Сградата на Френската гимназия в Бургас не е паметник на културата, двама човека ще решат съдбата й
След като водещи български архитекти се обявиха за запазването на автентичната фасада на зданието на бившата Мъжка гимназия, становище взеха и експертите от Община Бургас.
От администрацията уточниха, че сградата се нуждае от спешен ремонт и средства могат да се осигурят по Оперативните програми. Решението каква ще бъде фасадата - ще се вземе от двамата директори - Красимир Стоянов на ПМГ "Акад.Никола Обрешков"и Радостина Георгиева, директор на ГРЕ "Г.С.Раковски".
Общината е поставила условие да се избере проект, който да доведе до оползотворяването на подпокривните пространства и изграждането на кабинети по астрономия и други специализирани науки.
Ето какво е становището на Община Бургас:
По инициатива на Училищните настоятелства бе изготвен доклад за енергийна ефективност. Той констатира очевидното, че радиаторите в сградата, която не е регистрирана официално като архитектурен паметник, са стари, тръбите амортизирани, отоплителната система недостатъчно икономична и ефективна. Покривът също има нужда от сериозен ремонт и топлоизолиране.
Въз основа на енергийното обследване двамата училищни директори заедно възложиха изготвянето на проект за обновяване. Той се изработва в момента. В него се разглеждат две хипотези. Първа - да се постави върху фасадата външна изолация, като тази на разположените в близост и ансамблово свързани Спортен корпус и ОУ "Коджакафалията". Втора - при която се поставя вътрешна топлоизолация.
Когато проектирането даде двете решения, ръководствата на двете училища и специалисти в тази област ще преценят и изберат най-доброто.
Настояване на Община Бургас е в разработката да се заложи и оползотворяване на неизползваеми сега подпокривни пространства, в които могат да бъдат настанени кабинет по астрономия и други специализирани такива.
До края на тази година се очаква да завърши проектирането, а след това тепърва може да се кандидатства с готовия проект, с надеждата да се осигури външно финансиране.
Община Бургас вече се погрижи за превръщането на близкото старо сиропиталище в най-модерното основно училище в България и построи нов спортен корпус на три етажа. Тя заявява, че ще подкрепи най-доброто решение за сградата, предложено от ръководствата на двете училища и проектанта.
21
Коментара по темата
21.
b2
30.10.2017 11:06:48
А Общината не я ли интересува облика на сградата след санирането? Значи за цветовете на новите сгради в к-с Зорница можеше да се връщат проекти, защото зеленото не било достатъчно зелено, а сега за толкова важни неща ще се изнижат!!!
20.
Велимир Иванов
28.10.2017 13:02:50
Естествено, че зависи с какви материали. Но да се твърди, че вътрешна изолация е вредна за здравето е технически неграмотно.
19.
фр
28.10.2017 08:55:30
Казвали са ми,че облепянето отвътре е вредно за здравето,а децата са там по цял ден в подготвителен клас.Или зависи точно с какви материали е извършено,но така ми е казвал технически грамотен човек.
18.
18
27.10.2017 23:09:22
Ananieva natiska dvamata direktori da izberat plastmasovata oblicovka. Obqsnqva im kolko dobre shte si sinhronizira s dvete sasedni sgradi. tova e s cel kradene na pari. Ima li nqkoi ot chetqshtite, koito da vqrva, che shte ostavqt dvama direktori da vzemat reshenie za sgradata???? Anani shte si izmie racete s direktorite i tova e. Na burgaskite direktori vsichko im diktuva Anani. Vinagi gi zaplashva, che shte ima mnogo chakashti za tehnite rabotni mesta.
17.
Велимир Иванов
27.10.2017 23:02:34
И понеже много малка част от коментиращите простия бял камък са наясно с нещата, да поясня - никой не иска отмяна на санирането. Санирането повечето българи свързват с лепене на стириопор и плоскости отвън. Проектът, който се изработва предвиждацялостна подмяна на топло- и електроинсталацията. Това може да се съчетае с вътрешна изолация, като през 21 век има достатъчно ефективни елементи за това. Цялостна подмяна с три камерна или пет камерна дограма в най-студените сектори. Отвън - реновиране на камъка, премахване на кабели и други загрозяващи фасадата елементи. ТАка отвън ще блесне с цялото си класическо достойнство, което излъчва. Да, директорите определено са под натиска на зам-кмета по образование и култура, да те никога няма да го признаят, както и тя. НО ако са хора, които обичат града си, които държат на архитектурната му памет и ако действително са хора на 21 век, мислещи и с достойнство ще изберат правилния вариант за запазване на автентичния вид.
16.
12
27.10.2017 22:47:51
obshtinata natiska direktorite da izberat ploskostite!!!!!!! direktorite shte izberat tova, koeto im kazva obshtinata.
15.
