СУ никакъв го няма сред най-добрите 1000 университета в света
Единственото наше висше училище, което е опоменато е Софийският университет, но той не получава конкретно място, а само се казва, че е след първите 1000.
За първи път тази година световната класация се води от двата най-престижни британски университета. Оксфорд за втора поредна година е номер 1, докато Кеймбридж се изкачва от четвъртото място в миналогодишното подреждане до втора позиция в новото издание.
Като цяло сред първите 200 ВУЗ-а в класацията половината са от Европа. Най-същественият принос за това е на Великобритания, Германия и Холандия, но също така и университети от Испания и Италия са успели да минат напред в списъка на най-добрите.
Другото впечатляващо е, продължаващият напредък на китайските университети. Два от тях вече попадат в топ 30 на света, избутвайки назад изключително реномирани университети, а освен това почти всички ВУЗ-ове от Поднебесната империя подобряват представянето си в сравнение с миналата година. Авторите на класацията са категорични, че това се дължи на целенасочена инвестиционна политика на азиатския гигант във висшето образование.
В същото време представянето на американските университети се влошава. От общо 62 висши училища от САЩ в топ 200, 29 бележат отстъпление спрямо миналата година.
Класацията The Times Higher Education World University е най-мащабното проучване за качеството на университетското образование по света. Оценката на всеки от ВУЗ-овете се прави на база на комплекс от критерии, които включват преподавателския потенциал, изследователската дейност, трансфера на знания и международната репутация.
Освен това изчисленията в класацията за 2018 г. са проверени от външен одит на PricewaterhouseCoopers (PwC).
Реално първите 1000 класирани ВУЗ-а представляват не повече от 5 процента от висшите училища по света, които са над 20 000.
Ето и университетите в топ 10:
Оксфорд
Кеймбридж
Калифорнийския технологичен институт
Станфорд
МИТ
Харвард
Принстън
Импириъл колидж Лондон
Университетът на Чикаго
Швейцарския федерален институт по технологии-Цюрих
2
Коментара по темата
2.
Студентски град
06.09.2017 15:45:56
Те затова студентите бягат ... а останалите селтаци идват заради купона в селски град.
1.
българин
06.09.2017 14:42:44
Ами как ще ги има, като се управляват от измислени Сергей-Игнатовски професори...учебните планове в магистърските програми са същите, като в бакалавърските - само с променени заглавия на дисциплините.
Изискавнията са занижени, царува една измислена "автономия" на Университетите, а получават делегирани държавни бюджети !!!
Това каква автономия е - на БЕЗОТГОВОРНОСТ, корупция и шуробаджанащина !!!!!!
Изискавнията са занижени, царува една измислена "автономия" на Университетите, а получават делегирани държавни бюджети !!!
Това каква автономия е - на БЕЗОТГОВОРНОСТ, корупция и шуробаджанащина !!!!!!