Николай Тишев срещу нов закон за мрежите: Толерират се монополите, ЕРП-тата, БТК…
БСП и „Обединените патриоти” влязоха в спор заради изцяло нов Законопроект за електронните съобщителни мрежи и физическата инфраструктура.
В главни действащи лица се превърнаха младите крила в двете формации в лицето на Димитър Данчев и Николай Тишев от БСП и Христиан Митев от ОП.
Бургазлията Тишев призна, че приемането на закона е необходимо от гледна точка на транспонирането на директива от май 2014 г., приета от Европейския парламент.
„Тя касае естествено намаляване на разходи за разгръщане на високоскоростни електронни съобщителни мрежи (ЕСМ). Според експерти обаче и сред част от гилдията се споделя мнението, че предложеният законопроект не транспонира директивата в нейната цялост и цел. Не се намаляват разходите, не се облекчава административната тежест за разполагане на ЕСМ, а напротив – въвеждат се административни усложнения и бюрократични процедури. Също така се коментира мнението, че духът на законопроекта е в полза основно на електроразпределителните дружества, като за тях са създадени изрични, даже специфични, условия”, заяви Николай Тишев.
Той изреди няколко проблемни според него члена.
„В предложения законопроект има отстъпление, като се въвеждат неясни, донякъде противоречиви и лишени от практическа насоченост, разпоредби за определяне на цена за достъп и разполагане, като при спор се допуска търг. И сега, забележете, кой ще спечели – естествено, предложилият най-висока цена! Съгласно чл. 3, ал. 4 на проекта цените на мрежовите оператори отразяват всички разходи, които са свързани със съответната дейност, като едновременно с това ще има и методика за определяне на цената за достъп”, каза още бургаският депутат.
Друг основен проблем, който се посочва и остава нерешен с предложения проект, е, че има много мрежи, които към днешна дата имат издадени строителни книжа – проекти, заснемане, разрешителни, паспорти, изреди Тишев.
„Всичко това не е взето под внимание и същите мрежи ще се третират наравно с незаконните мрежи, които са разположени без всякакви разрешения и проекти. Това поставя в неравностойно положение коректните и некоректните субекти и противоречи на обичайните законови практики”, коментира още Николай Тишев от трибуната на Народното събрание.
Според него има и друг проблем.
„Предоставянето на предимство на националните оператори пред регионалните и местните при удовлетворяване на искане за разполагане на мрежи в ограничена инфраструктура е неправилно, тъй като, първо – искането ще касае определено населено място или район, а не цялата територия на страната. И второ – с предложената разпоредба се дава предимство на големите оператори пред малките и средните, като така се нарушава конкурентността в сектора”, заяви Тишев.
Той все пак изтъкна и положителен елемент: „Трябва да отбележим, че справедливо се въвежда изискването за размер на местните такси за административни услуги, които да не надвишават съответната държавна такса за същата услуга, която е определена или със закон, или с акт на Министерския съвет. По този начин се премахва порочната практика, която съществува в някои общини, за невъзможни по размер такси.”
Николай Тишев обаче обобщи: „Основно се толерират монополните организации като енергоразпределителните дружества и се дава пазарно предимство на монополиста на физическата инфраструктура за електронни съобщения, задължавайки останалите телекомуникационни предприятия да плащат непосилни цени за наем на подземните тръби на БТК. И затова, както каза колегата Данчев, ние на първо четене ще се въздържим.”
Бургаският депутат от „Обединени патриоти” Христиан Митев обаче призова законопроектът да бъде подкрепен. Митев припомни, че той е бил гледан в предишния парламент и тогава е бил одобрен не само на първо, но и на второ четене в ресорната комисия по транспорт и информационни технологии и съобщения.
„Имаше само няколко текста, по които имаше спорове. По-голямата част от спорните моменти бяха изчистени и по-голямата част от становищата на заинтересованите страни бяха взети предвид в този законопроект”, заяви Митев.
