ГЕРБ, БСП и ДПС са в едно мнозинство по темите прокуратура и Пеевски
Ключови думи:
Мартин Димитров, ГЕРБ, БСП, ДПС, Воля, парламент, правителство, прокуратура, Пеевски, корупция, ДСБ, Нова република, ДЕОС, Зелените, ДаБГ, Реформаторски блок, СДС
Мартин Димитров е на 40 г. Бивш депутат в три Народни събрания. Експредседател на СДС. В момента е част от сдружението „Граждански съвет”, в което членуват лица, които в предишния парламент подкрепяха Реформаторския блок, докато не преминаха в опозиция заедно с ДСБ. На последните избори мнозинството от тях се присъединиха към платформата „Нова република” около ДСБ.
- Г-н Димитров, какво се случва с формацията „Нова република”?
- В момента се създава твърда основа за партиите „дясно-център” и това са общите действия между Нова република/ДСБ и „Да, България”. Това е един добър ход, който се надявам да създаде оттук нататък новото център-дясно.
- Какво ще е мястото в тази формула на политиците от Гражданския съвет, които бяхте в гражданската квота на Реформаторския блок, а впоследствие – в „Нова република”?
- Ние сме си част от „Нова република” и в този смисъл сме и част от процеса на обединение.
- Т.е. и вие имате място в този процес?
- Хората ни търсят заради работата, която вършим, така че…
- Виждате ли общо бъдеще между Реформаторския блок в този му вид и ДСБ и „Да, България”?
- За мен времето на Реформаторския блок изтече тогава, когато ние излязохме в опозиция, а те останаха на власт.
- Как гледате на поведението на политиците в Реформаторския блок в момента? Те уж казват, че са в опозиция, но като че ли позициите им спрямо ГЕРБ не са много ясни.
- Нямам намерение повече да ги коментирам, а и честно казано, не ме вълнува много.
- Какво следва да е мястото на „Зелените” и ДЕОС в процеса на обединение - те си сътрудничеха с „Да, България”?
- Това ще бъде процес, отворен за привличане на други партии и на други граждански организации и на граждани. Така че очаквам обединението да се разширява, но не искам да персонализирам, защото съм се научил от политиката, че докато едни преговори не бъдат завършени, не е добре да се правят изброявания, защото човек може да сгреши. Но очаквам разширяване на обединението и с партии, и с граждански организации, и с граждани.
- Радан Кънев има една идея – че малките партии вдясно би следвало в крайна сметка да се закрият и да се слеят в един обект. Как гледате на това?
- Мисля, че не е моментът да се разсъждава в тази посока. Сега е моментът да се направи необходимото обединение – което не успяхме да направим преди изборите, да го направим сега. Нека то да е успешно, да заработи, да трупа доверие, доверието вътре да бъде повишено и тогава вече може да се говори за следваща стъпка. В момента е контрапродуктивно да се води такъв разговор и той не е необходим.
- Прочетохте ли законопроекта за КТБ, който уж го бил писал Делян Пеевски, заедно с Хамид Хамид и Йордан Цонев? До какво ще доведе той?
- Прочетох го много внимателно и се сещам за две хубави поговорки на българския народ. Едната поговорка е „След дъжд – качулка”, а другата – „Гузен негонен бяга”. Едно е ясно – когато ДПС и въпросните три лица бяха в управлението на Орешарски, те можеха да предприемат всички мерки за спиране на цесиите и прихващанията. Не са го направили. Друг е въпросът, че по сегашното законодателство Българска народна банка за мен е трябвало изрично да забрани на квесторите да правят цесии и прихващания, защото това е в нарушение на интереса на кредиторите на банката. Така че законопроектът към днешна дата е един лош пиар ход и нищо повече.
- Дали е противоконституционен, както твърдят някои?
- Със сигурност е и противоконституционен, но със сигурност и няма да свърши работа. Той затова е и внесен.
- Със задна дата няма как да подейства?
- Естествено, и те го знаят много добре. Когато е трябвало да бъдат спрени цесиите и прихващанията, те са били на власт и нищо не са направили. А сега, три години по-късно предлагат някакви идеи, които е ясно, че не могат да се реализират.
- БСП ще прави вот на недоверие на тема корупция, като кани ДПС и „Воля” да се присъединят. Това могат ли да бъдат партии, борещи се с корупцията?
- Наистина звучи много нахално БСП и ДПС да се борят с корупцията в България. Това е просто изключително нахално, но по-същественото е следното – че по важните въпроси БСП гласува заедно с ГЕРБ. Видяхте как за Висшия съдебен съвет си разделиха квотите – 4:3:2:2. И БСП, ДПС и ГЕРБ гласуваха заедно за ВСС. Вижте и за КЗК – пак си гласуваха заедно и заедно си избраха комисията. Т.е. по важните въпроси гласуват заедно, а после си търсят по-маловажни теми, по които БСП да се прави на опозиция на ГЕРБ.
- Корнелия Нинова обаче е заела ролята на борец с корупцията и с мафията. Същевременно тя не говори за проблемите около прокуратурата, около Пеевски и тази олигархия. Как си обяснявате това?
- Аз се убедих, че по темата „прокуратура и Пеевски” ГЕРБ, БСП и ДПС никога не заемат позиция. А заедно спряха нашата реформа. Помните ли, когато се гласуваха онези промени в Конституцията – тогава това доведе и до оставката на Христо Иванов и до това ние да минем в опозиция. Тогава отново ГЕРБ, БСП и ДПС гласуваха заедно антиреформата. Ако гледате поведението на ГЕРБ, БСП и ДПС – те дори вече не говорят за правосъдна реформа. Няма такава заявка при нито една от трите партии.
