Животът на Георги е истински ад, не е излизал от дома си 18 месеца
Мъжът не може да става от леглото сам, а за да излезе от дома си, на помощ идва екип на Пожарна безопасност и защита на населението-за да го пренесе до пътя, заради многото стълби, които водят към къщата им. Семейството живее на втория етаж в триетажна къща в смолянския квартал „Устово".
Мъжът не е излизал от дома си от година и половина. Излиза само когато трябва да влезе в болница или да му се направят изследвания. Семейството няма средства да осигури специално съоръжение, с което Георги да може да излиза.
За него се грижи съпругата му Габриела. Тя е назначена по програма на Община Смолян за асистент на Георги, за два часа на ден. За тези два часа жената получава 162 лв., а с пенсията и добавката за чужда помощ на Георги, месечният бюджет на семейството възлиза на 420 лв.
По думите на съпругата, тези два часа са крайно недостатъчни.
„Комисията, тя си свършва работата и за съжаление нещата спират до там. От там насетне започва едно ходене по мъките, защото няма институция в България, която след телково решение, да назначава личен асистент. Сега сме по програма, от миналата година ноември месец, която е за година и половина. 45 часа за целия месец, за което на мен ми се плаща 162 лв. Задължението, което имам, е да описвам тези два часа в тетрадка", разказва Габриела.
Тъй като по програмата има много потребители на услугата, от общината обясняват, че часовете са недостатъчни. Георги вече е изгубил вяра, но съпругата му смята, че ако се направи законодателна промяна, нещата ще тръгнат към по-добро. В подобна ситуация на тяхната са още много други семейства.
„Да се промени закона, защото когато излезе това телково решение, да има институция, която да назначава лични асистенти на 8-часов работен ден, защото в крайна сметка този личен асистент остава 24 часа с този човек. И да има едно добро възнаграждение, защото както има хора, които са на работа и ако трябва да остане някой от семейството, за да го гледа и този човек получава по-голямо заплащане, естествено че няма да си остави работата, за да остане вкъщи да си гледа инвалида", каза Габриела.
Освен това, тези два часа, на които жената е назначена, не се считат за стаж за пенсия. Другото неудобство за хората в подобно положение, е непрекъснатото подаване на документи, когато свършва една програма и започва някоя друга.
Източник: 24smolian.com
1
Коментара по темата
1.
И.В.
11.09.2017 07:36:33
Аз Ко да кажа за баба ми 5та година баща ми отива вдига я от леглото на един футьойл за 2 часа седнала само и после пак на леглото сама не може да яде,къпе, даже лигите и бги бърше дядо ми. На лекар ходи само на ТЕЛК комисия и тогава вижда други хора освен. Баща ми дядоми и внуците които отиваме там.