Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Полезно! Ето как да направите "дълбоко почистване" на дейността си в интернет

Ключови думи: интернет, защита, дълбоко, прочистване, история
Британският депутат от Лейбъристката партия Джаред О’Мара не е първият човек, чиито стари коментари, публикувани в интернет, са му създали големи главоболия. О’Мара се оттегли от Комисията за жените и равенствата, след като неуважителни размисли за жените и унизителни шеги, които той публикувал преди десет години, изникнаха отново. Скандалът на Острова поставя въпроса какви стъпки трябва да предприеме човек, така че старите му публикации в интернет, които може би вече не отразяват гледната му точка, да не му създават проблеми. Но имайте предвид, че опитите да скриете онлайн историята си могат да вдигнат по-голям шум, отколкото ако я зарежете. И опитът за прикриване може да предизвика по-голям скандал от оригиналните публикации.

Потърсете свои публикации

Добра отправна точка е да напишете името си в търсачката и да видите какво ще излезе. Може да ви се наложи да се гмурнете дълбоко, да прегледате няколко страници с резултати, за да откриете свои стари материали, които сте забравили, че са онлайн. Най-лесният начин да премахнете смущаващи публикации от миналото е да се логнете в сайта, на който сте ги публикували, и да ги изтриете от корен, ако е възможно.

Прочетете отново старите си съобщения

Проверете форумите, които сте посещавали, за да се уверите, че не сте оставили в интернет публикации, за които съжалявате. Потребителското ви име може да не е истинското ви име, но все пак хората може да го свързват с вас. Форумите често ви позволяват да търсите всички публикации, направени от вашия акаунт, така че можете да премахнете или редактирате всичко, което вече не желаете да е в интернет. Можете също така да търсите в мрежата със старите си потребителски имена във форумите, за да сте сигурни, че не сте пропуснали нищо.

Изтрийте акаунти в стари социални мрежи

Помните ли Myspace? Бивш почитател на Faceparty? Напуснали сте Gaydar? Трите мрежи и няколко други преживяха сериозен отлив на потребители, когато се появиха нови социални мрежи. Но деактивирали ли сте стария си акаунт или сте го оставили без надзор? Профилите в старите социални мрежи могат да са истинска съкровищница за смущаващи снимки и истории, за които съжалявате. Може би е време да се логнете и да изтриете всички профили, които вече не използвате.

Променете името си

Много коментарни секции на новинарските сайтове са задвижвани от големите социални мрежи, като Facebook и Disqus. Ако сте използвали истинското си име на тези сайтове, можете да промените името и снимката на акаунтите, така че старите смущаващи публикации да бъдат приписвани на псевдоним. Това не нарушава условията и правилата на някои социални мрежи.

Упражнете „правото да бъдете забравени“

Гражданите на страни членки на ЕС могат да поискат от търсачки да премахнат резултати, свързани с името им, ако преценят, че те са нерелевантни или остарели. Това означава, че новините, публикациите в стари социални мрежи и блогове, могат да бъдат скрити от резултатите при търсенето, което намалява възможността да изплуват отново на повърхността. Правото да бъдат забравени обаче е било използвано и от престъпници и хора, замесени в публични скандали, за да скрият новините, свързани с тяхното име, с мотива, че са „остарели“. Според критиците по този начин хората могат да цензурират резултатите при търсене. Но директивата на ЕС е в сила, така че Google, Bing и други търсачки позволяват на гражданите да поискат премахването на някои резултати. Тъй като директивата важи само в рамките на ЕС, „скритите“ резултати могат да се появят при хора, използващи търсачката извън съюза.

Почакайте новите закони през май

Новата Генерална регулация за защита на данните (GDPR) ще предостави на хората повече контрол върху данните, които са споделили онлайн. Въз основа на новите правила потребителите ще имат право да нареждат на сайтове и социални мрежи да трият смущаващи стари публикации. Но в някои случаи сайтовете ще могат да отхвърлят молбите. Например, ако публикацията е от научно или историческо значение.

Искане на заличаване

Някои социални мрежи затрудняват трайното заличаване на акаунта, като предлагат на потребителите временно да го деактивират. Facebook предоставя страница, на която можете да поискате трайно заличаване на акаунта, докато стандартната процедура по деактивиране на Twitter изтрива акаунт след 30 дни. Изтриването на акаунт във Facebook и Twitter означава, че публичните публикации ще изчезнат, но копия могат да се появят в резултатите от търсенето.

Защитете акаунтите си

Често материалите, които споделяме в частни съобщения, са по-чувствителни от публичните ни публикации. Винаги е добра идея да защитите онлайн акаунтите си със силна, уникална парола. Ако сайт ви го предложи, възползвайте се от двуфакторната или двустепенната проверка, която прави по-трудно за останалите да проникнат в акаунта ви без разрешение, защото им трябват както парола, така и номера на мобилния ви телефон.

Един последен съвет

Нищо от това, което споделяте в интернет, не е наистина частно и след като се появи в глобалната мрежа, ще бъде много трудно да го прикриете. Редица сайтове архивират публикациите в социални мрежи, като Twitter и Facebook, докато Wayback Machine прави същото за форуми и блогове. Така че за да сте в безопасност, на първо място не публикувайте смущаващо съдържание в интернет.


0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Предложение за брак на концерт в Бургас Кметът Димитър Николов пожела на бъдещите младоженци здраве и любов Запалиха спяща жена в метрото на Ню Йорк  Жертвата е починала на място
Над 6500 лева събраха на благотворителен базар в Несебър Негови организатори и инициатори са доброволците от БМЧК и учениците от ученическия съвет Задържаха мъж, заплашвал да извърши нападение на коледен базар в Бремерхафен Полицията е успяла бързо да идентифицира мъжа, след като е получила сигнала за видеото в социалната мрежа TikTok 
“Джингъл белс” с гайда по родопски Изпълнението е на девинския гайдар Емил Чолаков Вучич обижда опозиционните лидери, били магарета и педофили В Сърбия ври и кипи
Лоша новина за Украйна! Изход за войниците няма Въоръжените сили на Киев нямат резерви, демобилизацията е невъзможна Вижте кой има имен ден! Почитаме велик българин Празнуват Бисер, Бисера, Бисерка, Бистра и Наум
Светът е изправен пред глобална катастрофа, питейната вода намалява Bъпpeĸи чe Зeмятa e пoĸpитa cъc 70 % вoдa, caмo 1% oт нeя e гoднa зa пиeнe Забраниха на Роби Уилямс да се състезава за "Оскар" Крал ли е култовият музикант, питат се почитателите на седмото изкуство
Доналд Тръмп с удар по ЛГБТ, обеща да спре „транссексуалния делириум“ Ще сложа край на сексуалното осакатяване на деца и ще изключа транссексуалните от армията и от училищата, закани се той ЦРУ се меси във войната в Украйна Очаква се обаче Бърнс да се оттегли от поста шеф на ЦРУ след встъпването в длъжност на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп