Известен детски кардиолог идва през октомври в Бургас
Сърдечните патологии в детска възраст са сравнително често срещани и обхващат 1 на всеки 100 деца, като вродените аномалии се нареждат на първо място сред причините. Аномалиите са изключително разнообразни- над 100 вида, с различно протичане и тежест. Най-често това са междупредсърдни, междукамерни дефекти и клапни стенози. Хубавото е, че кардиологията много се развива и докато преди време са се правили много помощни операции, които да стабилизират състоянието на детето и да позволят корекция в по-късна възраст, сега корекциите се правят още в периода на новороденото. Ако не се оперира, обаче, изходът може да бъде фатален- при сърдечни малформации алтернатива на операцията няма.
При тези заболявания не е съвсем кокретно да се говори за наследственост. При общ риск около 1 % за сърдечни заболявания, в случай, че има обремененост от страна на майката или на бащата, процентът може да се вдигне до 8%. Тук става въпрос за аномалии, които са се появили при формиране на сърцето по време на ембрионалния период. Външните фактори, на които е подложена майката, могат също да доведат до проблеми с развитието на сърцето във вътреутробното развитие.
Причините могат да бъдат от инфекции по време на бременност, до влияние на околната среда, тютюнопушене, лекарства. Специалистите напомнят, че освен стандартните ехографски прегледи, по време на бременност е добре да се направи фетална ехокардиография, с която да се установят структурните аномалии на сърцето, нарушенията в сърдечния ритъм и нарушенията на сърдечната функция, в случай, че има такива. Най-добре е изследването да се направи в периода 18-22 гестационна седмица от специалист по детска кардиология, сертифициран за фетална ехокардиография, с което да се даде експертна оценка на сърцето на плода.