Кметовете и адмиралите вече са „видни политически личности” - ще ги проверяват комплексно за пране на пари
Парламентът въведе ново законодателно понятие – „видна политическа личност”. Днес беше приет на първо четене изцяло нов Законопроект за мерките срещу изпирането на пари. Той е свързан с транспониране на европейското законодателство.
Въпреки че в комисията от опозицията бяха против новите норми, днес гласуването претърпя пълен обрат и законът бе одобрен с почти пълно мнозинство – 166 „за”, 1 „против” и 8 „въздържал се”. Срещу закона гласуваха само „хардлайнери” от БСП, които нападнаха Европейския съюз.
И БСП, и ДПС обаче протестираха остро срещу някои от текстовете. Според Йордан Цонев (ДПС) и Красимир Янков (БСП) те биха се употребявали за политическа репресия.
Те заявиха, че ще гласуват „против” някои от нормите на второ четене.
Валери Жаблянов и Тодор Байчев разкритикуваха понятието „видни политически личности”.
Една от нормите например казва, че ще се „прилагат мерки за разширена комплексна проверка по отношение на потенциални клиенти, съществуващи клиенти и действителни собственици на клиент – юридическо лице или друго правно образувание, които са видни политически личности в Република България, в друга държава членка или в трета държава, или в международни организации, както и по отношение на потенциални клиенти, съществуващи клиенти и действителни собственици на клиент – юридическо лице или друго правно образувание, които са свързани с такива видни политически личности”.
От ГЕРБ нападнаха БСП, че вече официално са против Европейския съюз. Лидерът на „червените” Корнелия Нинова обаче скочи като опарена и припомни, че това е било опорна точка на ГЕРБ в предизборната кампания. Тя заяви, че няма да позволи отново да се правят внушения, че БСП е антиевропейска партия.
Според приетите норми „видни политически личности” са физически лица, които изпълняват или на които са били поверени важни обществени функции, включващи:
1. държавни глави, ръководители на правителства, министри и заместник-министри или помощник-министри;
2. членове на парламенти или на други законодателни органи;
3. членове на конституционни съдилища, на върховни съдилища или на други висши органи на съдебната власт, чиито решения не подлежат на последващо обжалване освен при изключителни обстоятелства;
4. членове на сметна палата;
5. членове на управителни органи на централни банки;
6. посланици и управляващи дипломатически мисии;
7. висши офицери от въоръжените сили;
8. членове на административни, управителни или надзорни органи на държавни предприятия и търговски дружества с едноличен собственик -държавата;
9. кметове и заместник-кметове на общини, кметовете и заместник-кметове на райони и председатели на общински съвети;
10. членове на управителните органи на политически партии;
11. ръководители и заместник-ръководители на международни организации, членове на управителни или надзорни органи в международни организации или лица, изпълняващи еквивалентна функция в такива организации. Добави Коментар