Ученици от Бургас обмениха международен опит с връстници от осем страни
Основната дейност е сътрудничество за иновации и обмен на добри практики с училища от осем страни - България, Гърция, Финландия, Латвия, Полша, Словения, Испания, Турция.
Основна целева група са учениците от втори до седми клас, както и техните учители. По проекта се обменяха добри практики и опит, интегриран в различните училища, включили се в проекта. Езикът за общуване е английски език, което дава възможност на учениците да практикуват изучавания от тях език.
Поредната среща се проведе от 2 до 6 октомври в Бургас. Домакин бе ОУ „Княз Борис I”. В сградата на училището бяха експонирани кътове с изработени от учениците предмети, пана, витрини и табла с използване на рециклирани материали. В двора на училището бе проектирана европейска градина със засадени 8 дръвчета, символизиращи 8-те партньорски държави, а също така бяха използвани пластмасови бутилки за оформление на алеите със зелени растения.
Учениците от партньорските училища, гостуваха в семействата на учениците от училището. Те общуваха чрез интернет още от летните месеци, но по време на срещата и ежедневното им реално общуване, те задълбочиха своите приятелски отношения, които биха могли да продължат в бъдещето.
Работната среща беше открита с официална церемония на 2 октомври в новата сграда на училището. Гостите бяха посрещнати в училищния двор от учениците от началните класове със знаменца и надписи на имената на държавите, изработени от пластмасови капачки, фанфарен оркестър, мажоретки и с питка и шарена сол. Срещата премина вълнуващо и пълноценно.
В седмичната програма бяха запланувани разнообразни дейности, чрез които нашите гости имаха възможност да се докоснат до природни, етнографски, археологически и исторически забележителности на Бургас и региона.Още през първия следобед екипите посетиха емблематични места в града ни, като направиха пешеходна разходка по ул. „Богориди“, Морската градина и крайбрежната ивица, където учениците събраха мидички, за да украсят рамки за снимки в еко-работилници, аекспозицията Фестивал на пясъчните фигури отвори врати специално за нашите гости.
Други интересни дестинации, планирани за посещение бяха Музей на солта в Поморие,архитектурни и археологични забележителности в град Несебър и Созопол, Атанасовско езеро, еко-пътеки „Солта на живота“ и „Пътеката на саблеклюна“, Природен парк Странджа; Археологически разкопки и експозиция в Музей „Деултум“ край Дебелт. Вълнуваща и впечатляваща беше разходката с корабче до остров „Св. Анастасия“, където гостите се запознаха с музейните сбирки и получиха сертификат „Островитянин“.
Най-мащабно събитие беше провеждането на традиционната за проекта Прощална вечер, в която участваха ученици, учители и семействата-домакини на гостуващите деца и младежи.
Ученическите екипи представиха своите училища и държави с песни, танци и игри. В помощ на цялостната организация училищното ръководство приобщи членове на Училищното настоятелство, всички семейства-домакини, ученици, работещи по проекта и част от педагогическия екип на училището. Добави Коментар