Брюксел: По-качествените храни са по-скъпи!
Ако цените трябва да се повишат значително, за да се подобри качеството, бих посъветвала производителите просто да прандират (да променят името и марката, б.а).
Това каза комисарят за защита на потребителите Вера Юрова, запитана дали новите мерки за справяне с проблема с различното качество на едни и същи храни в старите и в нови страни членки от ЕС няма да предизвикат значително поскъпване в по-евтините държави.
Юрова заяви, че няма достатъчно доказателства, че производителите слагат по-некачествени съставки в храните, предназначени за Централна и Източна Европа, за да ги държат на по-ниски цени. По-скоро ставало въпрос за отговаряне на вкусови предпочитания и различия в суровите съставки.
Европейската комисия обяви днес, че нейният председател Жан-Клод Юнкер е решен да се справи с проблема, поставен от Словакия, Чехия и Унгария преди повече от година.
След като през пролетта Юрова твърдеше, че за различното съдържание на продукти, продавани под едно и също име и опаковка, няма достатъчно доказателства и че то е по-скоро проблем на отделни страни. Сега комисарката заяви, че доказателства са събрани и че става дума за "стотици продукти", продавани с различно съдържание под една и съща марка в източната и в западната част на континента. През април само Чехия и Словакия имали резултати от сравненията, сега повече държави предоставили данни за двойното качество на храните в Източна и в Западна Европа, каза комисарката.
Въпреки че няма информация за проблем с цените, Еврокомисията ще постави на производителите въпроса с евентуално поскъпване по време на предстоящи срещи с тях, които са част от стратегията за справяне с проблема.
Основните усилия и ресурси обаче ще бъдат насочени за изработване на обща методика за сравняване на храните, така че потребителите да знаят кога са мамени. Ако бъдат събрани достатъчно данни, имената на производителите и марките ще бъдат огласявани, така че гражданите да могат да направят информиран избор, увериха от Еврокомисията.
Юрова обаче категорично отхвърли възможността Брюксел да подкрепя бойкоти на потребители и организации.
За изработване на методиката ЕС ще похарчи 1 млн. евро, като задачата е възложена на Европейския изследователски център към Еврокомисията. Центърът ще привлече национални експерти, за да изготви модела. Методиката ще може да започне да се използва от идната пролет.
Отделно на националните власти ще бъдат предоставени за ползване други 1 млн. евро, за да направят тестове по брюкселската метода.
Днес Еврокомисията издаде 9 страници указания до органите по безопасност на храните как да използват съществуващото европейско законодателство, за да се борят с двойното качество на храните. Брюксел не смята, че трябва да се приемат нови правила извън Регламента за предоставяне на информация на потребителите за храните и Директивата за нелоялни търговски практики. Юрова призова отново производителите да приемат етичен кодекс, с който да се самозадължат да не мамят с качеството на продукцията си.
България също подкрепи инициативата на Словакия, Чехия, Унгария и Словения за премахването на различното съдържание в еднакви храни. През юни земеделският министър Румен Порожанов съобщи, че са били сравнени 31 продукта, продавани у нас и в Австрия и Германия. При 7 са установени различни съставки, при 3 различен вкус и консистенция, а при 16 по-високи цени на българския пазар. Добави Коментар