коствало между 9 и 27 лв. годишно.
Ако от някой прозорец леко "подухва", може да приемем, че става дума за процеп с размери 2 мм х 80 см. Това би ни изгорило около 40 kWh годишно или между 2 и 6 лв. Сумите са малки, но събрани дават голяма икономия.
Енергоспестяващите крушки
Последният от евтините съвети е подмяната на крушките в дома с енергоспестяващи. На пазара има много модели – и скъпи, и евтини. Истината, както обикновено, е някъде по средата. Енергоспестяващите крушки е добре да заменят всички най-използвани в дома – в кухнята, банята и коридорите. Добре е да се сменят и тези на нощните лампи. Избирайте крушки от оранжевия спектър – възможно най-топлата светлина. Разумната цена е около 5-6 лв. 15-ватовите отговарят на нормални 75-ватови крушки, а 18-ватовите – на 100 вата обикновена. Общата инвестиция, ако смените 10 крушки, няма да надхвърли 60 лв., но тези пари се изплащат само за два-три месеца.
Нови радиатори и термовентили
Ако продължим да държим на отоплението с парно, при положение, че не живеем в огромна къща в Симеоново, повече от необходимо е да сменим старите чугунени радиатори и вентилите към тях. Тук инвестицията е по-сериозна, но определено си струва. Експертните мнения по този въпрос са различни, всеки разпалено доказва своята гледна точка.
Според моята теория (доказана убедително от сметките, които аз плащам) старите жилища се преоразмерени и са наблъскани с повече от необходимите радиаторни глидери (ребра). Освен това в повечето случаи е сложена ПВЦ дограма, а често има и външна изолация. Затова е най-добре да намалим глидерите с една трета във всяко помещение, като със сигурност ще получаваме същия комфорт на отопление. Самата смяна на един радиатор струва около 40 лв., а и новите радиатори не са особено скъпи, на пазара се предлага и услугата намаляване на глидери. Намаляването на ребрата с една трета при мен даде 35 процента икономия при равни други условия.
Към радиаторите непременно трябва да се сложат хубави термовентили. Те спират подаването на парно в момента, в който е достигната дадена температура, и превръщат радиатора в уред близък до климатика. Цената на хубав вентил с поставянето му е около 30 лв.
Проверявайте термовентилите си на всеки 5 години и по възможност ги сменяйте с нови. Това пести пари, без да е сериозна инвестиция. И през деня не събирайте пердето в ъгъла, където е термовинтилът.
Комбинация от парно и климатик
Отоплението на климатик излиза над 2 пъти по-евтино в сравнение с парното. Проблемът е, че първоначалната инвестиция е доста голяма, ако решим да отопляваме така цялата къща. Освен това поставянето на климатик в банята и кухнята не е особено удобно – заради влагата и изпаренията. Освен това 80 процента от софиянци и хората в големите градове са в сгради, които имат централно отопление и щат нещат, плащат за сградната инсталация.
В този случай е добре да се комбинира парното с поставянето на климатик. Може да се купят два климатика за спалнята и хола, а да се остави да работи парното в кухнята и банята. Сметката за парно ще бъде съвсем близка до тази, при която са изключени всички радиатори в жилището. Двата климатика, които ще работят периодично, ще изхарчат ток средно по 10 лв. на месец за целия отоплителен сезон. Така средната сметка за един многостаен апартамент от над 100 кв. м с комбинирано отопление ще падне под 100 лв. на месец, докато само с парно ще достигне до 150 лв. Икономията е над 30 процента.
Комбинацията на парно с климатик обаче не е неефективна, когато радиаторите са окомплектовани с изпарителни уреди за дялово разпределение. Според топлотехници в този случай датчикът на радиатора отчита топлината и от двата уреда.
Комбинация с камина с водна риза
Отоплението само на камина е скъпо и неефективно удоволствие, но използването ѝ в комбинация се оказва повече от подходящо. Ако се избере подходяща камина с водна риза, тя ще може да отоплява до 2 помещения и да дава гореща вода. Случаят ще е аналогичен на горния – комбинацията с климатик, но към него трябва да добавим и допълнителния комфорт от пряката топлина на горящите дърва.
Ако купим евтини дърва – 50 лв. кубика, отоплението с камина ни се вързва малко по-скъпо от климатика, но 3 пъти по-евтино от тока. Отново може да се монтира в хола в комбинация със спалнята. Ясно е, че през нощта няма да работи, но в спалното помещение са достатъчни 17-18 градуса нощем, което е напълно постижимо, защото останалата част от апартамента е постоянно отоплена с парно. И в този случай се получава икономия от малко над 30 процента.
Разбира се, трябва да избягвате поставянето на истинска камина само с декоративен ефект. Монтажът ѝ трябва да е по всички правила и, за да действа ефективно, камината трябва да е оразмерена правилно. Трябва да е включена правилно в димоотвода, за да не се стигне до обратен ефект – да смуче топлото от цялата стая (защото нали си спомняте от училище: на живия огън му трябва кислород и ако няма достатъчно, той „използва“ всяка пролука, за да си го достави).
Дали ще приемете всички съвети, или ще се спрете само някои от тях, зависи най-вече от конкретното жилище. Все пак е добре предварително да планирате разходите си и да не правите всичко наведнъж.
Планирайте умно, за да ви е възможно най-евтино и топло през зимата.
2
Коментара по темата
2.
Az
04.11.2017 20:34:51
This is bullshit нищо вярно над 100кв под 100лв.това беше преди 15 години драги ми писателю
1.
Левски
04.11.2017 17:05:52
Защо тук се приема за нормално геноцида върху народа.Защо трябва да му взимаш 50 лв. сградна инсталация като не желае да ползува за наказание ли?Защо ще му отнемаш правото да се отоплява с каквото реши?Ние сме си виновни и си го заслужаваме!Защо няма да можеш да минеш преглед на автомобила си като няма платен данък.При напълно изправно МПС какво общо има данъка освен за да бъдеш изнудван..не народ ,мърша.....