Потомък на Левски тръгна по стъпките на съединистите (ВИДЕО)
Ключови думи:
потомък на Васил Левски, Петко Георгиев, празник, герои, Съединението, Катерина Чобанова, Чардафон Велики,
Кръвен родственик съм и на Апостола на свободата Васил Левски, каза пред камерата на Нова телевизия Петко Георгиев, който тръгва по стъпките на някогашните съединисти. За първи път тази година във възстановката на Съединението той ще е начело на славната Марашка чета.
„Опълченци и въстаници в рода ми не липсват. Моят дядо Нено Бончев е участвал в боевете на връх Шипка, което за мен е гордост“, споделя младият мъж.
Той е баща на едно дете и е библиотекар по професия. Заплатата му е 650 лева. Борбата, която води днес потомъкът на Левски, не е за обединение, а за оцеляване.
„Борбата е за достоен живот. Не е необходимо един българин да минава 3000 км, за да отиде някъде, където да мие чинии или да е градинар, да бъде навикван на чужд език, за да се чувства там по-добра личност“, заяви Петко Георгиев.
Малцина са днес живите наследници на съединистите. 81-годишната Катерина Чобанова е горда потомка не на един, а на четирима четници, които заедно с Чардафон Велики тръгват от Голямо Конаре към Пловдив, за да свалят губернатора и да провъзгласят Съединението на България.
Именно нейният прадядо свиква народа в центъра на Съединение, когато Чардафон Велики застава пред бунтовниците и обявява своя план за обединяването на България.
„Чардафон питал за знаменосец, а хората предложили той да посочи. Тогава той избрал Петър Овчаров и дружината го одобрила. Войводата връчил знамето на прадядо ми, целунал го и му заръчал да пази флага. Петър казал, че по-скоро ще падне мъртъв, отколкото да го предаде“, разказва неговата потомка.
132-години по-късно в Националната библиотека се пазят важните ръкописи, които документират Съединението. Един от тях е манифестът на княз Александър Първи.
За първи път тази година във въстановката ще бъде включено Марашкото знаме. Изработено е от художник два месеца преди 6-ти септември.
„Всяка една част от него е рисувана на ръка. Най-трудното е било да бъде нагласен същият шрифт, както е на оригиналното знаме“, каза пък председателят на комитет „Родолюбие“ Веселин Петков.