Той обясни, че законопроектът следва да бъде одобрен не само защото сме „пред прага на наказателна процедура и пред опасността да заплащаме огромни суми за невъвеждането на европейската директива, но и защото този законопроект касае една качествена промяна по отношение на разглежданата от него материя за електронните съобщителни мрежи”.
Христиан Митев изтъкна и че между първо и второ четене може да се правят промени след обсъждане в ресорната парламентарна комисия.
„Не виждам нищо лошо, че този законопроект се движи по т.нар. бърза писта. Още повече, че той минава едно второ обсъждане, тъй като преди една година вече е минал, така че аз вярвам, че след като бъде разгледан и от специалната комисия, ще бъде изработен един текст, който ще бъде максимално добър, каза Митев и добави: По отношение изказването на колегите само ще обърна внимание, че ние чухме само едно от становищата, представено от колегата Тишев – на „Сдружението на кабелните оператори 2000”. Но всъщност имаме и други становища, които са изцяло положителни и изцяло в подкрепа на законопроекта, както от ресорните Министерство на транспорта и информационните технологии и съобщения, Министерство на регионалното развитие, Българска асоциация на кабелните оператори, да не изреждам всички неправителствени организации, които са дали подкрепа за този законопроект.”
Тъй като инициатори и основни вносители на законопроекта са Волен Сидеров и група народни представители от ОП, Христиан Митев благодари на депутатите от ГЕРБ, които са го подкрепили, като са станали негови съвносители.
След конструктивния спор законът бе одобрен на първо четене с 99 гласа „за” и 56 „въздържал се”.
5
Коментара по темата
5.
titi-miti
13.10.2017 13:12:17
Тя, темата я знаем, ама много бърза забравихте, че тишевци по всяка тема питаха - кой е баща ти, майка ти, дядо ти и така до 9-то коляно.
Това е темата, защото тия отново точат ножове, другарю!
Това е темата, защото тия отново точат ножове, другарю!
4.
titi
13.10.2017 09:42:59
Темата е проект за закон ,а не какъв е Тишев и неговия баща.Текстовете атакувани от депутата са много спорни и наистина трябва да се корегират в интерес на малкия и среден бизнес и абонатите.
3.
Питанката
13.10.2017 01:38:35
Народе ????
Не разбра ли до сега кой е кум,кой е сват и кой на булката брат и пр.
Николай Асенов Тишев е топлата връзка на уж закритата вече ДС с Народното събрание.
Баща му Асен Тишев е офицер от зловещата Държавна Сигурност, за когото още се носят легенди в Айтоския регион. Разбира се, че ще шикалкави и ще се прави на луд. Така правят истинските комунисти, а след време като им паднем отново в ръцете - мислете му и се сърдете само на себе си.
Народе ????
„Смърт на комунизма – свобода за народа“
Не разбра ли до сега кой е кум,кой е сват и кой на булката брат и пр.
Николай Асенов Тишев е топлата връзка на уж закритата вече ДС с Народното събрание.
Баща му Асен Тишев е офицер от зловещата Държавна Сигурност, за когото още се носят легенди в Айтоския регион. Разбира се, че ще шикалкави и ще се прави на луд. Така правят истинските комунисти, а след време като им паднем отново в ръцете - мислете му и се сърдете само на себе си.
Народе ????
„Смърт на комунизма – свобода за народа“
2.
До №1
12.10.2017 22:00:29
Откъде да знае Тишо? Това да не му е държавното пристанище, където го дондуркаха, а той само си разхождаше костюма и взимаше заплата. Смешен човек . Откъде да знае, че ЕСМ е за защита, а не против ЕРП и БТК. Всъщност като гледам какви ги е плещил се съмнявам, че въобще е чел закона.
1.
Акулата
12.10.2017 21:04:29
Тишка, Тишка.....не ставаш моето момче. Закона е монополов, както в цяла Европа между другото. Ако не знаеш там инфраструктурата е под земята. Копаш, поправяш и плащаш ако не го направиш качествено. Айде подготви се другия път и не се излагай. Хахаха.