Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

През 2018 година неонатологията в университетска болница „Дева Мария“ ще стане още по-добра

При нас думата "екип" е равна на семейство, каза д-р Търнева
Ключови думи: Дева Мария, болница, Бургас, отделение, качество, неонатология

- Д-р Търнева, вече 4 години оглавявате отделението по неонатология на университетска болница „Дева Мария“. Каква е Вашата равносметка за периода?

- Да, на 13 октомври правя 4 години, откакто съм част от екипа на университетска болница ‚Дева Мария“ и съм началник на отделението по неонатология. От 2014 година отделението е с трето, най-високо ниво на компетентност според медицинските стандарти. Ние сме и база за обучение на специализанти по неонатология. В Бургас и областта до този момент не съществува друго отделение по неонатология с това ниво. През тези години аз се постарах да създам екип от неонатолози и педиатри, както и екип от акушерки, които да отговарят на изискванията за интензивна работа в неонатологията.

И ако за някои думата „екип“ означава просто хора, с които ходят на работа на едно и също място, при нас „екип“ е равно на семейство. Има я спойката, има го усещането за цялост. Постарах се да съхраня всички позитивни практики, които бяха постигнати от основаването на болницата до момента, в който отделението придоби статут на трето ниво. Това са редица добри практики за отглеждането на новородените и грижите за тях в периода на престоя им при нас. Разработили сме комплексна подготовка за майката- като почнем от активното участие в училището за бременни „Биберон“, където изнасяме лекции и стигнем до ежедневния контакт на майките с новородените и подготовката им за отглеждане на бебето у дома.

Смятам, че сме положили основите на едно неонатологично отделение от съвременен тип и сега остава да надграждаме. Не е тайна, че освен професионализъм, за адекватна грижа за бебетата е необходима и апаратура, затова през 2018 година в плановете ми е да закупим още модерна техника, с която да сме сигурни, че даваме най-доброто на нашите малки пациенти. Ще бъде увеличен екипът с нови специалисти по неонатология, неонатологични акушерки и медицински сестри. Отговорно заявявам, че това ще са специалисти от нов тип.


д-р Мария Търнева, д-р Веселина Стоянова и д-р Красимира Добрева

- Споменахте колко е важна апаратурата. Наблюдава ли се тенденция за увеличаване на ражданията на недоносени бебета?

- Да, наблюдава се. Ние сме болница с изключително много раждания през последните години- ежегодно се раждат около 1200 бебета. Тенденцията в България да се раждат все повече недоносени деца се наблюдава и при нас. Усилията на екипа ни са насочени за подобряване качеството на работата спрямо тези деца, както и за децата, родени с екстремно ниско тегло- под 1000 гр.

Към момента за периода, в който съм в болницата, през интензивен сектор са преминали 485 недоносени деца, от които 50 деца са били с много ниско тегло и 5 деца с екстремно ниско тегло- под 1000 гр. От недоносените деца общо 110 деца са имали продължително интензивно лечение с екзогенен сърфактант и апаратна вентилация. Около 100 доносени деца, т.е. родени на термин, са лекувани комплексно, включително са били на апаратна вентилация по повод на тежки заболявания в неонаталната възраст. Диагностицирани са 4 деца с генетични заболявания, които са насочени за лечение в специализирани заведения.


Добрата колаборация между неонатолози и лекарите от другите звена на болницата- рентгенолози, лаборанти, кардиолози, детски хирурзи) ни дадоха възможност своевременно да диагностицираме вродени аномалии на сърдечно-съдовата система и гастроинтестиналния тракт. От 10 деца с вродени аномалии за този период успешно оперираните и спасени са 7. В годините имаме и спад на детската смъртност, като през 2017 имаме само едно починало бебе.

- След като вече и в България пренаталната диагностика се разви, продължават ли да се раждат деца с малформации?

