Брюкселски чиновници до София: Биете ли гейовете?
София и още 18 града в Европа се състезават за домакинството на една от най-големите и престижни европейски агенции, която се занимава с лицензирането на лекарства и медицински продукти в ЕС.
Служителите са изпратили писмо до eврокомисията и до медиите, в което изразяват притесненията си за правата си в 6 държави, които се състезават за домакинството, сред които и България. Кандидатурата на страната ни беше представена днес в Постоянното представителство към евроинституциите в Брюксел от зам.-министъра на здравеопазването Мирослав Ненков и от зам.-кмета на София Дончо Барбалов.
"Българите сме отворени хора. Винаги сме живели на кръстопът в Европа и смятам, че хората с различна сексуална ориентация не са дискриминирани у нас", заяви зам.-министърът.
Той подчерта, че хомосексуалните всяка година провеждат своя парад в София и не са обект на несправедливост.
Кандидатурата на България залага основно на цената за издръжката на агенцията и на искането за справедливо разпределение на европейските агенции из ЕС. Според правителството, за европейския бюджет ще бъде най-евтино да пренесе агенцията в София, а справедливостта изисква България да получи поне едно домакинство - 10 години след влизането си в Съюза.
Според зам.-министър Ненков, България е готова да вдигне специална сграда в "София Тех Парк" в столицата, според параметри, зададени от самата агенция, с площ между 30 000 и 40 000 квадратни метра и да я предостави безплатно за ползване през първата година. Освен това, столицата е готова да задели един медицински център, който да обслужва само служителите и техните семейства.
Мирослав Ненков заяви, че здравната система в България "не е толкова лоша" и направо "чудесна за парите, които инвестираме в нея". Той изтъкна, че в София има 29 болници, 9 от тях - университетски, и че спешната помощ е напълно безплатна.
На семействата ще бъде дадена възможност да работят в София, а на децата – достъп до училищата – държавни и частни.
Като предимства на София се изтъкват още евтиният градски транспорт, наличието на 12 000 хотелски стаи и работна сила, от която 60% владее чужди езици. България се промотира и с близостта си до три планини и две морета, както и с възможностите за ски и голф, и със слънчевото време.
По данни на зам.-министър Ненков кампанията за българската кандидатура струва "по-малко от 50 000 евро".
След 10 дни Европейската комисия ще оцени 19-те кандидатури за домакин на ЕМА по 6 предварително зададени от европейските лидери критерии. Те са свързани с качеството на живот, свързаност с Европа, достъп до международни училища и до работа за семействата на служителите.
Добави Коментар