Показаха писмо от Христо Ботев с огромна историческа стойност
Писмо с огромна историческа стойност бе показано за първи път в ефира на БНТ тази сутрин. През 1910 г. Иван Клинчаров го публикува за първи път в своята книга за Христо Ботев писмо на поета-революционер до фабриканта Христо Сяров. Години по-късно Николай Жечев публикува същото писмо като факсимилие с надпис: "оригиналът не е запазен". Оказа се обаче, че оригиналът е съхранен и вече е част от богатия фонд на Държавния архив.
Всеки документ, който дойде в архива е богатство. В някои от случаите каратите на диамантите са малко повече. Казват специалисти от Държавния архив докато изваждат най-голямата си находка за тази година - писмото на Христо Ботев до фабриканта Христо Сяров. Държавният пазител на ценни документи получава архива от внучката на Иван Клинчаров.
Не мога да предам вълнението да видите някъде подписа на Христо Ботев, да вземете в ръце излязъл документ изпод неговата ръка, споделя експертът в отдел "Обработка на архивни фондове" Иванка Гезенко.
След направената идентификация вече всички били сигурни - това е писмо на Ботев. А в текста излязъл изпод ръката му се казва: „Сандъкът, който извадихме с тебе от пощата в Гюргево не бил пристигнал в Русчук. Иди, моля ти се, у Киселова и попитай Ставри каква е работата. Не е ли щял да го вземе турчина или не са му го дали. Блъсков пише, че няколко пъти изпровождал ближния да го иска. Виж дано направиш нещо с билетите, дордето съм там“, пише в писмото.
„Само трябва да отбележим, че това са няколко месеца преди Априлското въстание и преди преминаването на Ботев в Козлодуй. Все пак има някакво значение, сандъкът може да бъде с оръжия, с муниции, може да бъде с много много различни неща. Така че ни трябва още време да кажем точно какво е значението на този документ“, добавя Гезенко.
В документите, дарени на Държавния архив, има визитни картички на капитана на кораба "Радецки" и биографиите на български дейци на национално-освободителното движение. Все документи, които ще осветляват още повече моменти от националната ни история. Добави Коментар