- Все по-рядко се случва да се раждат деца с малформации, благодарение на пренаталната диагностика. Има рискови семейства с вече родени деца с аномалии, при които задължително трябва да се прави медико-генетична консултация, за да не се повтори горчивият им опит.

Доброто взаимодействие на неонатолозите с акушер-гинеколозите с пренатална насоченост е от съществено значение и ние сме благодарни, че го имаме. Мога да спомена д-р Борис Стоилов, който е от Пловдив, но преглежда в университетска болница „Дева Мария“ и е изключително добър ехографист.

- Във всички сфери на медицината в България има недостиг на кадри. Какво се случва в неонатологията, която е изключително натоварваща и стресираща специалност?

- Да, в България има недостиг на кадри и в неонатологията. При нас не е достатъчно да си отличен лекар, трябва да си и изключителен човек. За дългия си стаж като неонатолог винаги съм вярвала и съм се ръководила от презумпцията, че да работиш с новородени деца, да им дадеш живот в рамките на минути след раждането, по-късно да се бориш денонощно за тежко болните бебета, трябва да имаш душа и сърце. Човек без душа не може да бъде неонатолог!

д-р Мария Търнева, д-р Веселина Стоянова и д-р Красимира Добрева

Това е моето верую и вярвам, че успешно съм я предала на екипа си от лекари и неонатологични акушерки. В отделението, което оглавявам, независимо от преминалите трудности, смея да твърдя, че работят жени, които са майки не само на своите деца, но и на всяко едно новородено бебе. За това се изисква висок професионализъм и екипност. Това дава възможност на неонатологичното отделение в университетска болница „Дева Мария“ да продължи да се развива като неонатология от модерен тип.

Нашият екип се стреми да се равнява по умения, знания и професионален опит с водещите неонатологични отделения в страната. Прекрасно съзнавам факта, че всеки ден в България хиляди самоотвержени неонатолози и акушерки се борят за живота на най-малките. Професията е изтискваща, стресираща и свръх интензивна, но същевременно е много отблагодаряваща се. Хубавото е, че виждам пламъка в очите на специализантите и знам, че в България ще продължат да се изграждат отлични неонатолози. Горда съм, че част от тях ще изградим ние.
Защо е съкрушена Загуби кученцето си Тези храни могат да ви разболеят от рак Полуфабрикатите, като колбасите и различни месни изделия, често съдържат значителни количества подобрители на вкуса, стабилизатори, аромати и консерванти
Нечуваният феномен "Гръмотевичен сняг" удари Земята Знаете ли какво представлява? Отваря топ ресторант в Истанбул Актьорът, известен с ролите си в успешни турски сериали, е развил страст към готварството през пролетта на 2023 г.
Бивша звезда на Нова разкри шокиращи подробности за миналото си и любовната драма със съпруга си! Тя разкри за първи път за най-тежкия момент в кариерата си като млада репортерка, когато била на крачка от това да изостави телевизионната журналистика. Отказано е вписване на старостилната православна църква Тя е потенциална заплаха за държавата, заяви премиерът при изслушването в Народното събрание
Костадин Костадинов се помисли за Тръмп: Поиска България да се обедини със Северна Македония Аналогичен е случаят и с Южна Бесарабия, смята лидерът на Възраждане Лос Анджелис не може да се справи с пожарите, защото дари запасите си на Украйна, смята синът на Тръмп Позицията му подкрепа и Илон Мъск
Организират среща във връзка с инвестиционно намерение върху терена на бившия Колодрум Тя ще се проведе в залата на Общинския съвет на 16 януари Президентът поздрави Алберт Попов за историческата му победа в ските Успехът му донесе жадувана радост на всички българи, очакващи този триумф вече 45 години, каза Радев
Показа гаджето си Въпреки че вече му роди три дъщери, Стоян, който има брак близнак, все още не се е бракувал за туркинята Сарафов с писмо до Киселова за имунитетите на Лена Бориславова, Ибрямов и Рангелов Главният прокурор очаква Народното събрание да предостави информация на държавното обвинение