Учени и бизнес: 'Наши хора' искат да сложат ръка на парите за иновации
Фондът е структура е към Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия, а осигуреният бюджет за проектите е 5 милиона лева. За него са кандидатствали 192 предложения.
Те са класирани от независимо експертно жури от учени, избрани от самата ИАНМСП, но въпреки това вече в продължение на месеци не събира управителният съвет на НИФ, който да обяви класирането и парите да стигнат до малкия и среден бизнес, който да стартира иновационните разработки.
"За 12 години съществуване на фонда, никога досега не е имало подобно забавяне. Нямаме никакво обяснение какво го налага, след като оценките отдавна са предадени", заяви Юрий Ценков от фирма Електронинвест.
Според него при предишните сесии на НИФ кандидатстването и изборът е отнемало 3-4 месеца докато сега процедурата вече се точи повече от година.
Нямаме никаква яснота какво се случва. Ако не бъдат използвани средствата те трябва да се върнат в бюджета, ако вече не са похарчени от ИАНМСП, предположи Ценков.
Другият вариант според него е "на някой да не му харесват оценките на експертите на БАН и университетите за проектите, които трябва да бъдат подкрепени и да се опитва да ги пренареди".
Доцент Тихомир Тянков от БАН уточни, че оценките на проектите на външните оценители, сред които е и той, са предадени още през април, но въпреки това от агенцията не са изплатили възнагражденията за работата им.
Според него проекти, които не са получили високи оценки искат преразглеждане на класирането и ревизия на външните оценки.
"Няма по-добър инструмент за подкрепа на иновациите от НИФ. Фондът доказа ефективността си, въпреки ограничения си бюджет", подчерта Венцислав Славов от Асоциацията на бизнесклъстерите.
Той също подчерта, че е притеснен от забавянето и настоя да бъдат обявени резултатите от осмата сесия на НИФ за подбор на проекти.
"Няма по-лошо за индустрията от това да изчезне НИФ. Говори се за анулиране на сесията, което би било саботаж за малките и средни предприятия", каза Румен Атанасов, председател на Българската асоциация на електротехниката и електрониката.
Според него забавянето на процедурата създава подозрения за нерегламентиран натиск върху оценителите да сменят оценките си, така че в разпределението на бюджета да участват точно определени фирми.
Както учените оценители, така и фирмите-участнички вече са сигнализирали за проблема всички институции, ангажирани в процеса. Изпратени са отворени писма до Министерство на икономиката, ресорния вицепремиер Валери Симеонов, премиера Бойко Борисов, а също и президента Румен Радев, омбудсмана Мая Манолова и министъра на европредседателството Лиляна Павлова, тъй като тя обяви иновациите за един от приоритетите на на нашето председателството през следващата година. Добави Коментар