Дебатът на Флагман.Бг! Архитекти с апел за запазване на автентичността на една от най-ценните бургаски сгради
Преди близо два месеца Флагман.Бг започна дискусия за бъдещето на фасадата на една от най-емблематичните сгради на бургаското образование – ПМГ „Акад.Никола Обрешков” и Гимназията по романски езици „Г.С.Раковски”, или бившата Реална гимназия, както я знае по-старото поколение.
През 2018 година Общината ще кандидатства с проект за реконструкцията на зданието и най-важният въпрос е дали да се запази 80-годишният бял камък на фасадата, като се възстанови, или да се поставят плоскости, идентични с тези по новата сграда на иновативното ОУ „Ал.Г. Коджакафалията” и спортния корпус.
Дискусията на Флагман.Бг получи огромен обществен отзвук. Много граждани настояват тази уникална сграда да бъде запазена такава, каквато са ни я оставили нашите деди.
Идеята този въпрос да бъде решен от училищното ръководство срещна сериозен отпор, тъй като тези хора не са компетентни да се произнасят по такъв въпрос.
Свои поддръжници има и идеята за съвременна облицовка на зданието, защото така ще се завърши архитектурният ансамбъл и сградата ще придобие модерен вид.
Днес свой апел до кмета на града Димитър Николов, до Общинския съвет, ръководството на гимназията и бургаската общественост са изпратили група „Български архитектурен модернизъм“. В него авторите са изложили своите виждания за запазването на автентичния вид на Гимназия на Бургас.
Ето и тяхната позиция:
Апел
във връзка с планиран ремонт
на сградата на бившата Мъжка гимназия в Бургас
Уважаеми Госпожи и Господа,
Сградата на Профилираната гимназия по романски езици „Г.С. Раковски“ и ППМГ „Академик Никола Обрешков“ (бивша Мъжка гимназия) е един от ценните образци на архитектурния модернизъм от периода между двете световни войни в Бургас. Тя е една от най-големите обществени сгради в Бургас в тази стилистика, представя специфични за епохата похвати, което я прави ценна част от архитектурната и строителна история на града.
През годините на своето съществуване сградата, проектирана от известния архитект Храбър Попов (1938-42 г.), е претърпяла различни промени (пристройка, подмяна на дограма и др.), но все още пази духа на междувоенната архитектура и строителна практика от периода. Важна стилистична характеристика е фасадната облицовка – партерът е изпълнен с тъмен грубо обработен камък, който контрастира с бялата гладка облицовка на горните етажи – често прилаган похват при обществените (и в частност училищните) сгради от 1930-те и 1940-те години. Специфични за представителния вид на сградата са решението на централния вход с елегантно подвеждащи извити фасадни стени, и широките прозорци на класните стаи, осигуряващи обилното им осветяване. Оформлението на последния атичен етаж създава характерна „рамка“ на композицията – изтеглен навътре ред от по-малки прозорци. Тези похвати са материални показатели за историческата ценност на зданието на бившата Мъжка гимназия и я превръщат във важна част от културната памет на Бургас – град, който има всички основания да се гордее със своето минало. Съществено за всяка културна ценност е запазването на нейната автентичност.
Обичайната практика при ремонти на училищни сгради в България и проектът за унифициране на външния вид на училището в Бургас със съвременната съседна постройка за спорт са притеснителна индикация, че това материално културно наследство може да бъде загубено. Поставянето на каквато и да е изолация върху каменната облицовка ще погуби автентичния вид на сградата и ще компрометира нейните безспорни характерни естетически достойнства. Редица изследвания и тополотехнически експертизи през последните няколко години отхвърлят нуждата от саниране на фасадни стени с изолация, чиято трайност е не повече от 10 години, особено при масивни сгради отпреди Втората световна война. Съвременните технологии позволяват различни енергоефективни мерки без унищожаване на фасадните стилистични характеристики – например, чрез вътрешна високоефективна мазилка.
България трябва да опазва достойно своето културно наследство. В Бургас има отлични примери за спасяване на образци на модерната архитектура – като бившето Морско казино, успешно адаптирано наскоро в културен център.
Надяваме се, че сградата на ППМГ „Академик Никола Обрешков“ и ПГРЕ „Г.С. Раковски“ ще бъде още един от тези добри примери на осмислена грижа за културното наследство в Бургас. Подобно действие би имало важен образователен и възпитателен ефект за следващите генерации, на които сме призвани да предадем съхраненото културно наследство на страната.
С уважение,
група „Български архитектурен модернизъм“ – Васил Макаринов и Теодор Караколев
д-р арх. Любинка Стоилова – член на DOCOMOMO International
23.10.2017
9
Коментара по темата
9.
do 3
25.10.2017 17:32:09
Ами затова питам-защото на нас като ученици във френската ни се казваше,че сме наследници на реалната гимназия,т.е.Реалната гимназия е станала Френска гимназия преди някои от другите училища.Иначе не знам сега какво е положението ,но преди 17 години падаха прилепи от пердетата.
8.
до 6
25.10.2017 15:46:24
Чакат го да падне, че проектите за кооперации вече са готови
7.
до 1
25.10.2017 15:41:16
Щот ЖЕНАТА на кмета преподава математика в ПМГ
6.
baihui
25.10.2017 15:40:57
А какво става с Немското училище на ул "Кирил и Методи" ???!
5.
Бургазлия
25.10.2017 15:28:42
Събаряйййй, знаете ли какми хубави кооперацийки ще спретнат там кметските галеници...
4.
До 789
25.10.2017 15:08:56
Защото ПМГ винаги е била много по-реномирана от "Френската".
И в ПМГ винаги се е влизало с по-висок бал от "френската".
И в ПМГ винаги се е влизало с по-висок бал от "френската".
3.
До 1
25.10.2017 14:32:03
Това е мъжката гимназия, ако трябва да тръгнем от самото начало. Докато аз учех - първи випуск на Математическата гимназия, в тази сграда беше и Английската гимназия, освен Реалната, защото Френската още я нямаше.
Мои познати учеха в Сливен във Френска гимназия.
Мои познати учеха в Сливен във Френска гимназия.
2.
въпрос
25.10.2017 14:11:55
Не може ли да помислим малко и за ремонт вътре в класните стаи? Виждали ли сте в какъв ужасен и меко казано неугледен вид са....слагани са картони, за да не се виждат тухли и др.конструкции!!!
1.
789
25.10.2017 14:00:19
Защо винаги слагате на първо място математиците(с цялото ми уважение към тях).По наше време ни казваха,че сградата е на бившата реална гимназия,сега "Френската"....