Как да не се влюбиш след секс
А занапред е добре да знаеш, че „само секс” не съществува, пише cosmopolitan.bg. В това е убедена Хелън Фишер, антрополог и изследовател. За чувството любов в мозъка ни отговарят три взаимосвързани системи – на сексуалното желание, на романтичното привличане и привързаността. И въздействието върху една не остава незабелязано от другите две. Ето защо понякога силното приятелство преминава в отношения, а случайната връзка може да се превърне в зависимост.
„Сексуалната стимулация провокира производството на тестостерон и ако ти харесва това, което се случва, се задейства и хормонът допамин, - обяснява професор Фишер, - той директно влияе на романтичните преживявания. Освен това по време на оргазма се отделят вазопресин и окситоцин. Тяхната зона на влияние е чувството на привързаност и пълното фиксиране в партньора”. Така или иначе, без емоционални последици няма да се разминеш. Но пък тях можеш бързо да елиминираш. Пази контрола си върху своите мисли и чувства, а и…
Имай предвид, че галенето на гърдите и оргазмът предизвикват бурен прилив на окситоцин при жените. Както пише Робин Данбар в книгата си „Наука за любовта и изневярата”, това вещество е активирано в момента на раждането и кърменето и жените са особено податливи на неговото влияние. Веднага можеш да познаеш ефекта на „хормона на верността” по усещането за спокойствие и доверие към партньор, който виждаш за пръв път.
Най-логично ще е да решиш да симулираш оргазъм и да не даваш на мъжете да те пипат по гърдите, но тогава какъв ще е смисълът на секса? Има и друг вариант. Според учените действието на окситоцина минава след няколко часа, но отделянето му може да бъде предизвикано лесно, само с разговор по телефона, например. Изводът?
Сведи всякакви такива опасни контакти до минимум. Не се интересувай от мъжа, не оставай при него за преспиване, не му взимай телефона и не го търси в социалните мрежи. С прегръдките на сбогуване също внимавай. Те провокират отделяне на ендорфин, друг хормон, виновен за влюбването ни.
Не си мисли за героя на предишната нощ, колкото и да е била незабравима.
Колкото по-често мислено се връщаме към някой обект, толкова по-голяма и здрава става мрежата от неврони в мозъка ни, свързана с него. И при най-малкото напомняне съзнанието ни само се „спуска” по стръмния път. И точно така се формира навикът. Не превръщай мъжа в такъв навик!
Да си кажеш „Аз няма да мисля за него” е все едно да се опитваш да не си спомняш за бялата маймуна. Това е ефектът на ироничния бумеранг – колкото повече се опитваш да не мислиш за нещо, толкова по-често го правиш. Какво да правиш? Позволи на мислите ти да се реят, но не им придавай значение. Използвай техниката на „пълзенето” – вслушвай се в това как отеква чувството или желанието в тялото ти. Наблюдавай за минута оттенъците на усещането, дишай дълбоко и спокойно. Не драматизирай, ако ефектът не е мигновен, ще го забележиш по-късно.
Намери други начини да усещаш прилив на щастие.
Да се влюбиш лесно и приятно става благодарение на хормона допамин, той задейства „центъра на удоволствието” в мозъка и предизвиква чувство на предусещане. Непрекъснато се стремим към центъра на нашите желания, но никога не сме удовлетворени: за щастието отговарят други сектори! Избягвай нервните ситуации. Медитирай, спортувай, чети, виждай се с приятели. Светът е толкова голям и пълен с удоволствия!
Какво да правиш, ако все пак се влюбиш?
Довери се на лявото полукълбо на мозъка си. Помисли си защо обектът на твоята страст не е подходящ за теб и си спомняй това, когато емоциите те затрупат. Не действа? Активирай хипоталамуса. Той отговаря за производството на хормони и реагира на физически неприятните усещания. Асоциирай мъжа с нещо гнусно. Добави Коментар