- Нещо като прокурорско мнозинство, така ли?
- Да, бих казал, че те са про-прокурорско мнозинство в парламента – точно така се получава, за съжаление.
- Как гледате на правителството „Борисов 3” към момента и каква прогноза може да дадете за бъдещето му?
- Правителството е в много трудно положение, защото допусна твърде близко до себе си ДПС и БСП, които са наполовина на власт и наполовина в опозиция. Но като че ли са повече на власт, отколкото в опозиция. Всеки който е допуснал БСП и ДПС в управлението, нищо добро не е видял. Прави се опит да бъде заблуждаван българският народ – че ГЕРБ управлява, пък другите били опозиция, но все по-бързо хората ще разбират, че това не е вярно. Има няколко много ключови въпроса. Първо, трите партии – ГЕРБ, БСП и ДПС, смятат да строят заедно АЕЦ „Белене”. Сега те ще си организират някаква сценка, че не са заедно, но като опре до гласуване, нещата ще се изяснят. Второ, трите партии – ГЕРБ, БСП и ДПС, заедно са решили да не разследват източването на „Корпоративна търговска банка” (КТБ). Ние дори с колегата Петър Славов водим дело, защото отказват да кажат колко са събрали до момента. Отказват, забележете, да кажат и какви са разходите на синдиците за управлението на масата на несъстоятелността на КТБ. Но народът ще си го зададе този въпрос – дайте да видим сега какво е събрано, и като види, че е събрано много малко, то е ясно, че не е направено усилие да бъдат върнати парите и да бъдат търсени виновните. След това, хората ще видят, че България е на последно място по доходи в Европейския съюз и че вече изоставането от Румъния става все по-сериозно. За 10 години членство в ЕС Румъния постига два пъти повече конвергенция – простичката дума е „сближаване на доходите”, спрямо България. Затова и постепенно според мен недоволството срещу управлението ще се увеличава.
7
Коментара по темата
7.
дпс,герб ,бсп и патрЕотите
03.11.2017 07:42:38
Ние не крадем,само понякога.... всички са щастливи е Мартично, богаташи сме!
6.
Гейос и Козяк 16
03.11.2017 03:07:24
Ей, не се наядохте, не се накрадохте. Не онези са мнозинство, защото по млко от половината гласуват, а вие сте малцинство поради лъжите и престъпленията ви които втръснаха на хората. Жалко че не сте в затвора. Пускайте троловръза и нека съм ви пеевски цацаров, путин или някой друг. Нека съм ви развил и 2 болта. Нагли лъжци, крадци и продажници.
5.
Гейос и Козяк 16
03.11.2017 03:06:28
Ей, не се наядохте, не се накрадохте. Не онези са мнозинство, защото по млко от половината гласуват, а вие сте малцинство поради лъжите и престъпленията ви които втръснаха на хората. Жалко че не сте в затвора. Пускайте троловръза и нека съм ви пеевски цацаров, путин или някой друг. Нека съм ви развил и 2 болта. Нагли лъжци, крадци и продажници.
4.
До Административния ръководител и председател на О
03.11.2017 01:33:17
РП-АЙТОС ИМАТ ЛИ ГРЪБ,КОЙТО ДА ГИ ПОКРОВИТЕЛСТВА ДА НЕ РАБОТЯТ ЕФЕКТИВНО.
СИРЕЧ ДА НЕ МОГАТ ДА РАЗКРИВАТ ТОЛКОВА ЯВНИ ИМОТНИ ИЗМАМИ,
В НАЙ-ДОБРИЯТ ГРАД ЗА ИМОТНИ ИЗМАМИ КОЙТО В МОМЕНТА Е АЙТОС
СИРЕЧ ДА НЕ МОГАТ ДА РАЗКРИВАТ ТОЛКОВА ЯВНИ ИМОТНИ ИЗМАМИ,
В НАЙ-ДОБРИЯТ ГРАД ЗА ИМОТНИ ИЗМАМИ КОЙТО В МОМЕНТА Е АЙТОС
3.
от просякът
03.11.2017 01:25:57
един неуспешен опит за разкриване на имотна измама от РП-АЙТОС
2.
ДпС-Дорожное Проверовочноя Служба
02.11.2017 22:02:56
Много е нахално(нагло) е да откраднеш ел.материали(предимно мед и жица) за 20.000.000 лева(20 МИЛОНА)от Пернишкото енерго с гл.менажер на ЧЕЗ(чешко гражданин) да ги продадеш да си дялнете на партийка 50/50 ДАНС да ти повдигне обвинение а ТИ(стожера бореца с-у корупция) да са скриеш кат мишка зад широкия гръб и контактите на ДСБкомандира Иван Костов някак си НЕ бапистко евангелистко морално да ощетиш с 20милки Държавата
1.
123
02.11.2017 21:48:48
Kakto e казал дядо Вазов "Не народ а Мърша"- България я унищожава собствения и народ- пропит от алчност,завист и злоба , неверник и доказан безбожник и атеист. Баба Ванга каза"Нашия народ още мноооого Ке страда щото е безбожник". Отделно народ ,който плюе върху образованието, науката и културата незаслужава и не достоен да има собствена държава. Жалкото е ,че Територията и самата България е извоювана с кръвта на нашети деди и прадеди - а сега техните жалки наследници разпродават и разграбват бългачрската земя.