Германия отива към екзотична коалиция
Християндемократите на Меркел спечелиха най-много места в бъдещия Бундестаг, но сами нямат мнозинство. Преговорите за съставяне на правителство се очертават сложни поради разпределението на местата в Бундестага, но и заради позициите на политическите сили, които ще бъдат представени в долната камара на германския парламент. Социалдемократите, които досега управляваха в "голяма коалиция" като по-малък партньор на християндемократите на Меркел, обявиха, че ще преминат в опозиция. "Чух изявлението на Германската социалдемократическа партия. Ще останем обаче в контакт и с нея", каза Меркел. След отказа на социалдемократите най-вероятен остава сценарият за т.нар. коалиция "Ямайка", която е наречена така заради партийните цветове на формациите, които участват в подобни коалиции в няколко провинции. Тя включва ХДС, ХСС плюс либералите и Зелените. Последните две формации вече дадоха да се разбере, че са готови да преговарят с християндемократическия блок. Зелените обаче заявиха, че не са удобен партньор и че трудно ще се разберат с либералите.
Меркел не планира да разваля съюза си с ХСС, заяви канцлерът по време на пресконференция, коментирайки съобщенията, че баварците обмислят раздяла с ХДС. "Намирам се в постоянен контакт с (председателя на ХСС) Хорст Зеехофер. Нищо не се е променило, аз съм на тяхно разположение", заяви тя. По-рано вчера "Фокус онлайн" съобщи, че Зеехофер е внесъл за обсъждане сред съпартийците си въпроса за излизането на партията от съюза с ХДС. Агенция ДПА от своя страна съобщи, че по време на заседание на партията предложението е било отхвърлено. В Бавария ХСС получи рекордно нисък резултат на сегашните парламентарни избори - около 39 процента, което е спад с около 10%. В провинцията рязко се засилиха позициите на антиимигрантската АзГ. Коментирайки сегашните избори, Зеехофер заяви, че ХСС ще трябва "да покрие десния фланг", за да избегне по-нататъшен отток на гласове към формацията. Канцлерът пък отбеляза, че християндемократите са загубили един милион избиратели в полза на АзГ. Ще се опитам да ги спечеля обратно "с добра политика", обеща Меркел. Тя увери, че "Алтернатива за Германия" няма да има влияние в германската политика след изборите, тъй като ще бъде изолирана.
Лидерката на формацията Фрауке Петри, която отказа да води партията в предизборната кампания, заяви, че няма да влезе в парламентарната група на партията в Бундестага. Тя демонстративно напусна пресконференцията на партията, в която участваха също така водачите на листата Алис Вайдъл и Александър Гауланд. Петри е взела това решение "след дълги размишления". В краткото си изявление тя посочи продължаващите вече няколко месеца борби за власт в ръководството на АзГ. Според нея тези разногласия не трябва да се премълчават. По всичко личи, че тя не е съгласувала решението си с партийната върхушка, отбелязва "Дойче Веле". Присъстващият на пресконференцията съпредседател на АзГ Йорг Мойтен нарече нейното изявление "разочароваща бомба", за която нищо не е знаел. Популистите триумфират трета политическа сила в Германия, спечелвайки 12.6%. Партията е втора сила в Източна Германия, а в провинция Саксония е първа.
РЕКОРД
Броят на депутатите в Бундестага ще бъде рекордно голям, тъй като за пръв път от 50-те години в парламента влизат седем партии, а математическото им разпределение увеличи броя на народните представители до 709. Досега рекордът бе държан от Бундестага през 1994 г., в който имаше 672 души. Причината е в сложната и отдавна нереформирана система, която е от смесен тип. Германците гласуват с две бюлетини - с първата избират между кандидатите в тяхната област, а във втората - между партиите. Половината депутати се избират пряко, другата - чрез партийните списъци. Политическите сили, които спечелят повече от 5% от гласовете от втората бюлетина или спечелят поне 3 преки мандатa, получават места в Бундестага пропорционално на броя получени гласове. Добави Коментар