Освобождават членовете на КФН от имуществена отговорност при причинени вреди (снимка)
Парламентът одобри мерки за по-голяма независимост на Комисията за финансов надзор (КФН). Това стана след гласуване на първо четене на промени в закона за КФН.
С измененията се завишават таксите към поднадзорните лица, въвеждат се и нови такива. Целта е КФН да може да се самофинансира, а да не разчита на държавния бюджет.
Дебат по промените нямаше. Единствено Румен Гечев и Георги Търновалийски от БСП разкритикуваха някои от идеите. Никой от управляващите обаче не им опонира.
Гечев приветства мерките за финансова независимост, като обясни, че това е европейската практика. Той обаче имаше претенции към други промени, някои от които свързани с изискванията за заемането на длъжности в КФН.
Георги Търновалийски от своя страна обясни, че мерките за финансова независимост не са адекватни. КФН пак щяла да разчита на държавния бюджет. Според него не е редно заплатите в регулатора да се обвързват с тези в поднадзорните браншови дружества. Така ръководителите в КФН можело да получават по-големи възнаграждения от премиера и председателя на Народното събрание, което не било редно.
Търновалийски разкритикува и друг текст, който снема имуществената отговорност на работещите в КФН.
Въпросният текст гласи: „Членовете на комисията и служителите от нейната администрация не носят имуществена отговорност за причинени вреди при упражняване на надзорните им функции и правомощия и при изпълнение на задълженията им, освен ако са извършили престъпление.”
Припомняме, че в КФН вече е бургазлийката Диана Йорданова, която доскоро бе депутат от ГЕРБ. Миналия месец парламентът я избра за зам.-председател на регулатора с ресор „Осигурителен надзор”.
Бившият шеф на НАП Бойко Атанасов пък бе одобрен за зам.-председател на КФН с ресор „Надзор на инвестиционната дейност”. Смята се, че той е свързан с ДПС.
От формацията днес не взеха отношение по промените в закона. След приемането им Йордан Цонев от партията на Доган обаче проведе разговор с председателя на КФН Карина Караиванова и заместниците й Диана Йорданова и Бойко Атанасов в задната част на залата.
Законопроектът мина на първо четене със 100 гласа „за”, 22 „против” и 40 „въздържал се”.
След това парламентът започна гласуване на второ четене на важни промени и в Кодекса за социално осигуряване, свързани със затягане на контрола към пенсионните фондове. Добави Коментар