Моята цел е да променя отношението към онкоболните в България
- Д-р Маринов, повече от 20 години се занимавате с онкология и със сигурност сте от имената, които правят много за онкоболните в България. Освен това сте един от създателите на онкологични клиники в София и Пловдив, а днес Ви намираме в Бургас. Как се озовахте тук?
- Отделение по медицинска онкология е проект, по който работим от много време със собственика на университетска болница „Дева Мария“- г-н Семир Абумелих. Идеята е да се подобри достъпа на онкоболните от Бургас и региона до съвременна онкологична помощ. За никого не е тайна, че броят на онкоболните расте всяка година. По-добрата диагностика и удължената преживяемост на хората са факторите, които заедно с влошената заобикаляща среда, са причина за нарастването на регистрираните заболели. Ясно е, че колкото е по-възрастен човек, толкова е по-голяма вероятността да се появи онкологично заболяване.
Новодиагностицираните болни са около 33-35 000 човека годишно. Заедно с тези, които преминават през лечение и тези, които са под наблюдение онкоболните в момента в България са над 350 000 човека. Населението на Бургаска област е над 410 000 души. През 2012 г. показателите на фактическата заболяемост от рак достигат 556.3 на 100 000 при мъжете и 449.9 на 100 000 при жените. За Бургаска област това означава, че 1127 мъже и 952 жени заболяват от рак годишно. Болестността е 3818.3 на 100 000 души, т.е. в Бургаска област живеят около 15 700 онкоболни, които имат нужда от наблюдение и грижа.
Бургас е на едно от челните места по онкозаболявания и това поставя в невъзможност наличните здравни заведения да обслужат всички, които имат нужда.На много от болните им се налага да пътуват до Варна, Пловдив и София за лечението си. Транспортните разходи за голяма част от болните са непосилни, дори имам примери на хора, които отказват лечение, защото не могат да си ги позволят. Ние искаме да осигурим адекватна и навременна клинична помощ, да улесним максимално лечението.
- Ваше отворено писмо разтърси интернет преди време. В него остро негодувахте срещу нередности в здравеопазването, свързано с лечението на онко-заболяванията. Защо смятате, че има нещо нередно в отношението към онкоболните в България, което трябва да бъде променено?
- Нередното е в две посоки. Откакто онко-заболяванията се финансират от НЗОК, качеството на онкологичната помощ рязко се подобри. Направиха се много инвестиции, създадоха се частни онкологични звена. В случая негативното е, че в малките населени места и окръжни центрове онкологичната помощ не е на нивото, на което е в по-големите центрове като София и Пловдив. Самата реакция на повечето институции към онкологията е като към област, в която само се вдигат разходите за лечение на болните. Никой не иска да отчете, че тези разходи са свързани с удължена преживяемост, с по-добро качество на живот.
Големите медицински постижения имат своята цена, която освен в пари, се измерва и в човешки животи и качество на живот. С новите технологии и лекарства се постигат по- добри медицински резултати, но и се заплаща по- скъпо. Все още има колеги и институции, в които ако се случи онкоболен да потърси помощ за нещо, дори различно от онкологичното си заболяване, отношението към него е като към обречен.
Ако трябва да обобщим, негативите са от институциите, обществените нагласи, недобре изградените структури по места и недостатъчния брой специалисти.
- На какво ниво е лечението на онкологичните заболявания в България спрямо световните стандарти?
- Считам, че сме на най-високо ниво. Не говорим навсякъде, но определени центрове- като условия, като изградени специалисти. Хората, които се лекуват в чужбина от онкологично заболяване, дори и в Турция, няма да получат по-добро лечение от това, което ще намерят тук. В момента имаме почти всички одобрени в световен мащаб медикаменти, касата ги реимбурсира. Това е една от причините за непрекъснат растеж на разходите на Здравната каса- на практика имаме достъп до всички модерни медикаменти и големият плюс е, че всичко за онкоболните е безплатно. При тях няма доплащания, избори на екипи, това е абсолютно регламентирано от ЗК.
На практика един болен може да получи качество на лечение в България на най-високо ниво.
- Какво ще посъветвате онкоболните, които обмислят отказ от химиотерапия от страх?
- Има такъв момент. Ще ги посъветвам да поговорят по-задълбочено с лекуващия онколог, с психолог за рисковете и ползите. Има хора, които заради страховете си от лечението се отказват, а реално би могло да им се помогне много.
Ние си партнираме с центъра за немедицинска грижа за онкоболните „Дара хелп“, като в Бургас също ще има представителство.
Дара Хелп е създадена за да подпомага пациента с онкологично заболяване и неговите близки в немедицинската грижа съпътстваща диагнозата. Екип от професионалисти развива индивидуален подход за всеки пациент с онкологично заболяване и неговите близки, с цел подпомагане запазването на качеството му на живот и ежедневните активности. Основна цел е, да се улесни пациента и неговите близки в терапевтичните и социалните аспекти в борбата с рака, да се подпомогне постигането на по-добри терапевтични резултати и запазването на качеството на живот.
Не изключвам алтернативните методи, но те могат да бъдат допълващо, а не основно лечение. Ако ще се започва подобно лечение, е задължително да се направи консултация с лекуващия онколог. Преди, а не след това!
- Участвал сте в повече от 30 международни клинични проучвания, в 4 сте съавтор. Какво е бъдещето на лечението на онко-заболяванията?
- Много сериозно цялата фармацевтична индустрия работи в посока подобряване лечението на онкологични заболявания. Търсят се индивидуални генетични маркери, като целта е на базата на човешкия геном да се назначава персонализирано лечение за всеки един отделен случай. В медицината все още има големи неясноти защо възникват
раковите заболявания и защо протичат по определен начин.
С напредването на разчитането на човешкия геном това ще стане ясно на науката. Генералната цел е ракът да бъде превърнат в хронично заболяване. Преди 100 години хората, които са били с диабет, са умирали от заболяването. Днес диабетът се контролира и е превърнат в хронично заболяване. Надяваме се скоро това да се случи и с рака.
- Възможно ли е след време и в Бургас да се провеждат експериментални лечения?
- Категорично да. Центърът, който правим в момента, има всички условия за провеждане на клинични проучвания.