Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

България без Съединението: Няма магистрала "Тракия", Южното Черноморие само за румелийци

Ако Съединението не бе факт преди 132 години ситуацията днес щеше да е много по-различна
Ключови думи:
Животът щеше да е по-различен за много от нас, ако го нямаше Съединението на 6 септември 1885 г. - и за тези, които днес живеят в някогашните предели на Княжество България, и за тези, които са в пределите на бившата Източна Румелия, прави интересен анализ вестник 168 часа.

Прословутата ни магистрала "Тракия" нямаше да я има. Това е много вероятно, ако съдим по темповете, с които се изграждат скоростните пътни връзки между нашата страна и Сърбия, Гърция и Турция. Но пък като гледаме как действат съседите, може би между Пловдив и Бургас, както и между Свиленград и Пловдив щяха да са построени бързи пътища.

Лятната почивка със сигурност нямаше да изглежда така, както сме свикнали. Румелийците щяха да ходят на море само на юг от Обзор. Става въпрос за Слънчев бряг, Несебър, Бургас, Созопол, Царево, посещаваните от много хора къмпинги Градина, Оазис, Корал.

Жителите на княжеството пък щяха да се наслаждават само на северните места за крайбрежна почивка - Варна, Албена, Златните пясъци, Балчик.

Подбалканската жп линия към Черно море също нямаше да съществува, защото с изключение на София всички градове по трасето - Копривщица, Карлово, Калофер, Сливен, Карнобат, попадат на територията на Източна Румелия според разделението от 1878 г.

Зимните ни курорти щяха да са разпокъсани на три. Самоков попада почти на границата между двете държави, но в княжество България. Боровец може би вместо да е любим курорт за ски ваканция, щеше да е непристъпен, понеже би бил военно поделение. Вместо спускания през зимата около Ястребец сигурно щяха да патрулират граничари.

Подобно на Боровец в гранична зона между румелийците и княжеството би се озовал и курортът Пампорово. И може би също през зимата нямаше да караме ски там.

Третият голям снежен курорт - Банско, не попада в нито една от двете български държави, формирани след Берлинския договор. "Ако я нямаше Балканската война, значителна част от Пиринския край - Благоевград, Банско, Сандански, щяха да са в Турция", коментира проф. Андрей Пантев.

Тогава вероятно развитието на курортния град въобще нямаше да е като ски център, какъвто го познаваме.

Ако разделението на страната ни беше останало, както го решава Берлинският договор, сигурно е, че българският национален въпрос щеше да е доста по-сложен. Не е изключено в границите на някогашната Източна Румелия да би имало натиск хората да се смятат за друга народност, за да се различават.

"Можеше да се е обособил народ от румелиоти като етническа група, които да говорят диалектен вариант на българския - румелийски, подобно на македонците в днешна Македония", предположи проф. Андрей Пантев.

Сигурно е, че езикът в двете територии щеше да се различава, понеже би се приела различна книжовна норма. Съединението се случва много лесно, защото благодарение на руската армия в Източна Румелия няма турски войски. Докато в Македония има разположени османски гарнизони и затова териториите там не се включват към България.

"Берлинският договор дава особен статут на Източна Румелия подобно на Крит, Кипър, Сирия, Ливан и Египет. Едва ли днес тя би се числила към турската територия, ако го нямаше Съединението. Но щеше да е вторият случай на българска дезинтеграция след Македония", допълни проф. Пантев.

Какъв точно щеше да е статутът на Източна Румелия сега до голяма степен зависи от това в какъв съюз щеше да влезе през Първата световна война. Ако Пловдив се е присъединил към Германия, великите сили биха го третирали по същия начин, по който се отнасят и към Княжество България - да изплаща репарации, да подари добитък и каменни въглища на съседните си страни.

Границата между двете държави според Берлинския договор минава през Балкана, дал името на целия полуостров.

Според документа България се разпростира на 64 хиляди квадратни километра, а държавата васал на Турция - почти двойно по-малко - на близо 33 хиляди квадратни километра. В по-голямата територия живеят 2 милиона души, а извън пределите й остават по-голяма част от сънародниците ни - 2,5 милиона.

