Психолог: Превръщаме в кумири хората, които крадат от богатите (ВИДЕО)
Липсата на информация за похитителите на Адриан от една страна води до страхове в обществото, а от друга – засилва склонността да мразим богатите и да превръщаме в кумири тези, които крадат от тях. Това каза в „Денят започва“ по БНТ психологът Младен Владимиров.
„Имаме свойство да запълваме липсата на информация със своите страхове, както и да мразим успелите. Склонни сме да я запълним с наши вярвания, очаквания и потребности, щом държавата не може да се намеси, да дойде друга форма, която да регулира ситуацията. В една трудна или кризисна ситуация имаме такава нужда, някой да дойде и да регулира този процес“, коментира психологът.
Според него разпадът на връзките с другите води до емпатия и това обяснява защо сме склонни към агресия или корупция. Ставаме такива, защото смятаме, че няма кой да ни подаде ръка, обяснява той.
Социалният антрополог Харалан Александров пък изтъкна, че отвличанията са престъпления, характерни за страни с две характеристики - много големи социални неравности или от третия свят.
„В общ план може да се каже, че отвличанията са престъпленията с най- разрушителен ефект по отношение на доверието в институциите. Усещането за безпомощности и за провал на обществото в лицето на овластените институции да защити жертвата, е много изразено. Тези тип престъпления са нещо като пробив в ежедневието, усещането за сигурен свят и пропадане в мрак безумие и страдание“, каза още Александров.