Парламентът одобри административни облекчения за гражданите и бизнеса
Парламентът одобри на първо четене законови промени, целящи намаляване на административната тежест върху гражданите и бизнеса.
Измененията се правят през Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), а предложенията са на Министерския съвет.
Премахват се изискванията за представяне на някои удостоверителни документи на хартиен носител.
Освен Националната агенция за приходите, Агенция „Митници“ и общините също ще предоставят служебно по електронен път информация за наличие или липса на задължения. По този начин лицата ще бъдат освободени от задължението да предоставят пред компетентните органи удостоверение за наличие или липса на задължения, издадени по тяхно искане от Националната агенция за приходите, Агенция „Митници“ и общините в изпълнение на задължения, предвидени в други нормативни актове, се посочва в мотивите на законопроекта.
Предвижда се да отпадне и изискването към лицата да декларират пред митническите органи, че не са извършили тежко или повторно нарушение по Закона за акцизите и данъчните складове, когато подават искане за издаване на лиценз, регистрация или удостоверение за извършване на дейности с акцизни стоки.
През преходните и заключителните разпоредби се променят няколко закона – за корпоративното подоходно облагане; за счетоводството и др.
Облекчават се данъчно задължените лица, които не са осъществявали дейност по смисъла на Закона за счетоводството. Предлага се юридическите лица, които не са осъществявали дейност през данъчната година и които са освободени от подаване на годишен отчет за дейността, да бъдат освободени и от задължението за подаване на годишна данъчна декларация по реда на ЗКПО (Закона за корпоративното подоходно облагане).
В Закона за счетоводството се предвижда освобождаване от задължението за обявяване в търговския регистър на годишните финансови отчети на предприятия, които не са осъществявали дейност през съответния период.
По данни на Националния статистически институт през 2016 г. 188 751 предприятия са подали декларация за неактивност. Освобождаването на тези предприятия от публикуване на отчетите значително ще облекчи собствениците им, като, от една страна, ще отпадне задължението им да съставят отчети, а от друга - да заплащат държавни такси, аргументира се вносителят.
Дебат по закона на първо четене нямаше, макар че 43 гласуваха „въздържал се”. Мнозинството надделя със 102 гласа.
Възможни са корекции на някои от текстовете, както и нови допълнения на второ четене.
1
Коментара по темата
1.
???
18.10.2017 11:27:04
Брей какво Облекчение хахаха ,тоз който не е работил ВЕЧЕ може да не подава декларация!
поне 1/2 от държавните хрантутници са за -у в о л н е н и е-
В таз държава частниците продължават да са Враг № 1 на власта=новите комунисти.
големи облекчения хахахахахахахаха
поне 1/2 от държавните хрантутници са за -у в о л н е н и е-
В таз държава частниците продължават да са Враг № 1 на власта=новите комунисти.
големи облекчения хахахахахахахаха