И двете държави щяха да са ощетени откъм високи върхове. Границите попадат около стръмни планински склонове. Покривът на Балканите - Мусала, би бил заграден и да попада в ничията земя. Изкачването му щеше да бъде затруднено, щеше да изисква специално разрешение. И тогава нямаше да съществува казусът да се преименува ли на Свети Иван Рилски, както предлага управителят на София-област Илиян Тодоров от "Атака".

"Не би трябвало да говорим по този въпрос. Вижте и в други страни - имената на половината от испанските градове са дадени от арабите, вкл. Мадрид. Да не говорим за Фатима в Португалия, което е поклонническо място. Смяната на името едва ли би увеличило или намалило нашето национално самочувствие", заяви проф. Андрей Пантев пред "168 часа".

Интересното е, че най-високият връх на Стара планина - Ботев, също се намира на границата между двете Българии според Берлинския договор. Що се отнася до връх Вихрен, той пък попада в територията на бившата Османска империя. Само за Черни връх е ясно, че си е в границите на княжеството.

Големият митнически пункт между България и Румелия сигурно щеше да е някъде около Вакарел. По силата на Берлинския договор под турска власт е останал Свиленград, някога Мустафа паша. Така че прочутата митница на ГКПП “Капитан Андреево” би останала в територията на съседите.

Кое населено място от страна на Румелия щеше да е Меката на контрабандата, само може да се гадае. Дали известният със сочните си дини Любимец, или Харманли, където бивша казарма се използва в момента като Център за временно настаняване на бежанци?
4
Коментара по темата
4.
Аллю Уллю
06.09.2017 22:57:44
Каква Румелия бе, какви пет лева, ако, ако...
Щом сте я подкарали на ако, ако, ако, вижте този документ с гриф “Строго секретно“ от 16 декември, 1941 г. https://postimg.org/image/jyi3sapbd/
„Двойните освободители“, оглавявани по него време от бащата на народите Джугашвили – Сталин, искат съгласието на Великобритания да орежат западната ни граница в полза на Югославия и да дадат на Турция Бургас и териториите южно от него, защото били населени с турци. На България и било напълно достатъчно едно пристанище във Варна!
Те навремето и Румелия искаха да върнат на Султана, като се откопчихме от мъртвата хватка, в която ни бяха хванали.
Така, че да не забравите на 3-ти март и на 9-ти май, пак да възхвалявате „двойните освободители“.

„Ликуй, народе! Тъй овце блеят и вървят с псета подир овчарят.“ Хр. Ботев
3.
...
06.09.2017 21:16:14
Ако, ако, ако...Ако бяхме спечелили поне една от двете Световни войни и не бяхме започвали и загубили Втората Балканска война можеше да си пием кафето на Егейско или Адриетическо море.
2.
Ако, ако, ако
06.09.2017 20:05:44
Без да съм комунистически професор, знам, че сега щеше да има една Северозападнала България и една просперираща Тракия, както си е в момента при управлението на Падишаха Тиквун Суджуков.
1.
ТРАКИЕЦ
06.09.2017 17:48:29
Най вероятно щеше да си смени името на Тракия и след това знаем какво би станало!!!!
  Добави Коментар
Техническа неизправност в инсталацията може да е причината за взрива в Банкя В къщата е имало висока концентрация на газ, каза Николай Николов Грипът настъпва: Броят на областите в грипна епидемия достигна 11 До края на седмицата в България ще бъдат достигнати върховите стойности
ISW: Военни блогъри бият тревога, че Русия остава без офицери Въпреки това обаче наскоро руските сили напреднаха и край Борова, Покровск и Курахово Рокади: Зеленски смени отново командващия украинските сили на стратегическия източен фронт Новият командир е генерал-майор Михайло Драпатий
Моторист от Бургаско се бори за живота си Мъжът падна в 12-метрова пропаст 47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд Той седна зад волана много пиян
Швеция задържа кораб: Български ли е? Става въпрос за плаващият под малтийски флаг "Вежен" Почитаме жертвите на Холокоста Тази година се навършват 80 години от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау"
Интересен празник е Какво казват знаците за 27-и януари? Любопитно събитие в Бургас Фестивал в подкрепа за китайската общност
Какво време ни очаква? Предимно слънчево и почти тихо днес Бишва любима на Гришо яхна... Мощен мотор