Герой от боевете при Драва чества 100-годишен юбилей, вижте уникалната история за един живот в три епохи (ВИДЕО)
Необичайното тържество се проведе в клуба на ДНА, а сред гостите бе областният управител на Бургас Вълчо Чолаков, председателят на Съюза на ветераните ген.Васил Джелебов, областният лидер на БСП в Бургас Стойко Танков, общинският председател на бургаската структура на левицата Живко Господинов, кметът на Черноморец Добри Добрев и много други.
Историята на дядо Димитър е прелюбопитна. Той е роден в Черноморец, израснал е в бедно семейство, живее изключително трудно и още на 11-годишна възраст идва в Бургас, където чиракува при арменски търговци на ул.”Фердинандова” – помага в бръснарницата, грижи се за животните и земеделската продукция. В това време завършва Мъжката гимназия в Бургас, а през 40-те е мобилизиран в 24-ти Пехотен черноморски полк. Участва в боевете при Драва и един от героите на Втората световна война.
Интересен факт е, че заминава на фронта със своята първа и голяма любов – фронтовачка, която е майка на децата му.
Димитър Герджиков печели симпатиите за българската армия в цяла Унгария с рецитила на „Лудият” от Шандор Петьофи. След като се връща от войната става бръснар, а по-късно работи във водното строителство. Най-голяма част от живота му минава в Съюза на химическата промишленост.
„Моят дядо, чиято фамилия нося ми е разказвал много за боевете при Драва. Огромен респект към всичко, което сте направили през вашия живот. Да живее човек през три епохи, да събере мъдрост и знания и да служи за пример на обществото – това е дар от Бога! Никога не съм бил на рожден ден на столетник. Още повече, че това е човек, който е бранил нашата държава”, приветства рожденика областният управител на Бургас Вълчо Чолаков.
Той му подари статуя на Кан Тервел – българският владетел, който е присъединил първи Бургаска област към България.
Димитър Герджиков изглежда отлично и човек не може да повярва, че говори със столетник – мъж, който е живял цял век в три различни епохи – Царска България, социализъм и новите времена.
„Чувствам се добре – храня се редовно, но не мога да виждам добре и да ходя по-дълго. Но това е 100 години, а не ден или два. Най-тежкият момент бе при пробива на Драва, където се бихме геройски. Удържахме германската армия, докато изчакаме да дойде съветската армия”, разказа пред Флагман.бг дядо Димитър.
Споделя, че най-спокойно му е сега, защото не се очаква нищо от него. Живее си спокойно старините и се радва на вниманието на внуци и правнуци.
„Бургас се промени много за 100 години. Като дойдох тук градът беше до университета (днешният квартал „Братя Миладинови”, някогашната Коджакафалийска махала), нататък имаше поле, гробище и лозя. Нямаше го „Меден рудник”, морето всяка година заливаше Кумлука”, връща се назад в годините столетникът.