България в топ 10 в света по тормоз в училище
България е сред първите 10 страни с най-висок процент на тормоз в училище. Това показва изследване на СЗО в 43 държави. Данните бяха изнесени от началника на сектор „Детска престъпност” в МВР Красимира Чобанова, цитирани от БГНЕС.
„Това се потвърждава и от онлайн изследване на УНИЦЕФ и Държавна агенция „Закрила на детето” през 2015 г. сред 6000 деца, от което става ясно, че вербалното насилие и физическата саморазправа е сред основните проблеми в училище.
Според друго изследване на Института по криминалистика и криминология на МВР около 60% от децата не се чувстват сигурни в училище каза тя.
Чобанова обобщи, че от 2000 г. се работи по програма, при която полицейски служители влизат в часа на класа и беседват с децата по различни теми.
В 201 РПУ-та пък са създадени детски полицейски управления, които се грижат за децата извънучилищно време. От две години съществува и сайт, който информира за безопасността в училище.
Причините за появата на насилието в училищата са социално-икономически и са свързани с трудностите на семействата от гледна точка на работа, финанси и конфликти в дома, заяви заместник-министърът на образованието Деница Сачева.
„Темата за агресията не е само в училище и това показва всяка новинарска емисия. В 30-40% от информационния поток говорим за бити лекари и учители, за войната по пътищата. Караме децата да следват погрешни модели”, каза тя.
Сачева обясни, че образователното министерство вече има статистика за инцидентите сред подрастващите миналата година. 122 деца са ранени в пътно-транспортни произшествия, регистрирани са 38 смъртни случаи и са отчетени с 396 повече случая на агресия между деца.
Тя допълни още, че от над 4300 училища и детски градини в страната, само в 964 работят психолози или педагогически съветници. Най-остра е липсата на специалисти в области като Ловеч, Силистра, Кюстендил, Перник, Видин и Враца. Добави Коментар