Продават опасна риба от Балтийско море (ВИДЕО)
Рибата и морските дарове са храните с най-високо съдържание на тежки метали. Токсичните химикали се натрупват в рибата и морските дарове от тинята, отпадъците от индустрията, бита и планктоните във водите, които обитават, съобщава Нова телевизия.
Олово над нормата в храната ни може да доведе до умора, безсъние, колики, анемия и нервност. Кадмият пък причинява проблеми с черния дроб, бъбреците и костите. Най-големи са рисковете за бременните и кърмещите жени, както и за децата на възраст под 3 години. Те трябва да намалят до минимум рибата в менюто си.
За да проверят има ли тежки метали в рибата на пазара, експерти купили 12 проби от продукти от няколко търговски вериги.
Сергей Иванов от „Активни потребители“ уточни, че опасните риби масово се консумират в България. Те са най-вече от Азия.
„В повечето от тях е добавена вода. Има и глазура, а прекомерната консумация на фосфатни соли влияе негативно на сърдечно-съдовата система“, добави той.
„Тествахме 12 вида риба. От тях само една надвишава нормативните изисквания и това е замразената цаца от Балтийско море“, каза в студиото на Нова телевизия Богомил Николов от „Активни потребители“. Лошото е, че тези метали се натрупват в организма и при по-честа консумация могат да станат значими и да влияят върху здравето ни, заяви той в „Здравей, България“.
Според него замразената цаца от Балтийско море трябва да се изтегли от пазара.
„Балтийско море е едно от моретата, в които се вливат много европейски реки, които са замърсени от индустрията. Моретата около Виетнам и Китай са едни от най-замърсените. Там рискът да се натрупат тежки метали е доста по-голям. При две от рибите установихме пък, че е изтекъл срокът на годността“, каза още Богомил Николов.
През последните два века три пъти е нараснала концентрацията на тежките метали във водата заради човешката дейност, добавя той.
„Скумрията е една от най-
Най-евтината риба е хамсия, внесена от Гърция. Предлага се по 4 лева за килограм.
В момента българските рибари ловят сафрид и килограмът му върви на пазара между 8 и 10 лева.
„В Балтийско море цаца няма. Веднъж в изследването на „Активни потребители“ се говори за отравяне, а втори път за натравяне. Ние продаваме в Азия и Западна Европа. Не можем там да изнесем риба с тежки метали. Това изследване казва на гражданите „Не яжте риба“. Аз бих препоръчал на хората от „Активни потребители“ да не я консумират, но на целия български народ да яде риба“, зави д-р Господинов.
„80% от сектора, който внася и износя риба, е в нашата асоциация. Не може да продаваме на азиатските и на европейските пазари, ако в рибата ни има отрови и никой няма право да ни атакува по медиите“, каза още той.