Юлиан Ангелов: Признаха българската общност в Албания, защото политиците ни се обединиха (ВИДЕО)
Албания призна българското малцинство, защото политиците ни се обединиха. Това е историческа справедлива истина, каза в „Денят започва“ по БНТ депутатът от Обединени патриоти Юлиан Ангелов.
Признаването на българското етническо малцинство показва какви хора живеят на запад от българската граница, т.е всички спорове, които се водят след Втората световна война дали има македонци, или не, показва, че в тази част на Балканския полуостров живеят българи, а не други хора, коментира депутатът.
„Когато има единомислие, нещата се случат. Оцелихме момента. Политическите действие в последните три години целяха българите да получат своите права. Чест прави на всички, които се застъпиха твърдо и заявиха, че трябва да бъде признато българското малцинство“, подчерта Ангелов.
Той припомни, че битката за признаването на българското малцинство в Албания започва след Балканските войни, когато страната става независима. Държавата ни не се грижеше за българите в чужбина, добавя патриотът.
„Заедно с албанците сме се борили срещу сръбските окупатори на Македония. Между 50 и 150 хиляди са българите в Албания. Една част от тях са мюсюлмани, а другите – християни. Те обаче не се делят, чувстват се българи“, подчерта депутатът.
„Ангел Джамбазки и Андрей Ковачев като евродепутати спомогнаха в европейските доклади за развитието на Албания да бъде включено искане да бъде признато българското малцинство, за да може страната да води преговори за ЕС. Когато всички се обединим около една кауза, тя се постига“, заяви Ангелов.
Според него, в Тирана живеят 15 000 българи. Държавата трябва да подпомага сънародниците ни, добави той.
Етнологът доц. Веселка Тончева пък каза, че българите в Албания са съхранили традициите ни от преди 150 години. При нас те са загубени отдавна, уточнява тя.
„Там сватбата например продължава цяла седмица. Всички ние, които сме изследвали, се срещаме с една култура, съхраненост на традициите и на наследеното знание, което при нас е изгубено. Връзката с България като политически акт вече ще бъде по-важна и за нас, и за тях. Тя ще е по-силна“, заяви ученият.
„Българите в Албания са останали там не по своя воля. Много труден е албанския език, но са били принудени да го научат. Трудно им е било да запазят своите традиции и език по времето на тоталитарния период, но те са успели. От онова време са останали бункерите. Има ги навсякъде“, добавя доц. Тончева.
„Българите в Албания са известни като строители. Сами си строят къщите. Те са били познати като майстори в Османската империя. 700 български къщи има в Тирана“, каза още етнологът.