За два месеца: Ало апашите прибраха над 1 млн. лева
Tелефонните измамници прибраха 815 000 лева само за последните два месеца. Това сочат данни на МВР, цитирани от "Труд". Сумата обаче е само от регистрираните случаи, извършени от ало-апашите. Някои от жертвите не са потърсили помощ от полицията и се смята, че печалбата на бандитите е около 1 милион лева.
От началото на годината до 15 октомври в полицията били регистрирани общо 582 обаждания с лъжливи твърдения с искане на пари за полицейска акция, за пострадал при катастрофа или лечение на птичи или свински грип. През същия период на миналата година броят на измамите по телефона е почти идентичен. От МВР обаче отчитат ръст при разкриваемостта. През миналата година тя е била 9 процента, докато през тази е около 16%.
Според статистиката най-много регистрирани измами били в София – 120. Само при един от случаите, апашите прибраха 100 000 лева от пенсионер. На второ място телефонните мошеници са вилнели в Пловдив – 51 пъти. Следват Варна – 49 измами, Разград – 37, Сливен – 36 и Търговище – 35. От януари досега полицаите успели да установят 107 апаши.
”За съжаление измамите не спират. Най-много са в градовете, в малките населени места информацията по-бързо се разпространява между хората, те сами се предупреждават един друг и случаите са по-редки”, каза вътрешният министър Валентин Радев.
Според изследване на прокуратурата пострадалите от телефонни измамници жени са три пъти повече от мъжете. Най-често жертвите са на възраст между 71 и 80 години. 93 процента от апашите пък са мъже на възраст между 18 и 35 г. Жените са включени в бандите основно като помощнички. Градовете Ветово, Горна Оряховица и Левски се славят от години като колцентрове на мошениците. Последната мода сред тях е да звънят от Румъния. Преди дни стана ясно, че на някои от тях помагат и полицаи.
От прокуратурата сочат, че двойно е нарастнал броят на предадените на съд апаши, които тормозят по телефона. Значително са се увеличили и бандитите, които са получили присъди. Половината от наказанията са условни, сочи статистиката.
Криминалисти признават, че основните трудности при разкриването на телефонните измами са, че сим-картите не са собственост на комбинаторите. Липсва и видеонаблюдение в повечето населени места, което би помогнало за по-бързата реакция при измама.
Най-разпространената в момента измама е "съдействие” за задържане на престъпници. Мошениците се представят за полицаи и искат пари, за да бъдат заловени опасни бандити. Обещават, че след края на „акцията” да върнат сумата.
Ало-мошениците продължават да звънят с твърдението, че има пострадал при катастрофа и спешно трябва да се плати скъпоструваща операция. Апашите се представят за лекари.
Искане на пари за ваксина, е третият сценарий, който използват измамниците. Те твърдят по телефона, че близък или роднина е заразен със свински или птичи грип.
Освобождаване на човек от ареста след катастрофа – тази лъжа също се използва от бандитите. Те се представят за полицаи, прокурори или следователи и твърдят, че ваш близък е блъснал дете и е в килия. За да излезе на свобода трябва да се плати подкуп. Добави Коментар