2 млн. длъжници дадени на колекторски фирми
От бранша обясняват резкия скок на възложените им задължения с две причини. Едната е икономическото оживление в последните две години и по-интензивното кредитиране. "Домакинствата отново са оптимисти за бъдещите си доходи, което ги кара да поемат по-сериозни ангажименти, но понякога не успяват навреме да изпълнят задълженията си", разясни Райна Миткова, председател на АКАБГ. Другата причина е, че първичните кредитори - банки, фирми за бързи кредити и търговски дружества, прибягват по-смело и на по-ранен етап до колекторските агенции, без да чакат излишно дълго време, за да се уверят, че вземанията им може да се окажат несъбираеми. Понякога просрочието, заради което един дълг се прехвърля към нас, е едва 2-3 месеца, посочиха от АКАБГ.
В същото време колекторските компании отчитат спад на средната сума, с която задлъжняват домакинствата - нещо, което се случва за първи път от 2013 г. насам. За първото полугодие на 2017 г. средният размер на непогасения навреме дълг е 728 лв. при 1104 лв. година преди това. В последните три години тази сума постоянно растеше. Колекторските компании обясняваха тази тенденция с по-големите кредити, изтеглени за купуване на по-скъпи луксозни стоки като мобилни телефони, компютри, таблети и телевизори. Тази година обаче тенденцията се обръща заради по-големия обем продадени вземания от доставчици на вода, ток, парно. Те вече държат 22% от портфейла на колекторските фирми, като особено голям принос за това има "Софийска вода". Отделно над 20% е скочил делът на вземанията на фирмите за бързи кредити, предоставени на колекторите. В предишните години този дял бе под 10%.
"Не се сбъднаха обаче прогнозите ни да продължи изчистването на лошите кредити на банките. Очакваните продажби се забавиха и вероятно ще се извършат през следващата година", заяви Милена Виденова, управител на КОФАС България. Банковите продукти в портфейла на колекторските агенции са намалели от 53% през 2016 г. на 44% тази година.
Променя се и профилът на средностатистическия длъжник - той става все по-млад. С просрочени задължения са най-често мъже под 30-годишна възраст, несемейни, обикновено на трудов договор, добре образовани и с перспективи. "Младите хора, т.нар. милениум поколение, са групата длъжници, които изследваме с особено внимание. Половината от тях имат стокови заеми и минимални спестявания. Отличават се с по-лековерно, оптимистично поведение и високи очаквания, които най-често нямат обективно основание", коментираха от бранша.
ТЕНДЕНЦИИ
Възложените за събиране междуфирмени задължения през първата половина на 2017 г. са на стойност 105.369 млн. лв., което е с 18% повече от преди година. Най-проблемни сектори са транспортът, търговията и строителството. Но дори и при тях се отчита намаляване на времето, в което едно вземане се отписва като несъбираемо. Така например в транспорта този срок от средно 112 дни през 2016 г. е паднал на 60 дни, а в строителството се съкращава почти тройно - от 100 на 34 дни.
3
Коментара по темата
3.
*********
31.12.2023 17:09:43
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
2.
*********
05.05.2021 09:14:01
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
1.
Бухалков
30.09.2017 18:08:05
АКАБГ;КОФАС България - нови абвиатури с подставени ръководители с поли, зад които се крият финансовите експерти с бухалки от СИК, ВИС, ТИМ и другите Мутренски групировки, възродени при вещото управление на Главната Мутра Тиквосуджука.