Доцентка от Софийския университет прогнозира какво ще се случи в Каталония след референдума!
„След речта на Пучдемон имаше доста разочаровани лица сред хората, събрали се по улиците. Но, от друга страна, все пак има и Наказателен кодекс, който би могъл да бъде приложен", припомня доц. Алексиева. В очакваната с напрежение реч пред Женералитата, регионалният лидер на автономния регион Карлес Пучдемон не обяви независимост, но той и други депутати подписаха декларация, с която категорично затвърдиха желанието за скъсване на връзката с централната власт в Мадрид. В документа бе записано: „Създаваме Каталонска република в качество на независима и сувереннна държава“.
По-късно говорителят на каталонското правителство Жорди Турул заяви, че подписването на документа е „символичен акт, в който всички ние сме потвърдили ангажимента си да обявим независимост", като добави, че официалната декларация „трябва да бъде изготвена от каталонския парламент". Отказът, или по-точно отлагането на провъзгласяването на независимостта на Каталония, в Барселона обясниха с желанието да бъде даден шанс на диалога с Мадрид. Дали централните власти ще използват тази възможност, е трудно да се каже, но са налице индикации, че преговорите все пак са възможни.
„Мариано Рахой показа завидна твърдост, но изявлението му от сряда показа опипване на почвата с този уточняващ въпрос – „А вие обявихте ли независимост? Имате пет дни, за да дадете отговор“, подчертава доц. Алексиева. От правна гледна точка реакцията на Мадрид би могла да бъде и друга, а именно - да суспендира автономните правомощия на Каталония.
„Такъв прецедент в исторически план има през 1934 година, когато Мадрид отнема автономията на Каталония заради гласуването на един съвсем конкретен закон, който противоречи с държавните разпоредби", припомня доц. Алексива. Но веднага след това допълва: „За прилагането на чл. 155 обаче Мадрид се надява да получи подкрепа от основните политически партии. Такава подкрепа все още не е ясно заявена.
В Сената това решение трябва да мине с абсолютно мнозинство, а Рахой не разчита на такова. Според доц. Алексиева смяната на властта в Мадрид може да се окаже едно от възможните решения за кризата с Каталония.
„В чисто исторически план, неслучайно реформата на статута на Каталония, започната през 2005 година, и която Конституционният съд отмени през 2010 година, беше инициирана от правителството на Хосе Луис Родригес Сапатеро, т.е. на социалистите. Тази реформа влезе в тяхната предизборна програма, свързана с изборите от 14 март 2004 година. Социалистите винаги са били много по-склонни да откликват на желанията на регионалните национализми", казва тя.
3
Коментара по темата
3.
056
14.10.2017 07:52:28
Към 1. Провери първо и тогава се възмущавай. Да не се окажеш малограмотния ти.
2.
Станков
13.10.2017 16:09:45
Що пък да няма доцент-КА, съдий-КА, професор-КА, доктор-КА??? Не е английски език или турски без родове, а е български! Народът си го казва правилно, много пък учени станахте!
1.
НЯКОЙ Е МАЛОУМЕН
13.10.2017 13:00:37
ИМА ЕЛЕМЕНТАРНИ ПРАВИЛА В БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК НЕГРАМОТНИЦИ ТАКИВА. " ДОЦЕНТ - КА " САМИ СЕ СЕЩАЙТЕ ИМА ЛИ ТАКАВА ДУМА. УЧИЛИЩЕ ВИ ТРЯБВА МАЙ. А ИНАЧЕ СЕ ОБИЖДАТЕ ЗА ВСИЧКО, ДОРИ И ДА Е ВЯРНО