Велимир Иванов
27.10.2017 22:37:01
Относно безкрайно невежите коментатори, за които това е просто бял камък, а плоскостите на спортната зала са върха на модерността, просто помълчете. Невежеството не е повод за гордост. Аз се свързах с групата "Български архитектурен модернизъм от 20-те, 30-те и 40-те години на XX век" с молба за становище относно сградата. Становището е изработено със съдействието на арх. Любинка Стоилова - специалист по теория и история на архитектурата на XIX-XX век и представител на България в Международния научен комитет за културното наследство на ХХ век към Международния съвет за паметниците на кулутурата и забележителните места - ИКОМОС. До тук с това дали е ценна за града или не. Жалко е, че са малко хората в този град, които ценят историческата памет на градската си архитектурна среда. И този, който вземе решението в полза на облепянето със смешните и в никакъв случай модерни плоскости - липсата ви на визия за модерност е потресаваща, ще извърши посегателство именно върху архитектурната памет на Бургас. Общината си измива ръцете чрез двамата директори.
14.
Велимир Иванов
27.10.2017 22:24:31
Апел
във връзка с планиран ремонт
на сградата на бившата Мъжка гимназия в Бургас
Уважаеми Госпожи и Господа,
Сградата на Профилираната гимназия по романски езици „Г.С. Раковски“ и ППМГ „Академик Никола Обрешков“ (бивша Мъжка гимназия) е един от ценните образци на архитектурния модернизъм от периода между двете световни войни в Бургас. Тя е една от най-големите обществени сгради в Бургас в тази стилистика, представя специфични за епохата похвати, което я прави ценна част от архитектурната и строителна история на града. През годините на своето съществуване сградата, проектирана от известния архитект Храбър Попов (1938-42 г.), е претърпяла различни промени (пристройка, подмяна на дограма и др.), но все още пази духа на междувоенната архитектура и строителна практика от периода. Важна стилистична характеристика е фасадната облицовка – партерът е изпълнен с тъмен грубо обработен камък, който контрастира с бялата гладка облицовка на горните етажи – често прилаган похват при обществените (и в частност училищните) сгради от 1930-те и 1940-те години. Специфични за представителния вид на сградата са решението на централния вход с елегантно подвеждащи извити фасадни стени, и широките прозорци на класните стаи, осигуряващи обилното им осветяване. Оформлението на последния атичен етаж създава характерна „рамка“ на композицията – изтеглен навътре ред от по-малки прозорци. Тези похвати са материални показатели за историческата ценност на зданието на бившата Мъжка гимназия и я превръщат във важна част от културната памет на Бургас – град, който има всички основания да се гордее със своето минало. Съществено за всяка културна ценност е запазването на нейната автентичност.Обичайната практика при ремонти на училищни сгради в България и проектът за унифициране на външния вид на училището в Бургас със съвременната съседна постройка за спорт са притеснителна индикация, че това материално културно наследство може да бъде загубено. Поставянето на каквато и да е изолация върху каменната облицовка ще погуби автентичния вид на сградата и ще компрометира нейните безспорни характерни естетически достойнства. Редица изследвания и тополотехнически експертизи през последните няколко години отхвърлят нуждата от саниране на фасадни стени с изолация, чиято трайност е не повече от 10 години, особено при масивни сгради отпреди Втората световна война. Съвременните технологии позволяват различни енергоефективни мерки без унищожаване на фасадните стилистични характеристики – например, чрез вътрешна високоефективна мазилка.България трябва да опазва достойно своето културно наследство. В Бургас има отлични примери за спасяване на образци на модерната архитектура – като бившето Морско казино, успешно адаптирано наскоро в културен център.Надяваме се, че сградата на ППМГ „Академик Никола Обрешков“ и ПГРЕ „Г.С. Раковски“ ще бъде още един от тези добри примери на осмислена грижа за културното наследство в Бургас. Подобно действие би имало важен образователен и възпитателен ефект за следващите генерации, на които сме призвани да предадем съхраненото културно наследство на страната.
