Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

МОН прави регистър на защитените професии

Снимка: Булфото
Ключови думи:

Работи се по създаването на регистър на защитените професии, съобщи във Велико Търново заместник-министърът на образованието Таня Михайлова.

Тя отбеляза, че механизмът и критериите ще бъдат съобразени с потребностите на регионите, както и с реализацията на кадрите на национално и международно равнище. Според нея в секторите енергетика и машиностроене има най-голяма липса на квалифицирани кадри.

Тя посочи, че развитието на професионалното образование е един от приоритетите във формирането на бюджета за 2018 година. От анализ на министерството за приема след седми клас, около 80% от кандидатстващите са посочили като първо желание паралелка в професионална гимназия, което е важна тенденция, посочи още тя, пише БТА.

Михайлова припомни, че са организирани шест регионални срещи с работодателите и местната власт, на които са коментирани потребностите на пазара на труда.

Представители на Министерството на образованието участват в изнесеното заседание на Постоянната комисия по наука и образование към Народното събрание във Велико Търново.

Участниците бяха приветствани от кмета инж. Даниел Панов. Той каза, че в общината преди две години и половина е направено проучване за необходимостта от квалифицирана работна ръка в работещите заводи и предприятия.
На базата на данните е започнал процес по разкриване на паралелки в професионалните гимназии, които да отговорят на нуждите.

Месопреработвателните предприятия, хлебозаводите и сладкарските цехове са предоставили производствените си бази за стажове и практически обучения, а едно от висшите училища на територията на областта е разработило профилирана специалност, с която завършилите средния курс на обучение могат да продължат своето образование.

Подобни примери за взаимодействие на регионално ниво има в сферата на електрониката, високите технологии, работи се и за обезпечаване на нуждите в промишлеността от стругари, шлосери и фрезисти, отбеляза Панов.
1
Коментара по темата
1.
ха
31.10.2017 09:38:55
специалисти има - заплащане няма. не може на един шлосер или фрезист да му даваш 600лв заплата, това е подигравка. тия малоумници няма ли да си отворят очите и да прозрат истината - СПЕЦИАЛИСТИ ИМА!!!! ТРЯБВА АДЕКВАТНО ЗАПЛАЩАНЕ, за да живеят хората достойно и да знаят защо се бъхтят.
  Добави Коментар
Чудна зимна супа Вкусна и полезна Горанов: Ще пишат Асен Василев в учебниците, защото показа как хората да са богати със заеми  В мирно време той направи революция, коментира бившият финансов министър от ГЕРБ
Почина известен бивш спортист От този свят си отиде двукратен участник на олимпиада Зарязана и ограбена Дори Кристин Дейвис може да бъде отрязана в любовта
Огромна трагедия в София Тролей блъсна и уби пешеходка Пише история Станимир Стоилов е като фурия начело на турски отбор
Каза много тежки думи Какво става с музиката в България? Полицейско куче обра точките в България Тайник в прахосмукачка убягна на полицаите, но...
Стана баща за четвърти път Щастливият баща сподели хубавата новина в социалните мрежи  Бърз кредит – начин на мислене
ЕС търси начини да предотврати митата на САЩ Тръмп обеща да се справи с дългогодишния дефицит в търговията със стоки с ЕС чрез мита за повече износ на петрол и газ Диабетно стъпало - защо е важно да реагирате навреме? До края на януари в университетска болница „Дева Мария“ текат безплатни прегледи при съдов хирург за мъже