Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Рибата – полезна, но у нас продават и опасна

Ключови думи: риба, метали, море, вода

Резултати от лабораторни изследвания показват, че в рибата, която се продава у нас, се съдържат тежки метали. Тестовете са направени от експерти от "Активни потребители".

Токсичните химикали се натрупват в рибата и морските дарове от тинята, отпадъците от индустрията и бита и планктоните във водите, които обитават.

Справка в системата за бързо оповестяване на опасни храни показва 5400 сигнала за опасна риба. А шансът да попаднем на замърсен продукт на пазара е пет пъти по-голям, отколкото при другите месни продукти.

Според експертите най-много тежки метали има в океанските и морските видове – като акула, риба тон, риба меч и сьомга.

Добре е да избягваме риби от Балтийско море и Тихия океан.

Сред речните видове най-застрашените са дънните.

Най-често в рибата се натрупват живак, олово и кадмий. Тези метали са и най-опасни за здравето ни, тъй като са токсични.

Именно техните нива са измервани по време на изпитванията в лаборатория. Тествани са 12 марки замразена риба, купени от пазара в началото на септември.

Олово над нормата в храната ни може да доведе до умора, безсъние, колики, анемия и нервност. Кадмият пък причинява проблеми с черния дроб, бъбреците и костите. Най-големи са рисковете за бременните и кърмещите жени, както и за децата на възраст под 3 години. Те трябва да намалят до минимум рибата в менюто си.

Иво Николов от "Активни потребители" обясни пред Нова тв, че са тествани 12 вида риба и от тях има само една, която надвишава нормативните изисквания за съдържанието на метали.

Това е замразена цаца от Балтийско море, което е едно от най-замърсените, защото в него се вливат много реки от Европа, които носят и отпадъчните вещества от производството.

Пробите са показали и още три – две проби скумрия и една хек, с нива, които са близо до рисковите по отношение на оловото и живака.

Николов обясни, че зоната на улов се обявява на етикета и посъветва потребителите да се информират откъде идва рибата, която ще сложат на масата си.

"Редно е да се разнообразява зоната на улов, за да се избегнат рисковете, защото има силно замърсени води като Балтийко море, Тихия океан, Атлантическия океан, и такива като Средиземно море, което е чисто от метали", посочи той.
1
Коментара по темата
1.
Българина
25.09.2017 13:21:10
При нас всичко е най-гадното в целия континент и едно от най-гадните в света или се калявайте или имирирайте или умирайите това е
  Добави Коментар
Свали много килограми Галя с прекрасна визия Отстраниха заместник-директорът на ГДБОП Калин Литов Срещу него тече проверка за „чадър“ над контрабанден канал
Стана за смях Известен бивш спортист повръща пред органите на реда Бори се за живота си Кристина Апългейт с разтърсваща изповед
Много сериозно провинение зад волана Пиян кара камион 73-годишен мъж престъпи закона В Гоце Делчев
Трагедия в САЩ Ученик бе смъртоносно намушкан Наруши мълчанието си за Вал Килмър Шер тъгува
Футболна България е в колапс Националният е зад Хаити Мъж се самозапали в центъра на Амстердам Неприятна случка
Ученик обра учителка В САЩ Има 5,3 милиарда долара Спилбърг е титан в Холивуд