С уважение,
група „Български архитектурен модернизъм“ – Васил Макаринов и Теодор Караколев
д-р арх. Любинка Стоилова – член на DOCOMOMO International
23.10.2017
във връзка с планиран ремонт
на сградата на бившата Мъжка гимназия в Бургас
Уважаеми Госпожи и Господа,
Сградата на Профилираната гимназия по романски езици „Г.С. Раковски“ и ППМГ „Академик Никола Обрешков“ (бивша Мъжка гимназия) е един от ценните образци на архитектурния модернизъм от периода между двете световни войни в Бургас. Тя е една от най-големите обществени сгради в Бургас в тази стилистика, представя специфични за епохата похвати, което я прави ценна част от архитектурната и строителна история на града. През годините на своето съществуване сградата, проектирана от известния архитект Храбър Попов (1938-42 г.), е претърпяла различни промени (пристройка, подмяна на дограма и др.), но все още пази духа на междувоенната архитектура и строителна практика от периода. Важна стилистична характеристика е фасадната облицовка – партерът е изпълнен с тъмен грубо обработен камък, който контрастира с бялата гладка облицовка на горните етажи – често прилаган похват при обществените (и в частност училищните) сгради от 1930-те и 1940-те години. Специфични за представителния вид на сградата са решението на централния вход с елегантно подвеждащи извити фасадни стени, и широките прозорци на класните стаи, осигуряващи обилното им осветяване. Оформлението на последния атичен етаж създава характерна „рамка“ на композицията – изтеглен навътре ред от по-малки прозорци. Тези похвати са материални показатели за историческата ценност на зданието на бившата Мъжка гимназия и я превръщат във важна част от културната памет на Бургас – град, който има всички основания да се гордее със своето минало. Съществено за всяка културна ценност е запазването на нейната автентичност.Обичайната практика при ремонти на училищни сгради в България и проектът за унифициране на външния вид на училището в Бургас със съвременната съседна постройка за спорт са притеснителна индикация, че това материално културно наследство може да бъде загубено. Поставянето на каквато и да е изолация върху каменната облицовка ще погуби автентичния вид на сградата и ще компрометира нейните безспорни характерни естетически достойнства. Редица изследвания и тополотехнически експертизи през последните няколко години отхвърлят нуждата от саниране на фасадни стени с изолация, чиято трайност е не повече от 10 години, особено при масивни сгради отпреди Втората световна война. Съвременните технологии позволяват различни енергоефективни мерки без унищожаване на фасадните стилистични характеристики – например, чрез вътрешна високоефективна мазилка.България трябва да опазва достойно своето културно наследство. В Бургас има отлични примери за спасяване на образци на модерната архитектура – като бившето Морско казино, успешно адаптирано наскоро в културен център.Надяваме се, че сградата на ППМГ „Академик Никола Обрешков“ и ПГРЕ „Г.С. Раковски“ ще бъде още един от тези добри примери на осмислена грижа за културното наследство в Бургас. Подобно действие би имало важен образователен и възпитателен ефект за следващите генерации, на които сме призвани да предадем съхраненото културно наследство на страната.
С уважение,
група „Български архитектурен модернизъм“ – Васил Макаринов и Теодор Караколев
д-р арх. Любинка Стоилова – член на DOCOMOMO International
23.10.2017
13.
Велимир Иванов
27.10.2017 22:23:51
https://www.peticiq.com/bs
12.
бивш възпитаник
27.10.2017 20:08:58
Едното лице от общата снимка е доста комерсиално и със сигурност ще избере интереса какъвто и да е той.Моите деца няма да учат там,понеже аз имам лоши спомени-взех си уроците на живота за несправедливи оценки на едни и подарени високи на други.Не,че и по другите училища картинката е по-различна...
11.
до 10
27.10.2017 14:56:33
Това ,че сградата е стара ,не я прави старинна ,нито е с някаква архитерктура кой знае каква,обикновенна сграда с бял камък !!!
10.
Въпрос
27.10.2017 14:48:11
Абе, като сте толкова модерни, сигурно пътувате из Европата! Къде сте видели санирани или облепени с плоскости старинни сгради! Да си модерен, не означава да не цениш изграденото преди теб!
А иначе нека ремонтират покрива и всичко останало.
А иначе нека ремонтират покрива и всичко останало.
9.
запознат
27.10.2017 11:38:57
Каква архитектурна стойнст има този камък - не може да всичко да сме контра бе хора . Тези деца заслужават една нормална сграда -топла,чиста ,уютна.Стига с комисионни и злоба за това ,че някой иска да направи нещо хубаво и модерно.Да бяхте станали вие директори ,кметове и управляващи -празноглави дърдорковци . Вечно недоволни
8.
gradski
27.10.2017 11:34:00
Kакво значение има, че ще надупчат камъка... Нали трябва да се опънат комисионите.
7.
до 5
27.10.2017 11:22:48
Това има ли някакво значение ???
6.
morski
27.10.2017 11:11:55
Сградата трябва да се запази в автентичния си вид, нека я ремонтират, но да запазят камъка. Би било проява на вандализъм да се надупчи фасадата и да се покрие с някакви плоскости. Трябва да пазим и ценим архитектурното си наследство, то е част от културата ни. Дано директорите вземат разумно и зряло решение, това е един тест за тях, а за всички ни.
5.
?
27.10.2017 10:56:57
Радостина Георгиева защо е вече Костадинова?
4.
родител и възпитаник
27.10.2017 10:46:14
Да се ремонтира .Този камък иначе трябва да се почиства , а това не е правено от моите ученически години около преди 25 години. Нека вървим напред , защо да нямаме една модерна и красива сграда. А колкото до директорите мисля ,че са най-успешните в града.
3.
На баба врачка, унуката
27.10.2017 10:37:16
Фърлях боб и излезе, че Общинарите от "бял камък" не се интересуват. Тях ги "топлят" комисионните и ще спечели този проект които осигури повече милиони и изпълни поръчката спусната от Чичко кмет Слънце. В противен случай ще се отвори работа на РИО Бургас, а послушната Герберка В. Илиева ще обяви конкурс за овакантените, горе посочени, директоски места?
2.
възпитаник
27.10.2017 10:35:36
В никакъв случай да не се разваля автентичния външен вид!
1.
roditel
27.10.2017 10:32:00
Сградата трябва задължително да се ремонтира , и вътре и вън . Нека се върже със стила на съседните две.