Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Продават опасна риба от Балтийско море (ВИДЕО)

Сергей Иванов от „Активни потребители“ каза, че опасните риби масово се консумират в България
Ключови думи: опасна риба, тежки метали, Активни потребители, Богомил Николов, Сергей Иванов,

Рибата и морските дарове са храните с най-високо съдържание на тежки метали. Токсичните химикали се натрупват в рибата и морските дарове от тинята, отпадъците от индустрията, бита и планктоните във водите, които обитават, съобщава Нова телевизия.
Справка в системата за бързо оповестяване на опасни храни показва 5400 сигнала за опасна риба, а шансът да попаднем на замърсен продукт на пазара при рибата е пет пъти по-голям, отколкото при другите месни продукти.
Най-често в рибата се натрупват живак, олово и кадмий. Тези метали са и най-опасни за здравето ни, тъй като са токсични. Именно техните нива са измервани по време на изпитванията в лаборатория. Тествани са 12 марки замразена риба, закупени от пазара в началото на септември.
Олово над нормата в храната ни може да доведе до умора, безсъние, колики, анемия и нервност. Кадмият пък причинява проблеми с черния дроб, бъбреците и костите. Най-големи са рисковете за бременните и кърмещите жени, както и за децата на възраст под 3 години. Те трябва да намалят до минимум рибата в менюто си.
За да проверят има ли тежки метали в рибата на пазара, експерти купили 12 проби от продукти от няколко търговски вериги.
Сергей Иванов от „Активни потребители“ уточни, че опасните риби масово се консумират в България. Те са най-вече от Азия.
„В повечето от тях е добавена вода. Има и глазура, а прекомерната консумация на фосфатни соли влияе негативно на сърдечно-съдовата система“, добави той.
„Тествахме 12 вида риба. От тях само една надвишава нормативните изисквания и това е замразената цаца от Балтийско море“, каза в студиото на Нова телевизия Богомил Николов от „Активни потребители“. Лошото е, че тези метали се натрупват в организма и при по-честа консумация могат да станат значими и да влияят върху здравето ни, заяви той в „Здравей, България“.
Според него замразената цаца от Балтийско море трябва да се изтегли от пазара.
„Балтийско море е едно от моретата, в които се вливат много европейски реки, които са замърсени от индустрията. Моретата около Виетнам и Китай са едни от най-замърсените. Там рискът да се натрупат тежки метали е доста по-голям. При две от рибите установихме пък, че е изтекъл срокът на годността“, каза още Богомил Николов.

В „Тази сутрин“ по бТВ д-р Сергей Иванов пък заяви, че най-фрапиращият случай, на който се „Оловото е 0,33 мг/кг, т.е. е над нормата. Затова тази риба е негодна за консумация. Опасна е“, предупреждава експертът.
През последните два века три пъти е нараснала концентрацията на тежките метали във водата заради човешката дейност, добавя той.
„Скумрията е една от най- Най-купуваната замразена риба в Бургас е скумрията. В Черно море тя е изчезнала преди 25 години. По всички рибни магазини в момента се предлага норвежка скумрия. Хекът пък е внос от Аржентина на цена 7 лева за килограм.
Най-евтината риба е хамсия, внесена от Гърция. Предлага се по 4 лева за килограм.
В момента българските рибари ловят сафрид и килограмът му върви на пазара между 8 и 10 лева.
Изпълнителният директор на Асоциацията на производителите на рибни продукти д-р Йордан Господинов пък каза в „Тази сутрин“, че от всичките 12  изследвани риби, 11 са в нормата, с изключение на балтийските шпроти, които са обявени неправилно за цаца.
„В Балтийско море цаца няма. Веднъж в изследването на „Активни потребители“ се говори за отравяне, а втори път за натравяне. Ние продаваме в Азия и Западна Европа. Не можем там да изнесем риба с тежки метали. Това изследване казва на гражданите „Не яжте риба“. Аз бих препоръчал на хората от „Активни потребители“ да не я консумират, но на целия български народ да яде риба“, зави д-р Господинов.
„80% от сектора, който внася и износя риба, е в нашата асоциация. Не може да продаваме на азиатските и на европейските пазари, ако в рибата ни има отрови и никой няма право да ни атакува по медиите“, каза още той.

1
Коментара по темата
1.
Мунчо
25.09.2017 11:13:06
А за радиоактивните попчета от Латвия, които продават на Краснодар - нищо!
С големи глави и къси тела, стоят много лигави! Внимавайте хора!
  Добави Коментар
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи
Професор го "уби" Тим Коулсън с тежки думи за Неси ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година
Ще закрият ли Комисията за досиетата? Няма ДС, а 10 млн. лева потъват в нищото Председател на АБВ от коалиция „БСП-Обединена левица“ Румен Петков настоява да се махне и КПКОНПИ, но не само защото се използвала като бухлака Правителственият "Еърбъс" лети за Оман да прибере освободените моряци Сред заложниците бяха капитан Любомир Чанев и старши помощникът му Данаил Веселинов