Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Още 217 години докато жените станат равни с мъжете на работното място

Ключови думи: равенство, пол, мъж, жена, работа, доклад

Десетилетието на бавен прогрес към равенство между половете доведе до все по-разширяваща се пропаст между мъже и жени, показва актуален доклад на Световния икономически форум (СИФ), цитиран от БГНЕС.

Според данните при развитие с настоящите темпове ще са необходими пълни 100 години, за да се постигне цялостно равенство между двата пола. Не така обаче стоят нещата по отношение на работата, където ще трябват 217 г. за изравнение. Това представлява увеличение в сравнение с предишни години. През 2014 г. бяха нужни 80 г., а през 2016 г. – 170 години.

Въпреки това от СИФ посочват, че през последните години се забелязва значителен прогрес по отношение на някои аспекти на равенството между половете като образование и здравеопазване. Световната тенденция обаче е за движение назад, особено на работното място, където мъжете и жените не се очаква да бъдат равноправни преди 2234 г.

„Десетилетието на бавен, но постоянен прогрес за подобряване на равенството между половете приключи през 2017 г., като пропастта между мъже и жени се разширява за първи път, откакто е публикуван първият Световен доклад за неравенството на СИФ през 2006 г.“, се казва в текста.

Годишният доклад на базираната в Женева организация проследява разликите между половете в четири основни области – образование, здравеопазване, икономически възможности и политическо овластяване.

Преди една година от СИФ изчислиха, че ще са необходими 83 години за пълното затваряне на пропастта между половете. Оттогава обаче постоянния напредък на жените в области като образование, здравеопазване и политическо представителство спира и за четвърта поредна година равенството на работното място изостава.

Още по-назад от него е политическото представителство, като в момента жените представляват едва 23% от личностите, взимащи политически решения. Това обаче е и сферата с най-голямо развитие през последните години. По този показател дамите ще трябва да чакат 99 години, за да се изравнят с мъжете.

Трябва да се отбележи, че ситуацията между половете варира в зависимост между отделните региони на света.Така например страните от Западна Европа могат да затворят пропастта между половете за 61 години, а държавите от Близкия Изток и Северна Африка – за 157 години.

Според данните на СИФ очаквано най-добре се представят скандинавските страни. На първо място е Исландия, следвана от Норвегия и Финландия. На четвърто място е източноафриканската държава Руанда, а пета – Швеция.

България се представя относително добре. Страната ни се нарежда на 18-то място от 144 държави, с резултат над средния от 0,756 от 1.

Най-лошо представяне имат Сирия, Пакистан и Йемен, които са на дъното на класацията.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Защо Николета Лозанова си крие лицето? Плеймейтката се омъжила тайно за Ники Михайлов бременна в 5-ия месец Проговори за Ивка Бейбе Евгени Генчев с ласкави думи за инфлуенсърката 
Стана 108 кила "Джоуи" е в тежка депресия Майката на Атижа прогони Петър Родителката на брадърката нахока бившия съквартирант на щерка си
61-годишна жена роди първото си бебе Майката и бебчето са в общо стабилно състояние, хубавата вест идва от Скопие, РСМ  "Увеличете помощта за Украйна" Зове Рюте
Meteo Balkans: Снежна виелица блокира половин България, метър сняг ще натрупа до часове Около обяд в петък от запад на изток облачността да се увеличава и в Западна и Северозападна България ще започнат нови валежи "Казармата е загуба на време" Твърди известният актьор Станимир Гъмов
БАБХ: Има фалшив зехтин по българските магазини Към този момент гръцките компетентни власти не са отбелязали България като страна, която е канал за разпространение на фалшив зехтин Най-честите езикови бариери в комуникацията между пациенти и медицински персонал бяха дискутирани в Бургаския държавен университет Проектът се осъществява от Департамента по езиково и подготвително обучение, като главна роля в него заема доц. д-р Милен Тодоров, който е и ръководител на департамента
Остана без виза заради секс маратони Бони Блу искаше да организира оргия с абитуриенти, на властите я порязаха Дружба между ЦСКА и Манчестър Сити "Армейците" с важен гост